| کد مطلب: ۱۱۱۴۸۳۲
لینک کوتاه کپی شد

سرنوشت متهم بزرگ اقتصادی به کجا رسید؟

خداحافظی بابک زنجانی با طناب «‌دار»

آرمان ملی– مطهره شفیعی: بابک زنجانی ،بازرگان و سرمایه‌دار، موسس گروه سورینت و صاحب بزرگ‌ترین شرکت خوشه‌ای ایرانی و از بزرگ‌ترین اختلاس‌گران ایران است. نام او در جریان فعالیت‌های کلان مالی مرتبط با دورزدن تحریم‌های بین‌المللی ایران و مسدودشدن مبالغ ارزی وی در بانک‌های خارجی در دوران دولت محمود احمدی‌نژاد مطرح شد. او ثروتمندترین ایرانی جهان در سال ۲۰۱۲ بوده ‌است. وی در تاریخ ۹ دی ۱۳۹۲ توسط دادستانی کل کشور به اتهام بدهی بانک مالزی متعلق به وی که از وزارت نفت ایران سپرده داشت، بیش از دو و نیم میلیارد یورو به وزارت نفت و بانک مرکزی بدهکار شد و همچنین اخلال در نظام اقتصادی پنج ماه زودتر از سررسید بدهی و با عوض شدن دولت ایران بازداشت شد.

خداحافظی بابک زنجانی با طناب «‌دار»

محسنی اژه‌ای، سخنگوی وقت قوه قضائیه روز یکشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۴ اعلام کرد که دادگاه بدوی بابک زنجانی به‌همراه دو متهم دیگر این پرونده را به اعدام محکوم کرده‌ است. برخی از مقامات دولت و نمایندگان مجلس با اعدام بابک زنجانی مخالفت کردند. حجت‌الاسلام احمد مرتضوی، رئیس دیوان عالی کشور اما اظهارکرد: «حکم اعدام قطعی است اما اگر همکاری کند و پول‌ها برگردد در حکم تخفیف داده خواهد شد. یعنی اگر می‌خواهد جانش را نجات دهد پول‌ها را برگرداند.» در روز شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۵، حکم اعدام بابک زنجانی تأیید شد، اما این حکم برای پس گرفتن بدهی بابک زنجانی به تعویق افتاد. اول اسفند سال گذشته استرداد بدهی‌های شرکت ملی نفت به مقدار 2.7 میلیارد دلار صورت گرفت و دوراهی اعدام یا آزادی بایک زنجانی ایجاد شد. اموال بابک زنجانی در خارج از کشور شناسایی و به تهران منتقل و به خزانه کشور بازگشت شده است، این موضوع مورد تایید رسمی بانک مرکزی قرار گرفته است، بنا بر کارشناسی‌های صورت گرفته، این اموال، کفاف بدهی‌ها و خسارت‌های او خواهد بود و اگر بازگشت اموال قبلی را هم افزون کنیم مبلغ برگشت داده شد بیش از کل رقم بدهی و خسارت است. همچنین مبلغ بدهی هم به‌صورت ارزی به قیمت روز برگشته است.

*اعدام نمی‌شود

دیروز سخنگوی قوه قضائیه به این ابهام پاسخ داد، وی درباره آخرین وضعیت بابک زنجانی گفت: با توجه به همکاری وی و اینکه او بیش از ۱۰ سال در حبس بوده است و اموال این فرد در خارج از کشور شناسایی شد و با اعزام کارشناسان و ارزیابی و صحت‌سنجی، همه اموال از خارج از کشور بازگردانده شد. ایرنا نوشت: اصغر جهانگیر افزود: درخواست عفو محکوم علیه توسط دادگستری استان تهران از ریاست قوه قضائیه مطرح شد و با تأیید و موافقت رهبر معظم انقلاب حکم اعدام وی نقض و حکم وی به ۲۰ سال حبس تبدیل شد. بنابرابن بابک زنجانی عفو منجر به آزادی نشده است مجازات وی به‌دلیل همکاری در بازگرداندن اموال تخفیف داده شده است و وی باید 20 سال حبس را تحمل کند.

*احتمال آزادی هست؟

وکیل مدافع بابک زنجانی با توجه به اعلام خبر نقض حکم اعدام موکلش و تبدیل آن به حبس بیان داشت: بابک زنجانی در حال حاضر امکان بهره‌مندی از آزادی مشروط را دارد. رسول کوهپایه‌زاده در خصوص آخرین وضعیت پرونده بابک زنجانی اظهار کرد: خوشبختانه مطابق دادنامه قطعی صادره از سوی شعبه ۳۸ دیوان عالی کشور که صراحتا اعلام کرده است چنانچه موکل آقای بابک زنجانی بتواند بدهی خود را پرداخت نماید مستحق بهره‌مندی از مقررات ذیل ماده ۱۱۴ قانون مجازات اسلامی است و با توجه به اینکه اموال مربوطه به کشور مسترد گردیده و بدهی کاملا تسویه شده است، با درخواست دادگستری کل استان تهران و تایید ریاست محترم قوه قضائیه و رهبر معظم انقلاب با درخواست عفو موکل موافقت فرمودند و مجازات اعدام به ۲۰ سال حبس تقلیل یافت. وکیل مدافع بابک زنجانی ادامه داد: اینک با عنایت به اینکه بیش از ۱۰ سال از مدت گذراندن مدت حبس می‌گذرد، مطابق قوانین و مقررات موکل امکان بهره‌مندی از آزادی مشروط را داراست و دوران تحمل زندان به پایان رسیده است. کوهپایه‌زاده ضمن تشکر از قوه قضائیه و رهبری گفت: این پرونده نمونه درخشان و مصداق بارز درایت و صداقت و صحت در تصمیمات و قول‌های دستگاه قضائی است. برخلاف برخی ادعا‌ها نهایتا هم اموال به کشور مسترد شد و هم حقوق قانونی موکل ملحوظ نطر قرار گرفت و احقاق شد. وی افزود: به‌عنوان وکیل دادگستری از بدو ورود به پرونده تمام تلاش بر این امر بود که حقوق قانونی موکل مورد توجه قرار گیرد. کوهپایه‌زاده اضافه کرد: در تاریخ دستگاه قضائی که همزمان استرداد اموال و حقوق متهم مورد توجه قرار گیرد مرهون عدالتخواهی، تدبیر، صلابت، اهتمام و ژرف‌اندیشی شخص رئیس قوه قضائیه است که از بدو تشکیل پرونده تا امروز با نظارت و ارشاد و جلوگیری از کج‌روی‌ها شدند و هم اموال مربوطه به کشور مسترد شد و یقینا اجر این ثواب عظیم نزد خداوند محفوظ است.

منبع : آرمان ملی
نویسنده : مطهره شفیعی

ارسال نظر

هشتگ‌های داغ

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار