| کد مطلب: ۱۱۰۶۹۴۸
لینک کوتاه کپی شد

وتوی قطعنامه آمریکا درباره غزه از سوی روسیه و چین

روسیه و چین پیش‌نویس قطعنامه آمریکا درباره غزه را که بندهای آن به‌صورت یک‌طرفه به نفع رژیم صهیونیستی بود، وتو کردند.

وتوی قطعنامه آمریکا درباره غزه از سوی روسیه و چین

به گزارش آرمان ملی به نقل از ایسنا،پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل درباره غزه با ۱۱ رای موافق، سه رای مخالف از جمله وتوی روسیه و چین و مخالفت الجزایر و همچنین یک رأی ممتنع گویان، رأی نیاورد.

«واسیلی نبنزیا» نماینده روسیه در سازمان ملل روز جمعه و در سخنرانی خود پیش از رأی‌گیری گفت پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی آمریکا درها را به‌روی آتش‌بس می‌بندد، دستان اسرائیل را (برای آتش‌افروزی) باز می‌گذارد و باعث کوچ اجباری مردم غزه می‌شود.

دیپلمات ارشد روسیه همچنین گفت پیش‌نویس قطعنامه پیشنهاد آمریکا خواستار آتش‌بس در غزه نمی‌شود.

نماینده روسیه در شورای امنیت گفت: «غزه پس از ۶ ماه ویران شده و نماینده آمریکایی اکنون به ضرورت آتش‌بس پی برده است. پیش‌نویس قطعنامه آمریکا در مورد غزه خواستار آتش‌بس نیست. مذاکراتی که آمریکایی‌ها در مورد غزه در آن شرکت کردند، تنها هدفش به تعویق انداختن امور بود. در صورت تصویب این قطعنامه، بحث درباره وضعیت غزه بسته می‌شود و دست اسرائیل در آنجا باز می‌شود. اعضای غیردائم شورای امنیت قطعنامه غیرسیاسی دیگری در مورد غزه تهیه کرده‌اند.»این پیش‌نویس مورد نظر آمریکایی‌ها، «ضرورت آتش‌بس فوری و پایدار را تعیین می‌کند» اما از مطالبه آن کوتاهی می‌کند.

هیات روسیه در سازمان ملل امروز در جلسه شورای امنیت گفت: «روسیه از این پیش‌نویس به دلیل عدم درخواست آشکار برای آتش‌بس در غزه انتقاد کرد. این سند حاوی تمام تحریفات گذشته و محکومیت‌های یک‌طرفه غیر قابل قبول است که نشان‌دهنده فریبکاری آمریکایی است. ما قبلا اعلام کرده‌ایم که دیگر قطعنامه‌های بیهوده‌ای را که حاوی درخواست برای آتش‌بس نیست و ما را به جایی نمی‌برد، تحمل نخواهیم کرد. مذاکرات به رهبری ایالات متحده در مورد این پیش‌نویس با هدف وقت‌کشی انجام شد.»

آمریکا پیش از این سه‌ مرتبه قطعنامه‌های ارائه شده از سوی دیگر کشورها را که خواستار آتش‌بس فوری در غزه شده بودند، وتو کرده است. آمریکا از زمان شروع حملات زمینی و هوایی رژیم صهیونیستی به غزه، بزرگ‌ترین تامین‌کننده مالی و تسلیحاتی این رژیم باقی مانده است و در ظاهر صحبت از آتش‌بس می‌کند. آمار شهدای غزه نزدیک به ۳۲ هزار تن شده است.

در پی مخالفت روسیه و چین، لیندا توماس گرینفیلد، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل از اقدام آنها در وتوی پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی واشنگتن، انتقاد کرد. او مدعی شد: «یک بار دیگر، روسیه سیاست را بر پیشرفت ترجیح داد.»

 

 

ارسال نظر

هشتگ‌های داغ

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار