عمل در برابر عمل

مقام معظم رهبري صبح ديروز (چهارشنبه) در ارتباط تصويري با شماري از مردم تبريز، قيام تاريخي و فراموش‌نشدني 29 بهمن 1356 را فقط گوشه‌اي از افتخارات فراوان مردم اين خطه خواندند و با اشاره به استمرار دشمني سلطه‌گران به‌علت مخالفت ملت ايران با هنجارهاي نظام سلطه افزودند: انقلاب اسلامي دستاوردهاي عظيمي داشته است که بايد از آنها براي رفع نقاط ضعف و غير قابل‌قبول همچون مشکلات معيشتي و فاصله طبقاتي استفاده کنيم. ايشان حضور پرشور مردم را در انتخابات سال آينده رياست‌جمهوري و در درجه بعد انتخاب صحيح و اصلح را باعث تضمين آينده کشور خواندند و درباره برجام نيز گفتند: جمهوري اسلامي اين‌بار وعده و حرف نمي‌پذيرد و ملاک، فقط عملِ طرف مقابل است. حضرت آيت‌ا... خامنه‌اي در تبيين افتخارات مردم آذربايجان «نخبه‌پروري در علم و هنر و سياست» و «روحيه جريان‌سازي در تحولات تاريخي و سياسي کشور» را دو ويژگي افتخارآميز مردم اين خطه برشمردند و تاکيد کردند: آذربايجان هميشه دژ استوار ايران در مقابل حملات بيگانگان بوده است و اگر ايستادگي و جانفشاني مردم اين ديار نبود، تعرض دشمنان به مناطق ديگر هم کشيده مي‌شد. حضرت آيت‌ا... خامنه‌اي «دلبستگي عميق به اسلام» و «غيرت و حميت شديد در قبال ايران» را دو ويژگي مهم هويتي مردم آذربايجان دانستند و افزودند: مردم اين منطقه در تاريخ معاصر در همه مسائل کشور از چهره‌هاي نقش‌آفرين برخوردار بوده‌اند که اين شخصيت‌ها همچون «ميرزا جواد آقا مجتهد تبريزي در تحريم تنباکو»، «ستارخان و باقرخان در مشروطه»، «شيخ محمد خياباني»، «شهيدان آيت‌ا... قاضي طباطبايي و آيت‌ا... مدني در دوران انقلاب» و «شهيد باکري در دفاع مقدس» تاثيرگذار بوده‌اند. مقام معظم رهبري در جمع‌بندي اين بخش از سخنانشان گفتند: بدون روايت درست از تاريخ آذربايجان، هر روايتي از تاريخ ايران ناقص و نادرست است. ايشان در تشريح ابعاد قيام تاريخي 29 بهمن 1356 مردم تبريز به پيام امام(ره) بعد از آن حادثه پرداختند و افزودند: امام بزرگوار سه خصوصيت «شجاعت، غيرت و تدين» را ويژگي‌هاي ممتاز مردم تبريز خواندند که هر سه اين خصوصيات، شاخص‌هاي مهم ارزيابي و ارزش‌گذاري يک مجموعه انساني است. رهبر انقلاب افزودند: نکته مهم اين است که مردم تبريز وحشي‌گري رژيم پهلوي در سرکوب قيام 19 دي قم را ديده بودند اما با همان خصوصياتي که امام گفتند در چهلم شهيدان قم وارد صحنه شدند و با ابتکار سلسله تعيين‌کننده چهلم‌ها، نگذاشتند قيام قم به فراموشي سپرده شود. حضرت آيت‌ا... خامنه‌اي در تشريح ديگر رويدادهاي متکي بر شجاعت، غيرت و تدين مردم تبريز به مقابله جانانه آنان در مقابل دست‌هاي تجزيه‌طلب اوايل انقلاب، حماسه‌آفريني لشکر خط‌شکن عاشورا و فرمانده دلاور آن شهيد باکري، مقابله با فتنه خلق مسلمان در سال‌هاي اول انقلاب و نيز حضور آگاهانه مردم تبريز در خنثي کردن فتنه سال 88 اشاره کردند و گفتند: در دي 88، مردم تبريز حتي از تهران و ديگر شهرهاي کشور زودتر به ميدان آمدند.

نتيجه ايدئولوژي‌زدايي انحراف از مسير انقلاب است

حضرت آيت‌ا... خامنه‌اي در جست‌وجوي پاسخ اين سوال مهم که «درس قيام 29 بهمن 56 مردم تبريز براي اوضاع امروز کشور چيست» به ريشه‌يابي دشمني عميق ابرقدرت‌ها با انقلاب اسلامي پرداختند. ايشان گفتند: هنگام پيروزي انقلاب، مستکبران، جهان را به دو قسمت سلطه‌گر و سلطه‌پذير تقسيم کرده بودند اما انقلاب اسلامي اين جريان را که رگ حيات نظام استکبار بود، به صراحت رد کرد و سلطه‌گران غرب و شرق به همين علت و با وجود اختلافاتشان، جبهه گسترده‌اي در مقابل انقلاب ملت ايران تشکيل دادند. حضرت آيت‌ا... خامنه‌اي با تاکيد بر اينکه هرگز نبايد علت اصلي دشمني استکبار با انقلاب و جمهوري اسلامي را فراموش کرد، افزودند: البته آنها توطئه‌ها و ضديت‌هايشان را به بهانه‌هاي مختلف از جمله حقوق بشر، مقررات اسلامي، هسته‌اي، موشکي، منطقه‌اي و مسائل ديگر اعمال مي‌کنند اما بايد متوجه بود که اين مسائل فقط بهانه است. مقام معظم رهبري با اشاره به ادامه خصومت مستکبران افزودند: ملت ايران براي پيروزي در مقابل اين هجمه‌ها به دو چيز نياز دارد: «استحکام عناصر هويتي» و «افزايش قدرت دروني». ايشان برخورداري از زيربنا و نظام فکري و عقيدتي منسجم را مهم‌ترين عنصر استحکام هويت ملي برشمردند و افزودند: زيربناي مستحکم فکري انقلاب از اسلام گرفته شده و در بيانات بسيار ارزشمند امام(ره) و درس‌هاي متفکراني چون شهيدان مطهري و بهشتي تشريح شده البته عناصر متفکر بايد اين نظام فکري را با پاسخ‌هاي جديد به مسائل جديد، نو به نو جلوه و رونق دهند. رهبر انقلاب خاطرنشان کردند: ايدئولوژي‌زدايي که برخي‌ها تکرار مي‌کنند، نتيجه‌اش انحراف از مسير انقلاب خواهد بود. حضرت آيت‌ا... خامنه‌اي تاکيد کردند: البته صرف زيربناي مستقل فکري کافي نيست و در عمل نيز بايد از ويژگي‌هايي برخوردار بود که مهم‌ترين آنها عبارتند از: نترسيدن، خسته نشدن، نااميد نشدن، تنبلي نکردن، ندانسته در نقشه دشمن ورود نکردن و در مواقع لازم آماده فداکاري بودن. مقام معظم رهبري با اشاره به وجود اين خصوصيات بارز در ملت ايران و فداکاري شهدا گفتند: ملت ايران انصافا خسته نشده‌اند که نمونه‌هاي آن را در تشييع بي‌نظير شهيد سليماني و همچنين مراسم ابتکاري پرشور امسال در 22 بهمن ديديم. ايشان تاکيد کردند: اگر همراه اين مجاهدت، استقامت و منحرف نشدن از مسير باشد، مشکلات هم حل خواهد شد.

علت اصلي عقب‌ماندگي‌ها

حضرت آيت‌ا... خامنه‌اي دستاوردهاي انقلاب را عظيم و شگفت‌آور خواندند و ضمن گلايه از کم‌کاري در معرفي اين دستاوردها، افزودند: انقلاب اسلامي توانست چهره کشور را از يک کشور عقب‌مانده‌ي علمي و طُفيليِ سياسي قدرت‌ها و از نظر اقتصادي، وابسته، به يک کشور آزاد، مستقل، عزيز، سربلند، آبرومند و برخوردار از موفقيت‌هاي بزرگ علمي تبديل کند. ايشان يکي ديگر از دستاوردهاي انقلاب را دگرگوني ملت ايران از حالت خمودگي، بي‌هدفي و دنباله‌روي به ملتي پرتحرک، با نشاط و هدف‌دار دانستند و افزودند: تشکيل هزاران هسته علمي در کشور و فعاليت‌هاي گسترده اجتماعي جوانان همچون کمک‌هاي مومنانه در قضيه کرونا از نمونه‌هاي بارز تحرک و نشاط ملت ايران است. حضرت آيت‌ا... خامنه‌اي، تغيير مديريت کشور از يک حکومت استبدادي، پادشاهي و فردي به يک حکومت مردمي، جمهوري و مردم‌سالاري را دستاورد ديگر انقلاب خواندند و گفتند: امروز مردم حاکم بر سرنوشت کشور هستند و خود انتخاب مي‌کنند. ممکن است خوب يا بد انتخاب کنند اما خودشان انتخاب مي‌کنند، درحالي‌که قبل از انقلاب هيچ‌کاره بودند. ايشان، سازندگي کشور را از ديگر دستاوردهاي انقلاب برشمردند و با ابراز تعجب از ناديده گرفتن اين خدمات گسترده از سوي برخي افراد خاطرنشان کردند: زيرساخت‌هاي اساسي کشور در بخش‌هاي سدسازي، آب‌رساني، برق‌رساني، گازرساني، راه‌سازي، توسعه صنعت، کشاورزي و گسترش اعجاب‌آور دانشگاه‌ها، کارِ کارستان انقلاب اسلامي است. مقام معظم رهبري تقويت بنيه نظامي و دفاعي و تبديل شدن ايران به يک قدرت بزرگ منطقه‌اي را از ديگر دستاوردهاي انقلاب خواندند و گفتند: علت اصلي توطئه‌هاي گوناگون آمريکا و رژيم صهيونيستي و برخي دولت‌هاي اروپايي همين حرکت روبه جلوي انقلاب است که ان‌شاءا... قدرت ملت و مسئولان، اين توطئه‌ها را خنثي خواهد کرد. حضرت آيت‌ا... خامنه‌اي تاکيد کردند: ما در کنار دستاوردها، هيچگاه عقب‌ماندگي‌ها در برخي بخش‌ها را پنهان نکرديم و معتقديم اين عقب‌ماندگي‌ها در شأن انقلاب اسلامي و قابل قبول نيست و بايد جبران شود. ما به‌عنوان مسئولان در بروز اين عقب‌ماندگي‌ها مقصريم و البته ممکن است مردم هم در بخش‌هايي دخالت داشته باشند. ايشان افزودند: علت اصلي اين عقب‌ماندگي‌ها، انقلابي عمل نکردن است. هرجا انقلابي عمل کرديم، عقب‌ماندگي نداشتيم اما هرجا از انقلاب کوتاه آمديم و حرکتي ناشي از کسالت و بي‌توجهي، انجام داديم، عقب‌ماندگي بوجود آمد. مقام معظم رهبري گفتند: در زمينه عقب‌ماندگي‌ها، در درجه اول وضعيت معيشت طبقات ضعيف است و سپس موضوع شکاف طبقاتي است که بايد اين عقب‌ماندگي‌ها برطرف و عدالت اقتصادي مستقر شود. حضرت آيت‌ا... خامنه‌اي تاکيد کردند: البته وضع کشور با همين عقب‌ماندگي‌ها بسيار جلوتر از وضعيت کشور در قبل از انقلاب است.

انتخابات فرصت بزرگي براي کشور است

ايشان با اشاره به تمرکز دشمن بر روي ناکامي‌ها و ناديده گرفتن دستاوردها و عمليات رواني و دروغ‌گويي براي نااميد و بدبين کردن مردم و جوانان، افزودند: متاسفانه برخي عناصر در داخل از روي غفلت و برخي هم مغرضانه همان حرف‌هاي دشمن را تکرار مي‌کنند. مقام معظم رهبري به حساسيت بيشتر مردم نسبت به اول انقلاب، در قبال نابساماني‌ها بويژه مسائلي مثل فساد و فاصله طبقاتي اشاره کردند و گفتند: اين حساسيت بسيار خوب است و نشان‌دهنده گرايش مردم به آرمان‌هاي انقلاب است و به همين علت هرجا مبارزه با فساد و حرکت به سمت کمک به قشر ضعيف و ايجاد عدالت باشد، دلگرم مي‌شوند و حمايت مي کنند. حضرت آيت‌ا... خامنه‌اي تاکيد کردند: ما وظيفه داريم با استفاده از انبوه دستاوردهاي انقلاب، ناکامي‌ها را برطرف کنيم که از جمله اين دستاوردها، جوانان علاقه‌مند، مبتکر و آماده‌به‌کار هستند که بايد از اين ظرفيت در کنار شور انقلابي مردم بهره گرفت تا نابساماني‌ها برطرف شود. مقام معظم رهبري در بخش ديگري از سخنان‌شان با اشاره به انتخابات آينده رياست‌جمهوري، انتخابات را فرصتي بسيار بزرگي براي کشور دانستند و گفتند: البته مخالفان جمهوري اسلامي نمي‌خواهند نظام از اين فرصت و ظرفيت مهم براي پيشرفت کشور استفاده کند اما مشارکت پرشور و انقلابي مردم در انتخابات، موجب امنيت کشور و پس زدن دشمنان و کاهش طمع آنها مي‌شود بنابراين نبايد اين فرصت را از دست داد. حضرت آيت‌ا... خامنه‌اي افزودند: انتخابات هر چه پرشورتر و با اقبال عمومي بيشتري همراه باشد، آثار و منافع بيشتري براي کشور خواهد داشت. ايشان هدف دشمن از بيان ادعاهاي تکراري درباره انتخابات را دلسرد کردن مردم دانستند و گفتند: به‌رغم اين ادعاها، انتخابات براي کشور يک امکان و ذخيره مهم است که بايد با مشارکت پرشور مردم همراه باشد البته اگر مشارکت پرشور با يک انتخاب درست يعني انتخاب يک نيروي کارآمد، باايمان، باانگيزه، علاقه‌مند و پر کار همراه شود، نورٌ عَلي نور و تضمين‌کننده آينده کشور است. مقام معظم رهبري تاکيد کردند: علاج دردهاي مزمن کشور در پر شور بودن انتخابات و حضور عمومي مردم، و بعد، انتخاب اصلح و شخصيت مناسب در انتخابات رياست جمهوري است. حضرت آيت‌ا... خامنه‌اي در پايان با اشاره به سخنان اخيرشان درباره برجام و تبيين سياست‌هاي نظام، گفتند: درباره برجام، حرف‌ها و وعده‌هايي گفته مي‌شود ولي ما حرف و وعده‌ خوب که نقض و بر ضد آن عمل شود، زياد شنيديم بنابراين حرف و وعده فايده ندارد و اين‌بار فقط عمل، مهم است. ايشان تأکيد کردند: اگر عملِ طرف مقابل را ببينيم، ما هم عمل خواهيم کرد و اين‌بار، جمهوري اسلامي با حرف و وعده قانع نخواهد شد. حضرت آيت‌ا... خامنه‌اي همچنين با تبريک حلول ماه پربرکت رجب، افزودند: اگرچه اجتماعات عبادي به علت شرايط خاص کرونا موقتا برگزار نمي‌شود اما لازم است در خانه‌ها از ادعيه بسيار خوب و پرمعناي اين ماه و توسل و راز و نياز با پروردگار بهره کافي گرفته شود.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه