| کد مطلب: ۱۰۶۲۸۳۸
لینک کوتاه کپی شد

طرحی برای توسعه دیپلماسی اقتصادی

طرحی برای توسعه دیپلماسی اقتصادی در سایر کشورها تدوین شده است و هدف این طرح شناسایی منابع کشورهای مختلف در حوزه‌های سیاسی و اقتصادی و بهبود ارتباط با مسئولان، شرکت‌های دولتی و خصوصی آنها از طریق سفارتخانه‌هاست. یکی از مباحثی که خواست بیشتر ارگان‌ها و قوای سه‌گانه به ویژه وزارت امور خارجه است و رهبر معظم انقلاب نیز بارها به آن اشاره فرمودند، افزایش عزت، بزرگی ملت و اقتدار نظام اسلامی در بخش‌های مختلف از جمله اقتصادی است.

طرحی برای توسعه دیپلماسی اقتصادی

به گزارش آرمان ملی آنلاین، مهدی سعادتی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نوشت: افزایش ارتباط با سایر کشورهای دنیا به جز رژیم صهیونیستی و کشورهایی که در تلاش برای تحمیل سلطه به جمهوری اسلامی هستند، از جمله سیاست‌های ما برای توسعه اقتصادی در بخش‌های مختلف است.

برهمین اساس طرح الزام دولت به طراحی و اجرای دیپلماسی اقتصادی با رویکرد تقویت زنجیره‌های ارزش در حوزه صنعتی، تولیدی و خدماتی از مدت‌ها پیش در دستور کار کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس قرار دارد. در مدت بیش از 4 دهه که از انقلاب اسلامی می‌گذرد، فعالیت بخش سیاسی سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌های ایران همیشه نسبت به حوزه اقتصادی آن پررنگ بوده است. این موضوع سبب شد برای استفاده بیشتر از قابلیت اقتصادی سفارتخانه‌های ایران در سایر کشور، این طرح تدوین شود. در تدوین این طرح، نظرات کارشناسی دستگاه‌های مختلف گرفته شده است.

وزارتخانه‌های امور خارجه، دفاع، اطلاعات، کشور، مسئولان سازمان توسعه تجارت، مرکز پژوهش‌های مجلس و سایر دستگاه‌ها برای تدوین طرح نظرات و پیشنهادات جامع خود را بیان کردند. البته بیشتر سفرا در کشورهای مختلف، پیش بردن برخی از برنامه‌های اقتصادی را در دستور کار دارند ولی اینکه برنامه مدونی برای راهبردها و اهداف تعیین شده در نظر گرفته شود، کمتر در وزارت امورخارجه دیده شده است. شناسایی منابع کشورهای مختلف در حوزه‌های سیاسی و اقتصادی و بهبود ارتباط با مسئولان، شرکت‌های دولتی و خصوصی آنها از جمله مسائل دیده شده در این طرح است.

بسیاری از کشورهای خارجی علاقه و انگیزه بسیاری برای افزایش ارتباط اقتصادی با جمهوری اسلامی دارند و در این زمینه سفرای ایران می‌توانند نقش ارزنده‌ای در بهبود این روابط ایفا کنند. هدف این طرح نظام‌مند شدن فعالیت بخش اقتصادی سفارتخانه‌های جمهوری اسلامی است، چراکه ایران جایگاه ممتازی برای سایر کشور به دلیل موقعیت استراتژیک خود دارد و فعال‌تر شدن دیپلماسی اقتصادی سفارتخانه‌ها سبب تحولات مثبتی برای کشور خواهد شد. اقدامات این طرح در کمیسیون مطرح شده و در جلسات آینده جزئیات آن با بهره بردن از نظرات سایر دستگاه‌ها برای تدوین طرح جامع گرفته می‌شود.

ارسال نظر

هشتگ‌های داغ

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار