| کد مطلب: ۱۰۶۵۹۴۲
لینک کوتاه کپی شد

«آرمان ملی» به بررسی وضعیت بازار خودرو می‌پردازد؛

چشم انداز بازار خودرو در سایه افت و خیز قیمت‌ها

آرمان ملی :پس از افزایش ناگهانی قیمت خودرو در سال گذشته بازار خودرو در رکود شدید فرو رفته و بعد از آنکه در دوماه اخیر در مسیر ریزش قرار گرفت در حال حاضر نه خریداری وجود دارد و نه فروشنده‌ای این درحالی است که واردات خودرو و همچنین افزایش خودروهای داخلی بازار را از شیب صعودی قیمت‌ها رهانده و تاحدی تعادل در قیمت‌ها را موجب شده است.

چشم انداز بازار خودرو در سایه افت و خیز قیمت‌ها

از سوی دیگر که از ابتدای هفته موج جدید ترخیص خودروهای وارداتی آغاز شده و قیمت دلار نیز در کانال 48 هزار تومان ثابت باقی مانده است بر روند قیمت خودروهای داخلی و مونتاژی اثر خود را گذاشته و قیمت آنها را ثابت نگه داشته است.

وضعیت قیمت خودروهای داخلی در بازار

بررسی‌ها نشان می‌دهد که در حال حاضر پراید ۱۵۱ SE در بازار ۲۷۰ میلیون تومان قیمت دارد. پژو۲۰۶ تیپ ۳ پانوراما مدل ۱۴۰۲ هم ۵۲۰ میلیون تومان، پژو۲۰۶ تیپ ۲ مدل ۱۴۰۱ در حدود ۴۸۰ میلیون تومان و پژو۲۰۶ تیپ ۵ مدل ۱۳۹۹ ۵۸۵ میلیون تومان قیمت خورده است، اما پژو۲۰۷ MC اتوماتیک مدل ۱۴۰۲ در بازار به قیمت ۷۳۰ میلیون تومان و پژو۲۰۷ دنده‌ای مدل ۱۴۰۲ در حدود ۶۲۰ میلیون تومان به فروش می‌رود. پژوپارس LX مدل ۱۴۰۲ هم ۶۱۰ میلیون تومان قیمت دارد.

گزارش‌ها همچنین از بازار خودرو حاکی از آن است که تارا اتوماتیک مدل ۱۴۰۲ در بازار ۸۰۵ میلیون تومان قیمت خورده است. تارا دنده‌ای مدل ۱۴۰۲ نیز به قیمت ۶۹۰ میلیون تومان فروخته می‌شود. همچنین تیبا صندوق‌دار SX بنزینی مدل ۱۴۰۱ در بازار خودرو ۳۲۰ میلیون تومان قیمت پیدا کرده است. دناپلاس اتوماتیک توربو مدل ۱۴۰۲ هم به قیمت ۸۲۰ میلیون تومان به فروش می‌رود همچنین راناپلاس مدل ۱۴۰۲ در بازار خودرو ۴۸۰ میلیون تومان قیمت دارد و ساینا EX دنده‌ای مدل ۱۴۰۱ به قیمت ۳۳۵ میلیون تومان رسیده است. شاهین مدل ۱۳۰۲ هم در بازار ۵۷۵ میلیون تومان قیمت دارد. همچنین قیمت کوییک R پلاس اتوماتیک مدل ۱۴۰۲ در بازار خودرو به ۴۱۵ میلیون تومان رسیده است.

شرایط پرابهام بازار خودرو

بابک صدرایی کارشناس صنعت و بازار خودرو معتقد است: در سال 96 که هنوز دور جدید تحریم‌ها آغاز نشده بود و کشور مشکلی در باب تامین دارو و نهاده‌های دامی نداشت، تنها 60 هزار دستگاه خودرو وارد کشور شد؛ حال جای سوال است که چگونه در دوره وزارت رضا فاطمی‌امین، وزیر سابق صمت و حال حاضر برخی از افراد از واردات خودرو با تعداد 100 هزار و 200 هزار دستگاه سخن می‌گویند؟

وی افزود: حتی اگر مشکل تامین ارز کشور برطرف شود، به دلیل تحریم‌های آمریکا خودروسازان معتبر جهانی نظیر تویوتا، کیا، هیوندای، مزدا و … به شکل رسمی  محصولات خود را به خریداران ایرانی نمی‌فروشند و واردکنندگان برای خرید خودرو در خارج از مرزهای کشور باید به دلالان بازار آزاد کشورهای دیگر مراجعه کنند تا شاید بتوانند با قیمتی بالاتر از قیمت نمایندگی‌ها محصول یا محصولات مد نظر خود را تهیه و وارد ایران کنند.

پیش‌بینی صدرایی از آینده بازار خودرو این است که نمی‌توان انتظار ریزش شدیدی را با توجه به شرایط موجود داشت، چرا  که بازار در حال حاضر مبتنی بر واقعیت عمل نمی‌کند و بیشتر مبتنی بر اخبار و هیجانات زودگذر است در نتیجه تا زمانی که اتفاق جدیدی در سیاست خارجی یا قیمت ارز رخ ندهد، نمی‌توان انتظار افزایش یا به‌ویژه کاهش قیمت چشمگیری را داشت.

او اضافه کرد: سرعت تصمیم‌گیری و به‌ویژه عملکرد حاکمیت در قیمت‌های آینده بازار خودرو اثر شگرفی دارد، چراکه اگر برای مثال تا یک ماه آینده تعداد قابل توجهی خودرو وارد بازار کشور شوند نگاه مردم به بازار خودرو  تغییر خواهد کرد و امکان رونق گرفتن معاملات در این بازار افزایش می‌یابد.

بنابراین نوسان قیمت خودرو موضوعی است که طی سالیان متمادی به یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های مردم تبدیل شده است و مردم هر روز اخبار خودرو را دنبال می‌کنند تا شاید روزنه‌ای از کاهش قیمت‌ها را در بازار ببینند و در نتیجه آن اقدام به خرید برای مصرف یا کسب سود از گران شدن خودرو در آینده کنند اما حالا بازار خودرو شرایط پر ابهامی را پشت سر می‌گذارد و دیگر خریدار و فروشنده‌ای در بازار مشاهده نمی‌شود.

حباب قیمتی خودروها خالی شده است

عماد جعفری، دیگر کارشناس بازار خودرو براین باور است: بازار خودرو چند وقتی است که در رکود شدید فرو رفته و موجب شده که حباب قیمتی خودروها، به نوعی خالی شود، اما هرازچندگاهی اخباری منتشر می شود که برخی از افراد، این اخبار را به نوعی تحلیل می‌کنند که گویی قرار است بازار خودرو دوباره وارد روند خاصی شود و افرادی که از رکود فعلی بازار در حال متضرر شدن هستند و دوست دارند که معاملات، دوباره به روند قبلی خود بازگردد تا دوباره سودهای میلیونی به جیب بزنند.

وی ادامه داد: واردات خودروها، اگرچه با تعداد کم و سرعت پایین انجام می‌شود؛ اما باید به اتفاق مثبتی که در حال رخ داد است، نگریست. باتوجه به اینکه تعرفه گمرکی، قیمت‌های خرید خودروهای وارداتی و سود شرکت‌ها نیز مشخص است، همچنین دروازه های بازار نیز باز بوده، کسی نمی‌تواند خودروهای وارداتی چند سال گذشته را با قیمت‌های میلیاردی به فروش برساند.

جعفری درباره قیمت خودرو در هفته آتی گفت: در هفته گذشته نیز زمزمه‌هایی از افزایش قیمت خودرو به گوش می‌رسید، اما دیدیم که در عمل، به این شکل نبوده و در وضعیت فعلی، فقط مصرف کننده در حال خرید و فروش در بازار است. هفته آینده نیز به شرطی که نوسانات ارزی زیادی نداشته باشیم، قیمت خودرو به همین شکل و بدون نوسان خواهد ماند.

ارسال نظر

هشتگ‌های داغ

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار