| کد مطلب: ۱۰۶۵۹۴۴
لینک کوتاه کپی شد

رئیس‌جمهور آفریقای جنوبی:

به رقابت بین ابرقدرت‌ها کشیده نمی‌شویم

آرمان ملی :رئیس‌جمهور آفریقای جنوبی در آستانه آغاز اجلاس سران گروه بریکس در شهرژوهانسبورگ بیان داشت که کشورش نسبت به رقابت میان قدرت‌های جهانی موضع بی‌طرف دارد.

به رقابت بین ابرقدرت‌ها کشیده نمی‌شویم

«سیریل رامافوسا»، رئیس‌جمهور آفریقای جنوبی در یک سخنرانی سراسری خطاب به هموطنانش تاکید کرد که کشورش به رقابت بین قدرت‌های جهانی کشیده نخواهد شد و نسبت به چنین رقابتی موضع بی‌طرف دارد.

به نوشته خبرگزاری «آناتولی»، رامافوسا گفت: آفریقای جنوبی تلاش دارد تا با همه کشورهای جهان به نفع توسعه و صلح جهانی همکاری کند. در حالی که از روز سه‌شنبه اجلاس سران سازمان بریکس (برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای‌جنوبی) به‌همراه اجلاس دوستان بریکس در شهر ژوهانسبورگ آغاز می‌شود، رامافوسا در سخنرانی خود تاکید کرد: «به‌دلیل همین موضع بی‌طرف است که آفریقای‌جنوبی در جنبش عدم تعهد، سازمانی متشکل از 120 کشور که به‌صورت رسمی تعهدی در موافقت با یا علیه هیچ بلوکی از قدرت‌های بزرگ ندارند، عضو است.»

اعضای گروه بریکس متشکل از اقتصاد‌های نوظهور جهان شامل برزیل، ‌روسیه، هند، چین و آفریقای‌جنوبی، هم‌اکنون در بردارنده بالغ بر یک چهارم از حجم اقتصاد جهانی، مجری یک پنجم از تجارت جهانی و میزبان بیش از 40 درصد از جمعیت جهان هستند. رامافوسا افزود: «ما به حمایت از مبارزات مردم فلسطین و حوزه صحرای غربی آفریقا ادامه خواهیم داد.»

رئیس‌جمهور آفریقای جنوبی بیان کرد: آفریقای‌جنوبی در جریان ابتکار صلحی که اخیرا با سفر‌های چند تن از رهبران این قاره به روسیه و اوکراین ارائه شد، تلاش کرد در روند بازگرداندن کودکانی که به‌دلیل جنگ از خانه‌هایشان در اوکراین آواره شدند به خانواده‌هایشان و همچنین مبادله اسرای جنگی از سوی دو طرف، مشارکت کند.

رامافوسا تاکید کرد: آفریقای‌جنوبی قاطعانه معتقد است، گفت‌وگو، میانجی‌گری و دیپلماسی تنها مسیر معتبر برای پایان دادن به جنگ کنونی در اوکراین و رسیدن به صلح پایدار در این کشور است.

«لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا»، رئیس‌جمهور برزیل، «شی جین‌پینگ»، رئیس‌جمهور چین و «نارندرا مودی»، نخست‌وزیر هند در اجلاس بریکس در ژوهانسبورگ حاضر خواهند بود اما «ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهور روسیه به‌دلیل مناقشه بر سر حکم بازداشتی که دیوان کیفری بین‌المللی در لاهه از بابت ادعای جنایت جنگی در اوکراین برای وی صادر کرده از راه دور در این اجلاس شرکت می‌کند. «سرگئی لاوروف»، وزیر امور خارجه روسیه به‌عنوان نماینده پوتین به آفریقای‌جنوبی سفر می‌کند. رامافوسا اظهار کرد: بیش از 30 تن از سران دولت‌های سراسر آفریقا در این اجلاس شرکت می‌کنند.

ارسال نظر

هشتگ‌های داغ

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار