حرکت بازار مسکن به سمت کاهش قیمت

آرمان‌ملی- محمدسیاح: قیمت مسکن بعد از افزایش‌های مستمر چند ماهه به حدی رسید که از توان خرید بخش بزرگی از مردم خارج شد؛ به‌تبع این اتفاق هم واحدهای تولیدی روی دست تولیدکنندگان و مالکان واحدهای مسکونی باقی ماند و براساس آماری که اتحادیه مشاوران املاک داده در بهمن ماه معاملات ملک در تهران ۳۳ درصد نسبت به دی ماه کاهش داشته است. تازه‌ترین گزارش‌های رسمی نیز نشان می‌دهد که حداکثر قیمت خانه در تهران به متری ۱۵۸ میلیون تومان و متوسط بیش از ۲۸ میلیون تومان رسیده است که در مقایسه با پارسال بیش از ۱۱۱ درصد افزایش دارد.

هرچند که کاهش معاملات خرید مسکن به رشد اجاره‌بها دامن می‌زند؛ انتظار می‌رود در ماه‌های آینده با کاهش تقاضا در بازار مسکن اجاره‌بها نیز کاهش پیدا کند. براساس آنچه رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفته: «در هر دوره که قیمت مسکن بالا رفته، سپس کاهش یافته است؛ هم‌اکنون نیز سازندگان و مالکان به خریداران اصرار می‌کنند، اما بازار کساد است و بعد از افت تا ۱۵ درصدی قیمت‌ها در آبان، نرخ‌های پیشنهادی در بهمن ماه نیز حدود هشت درصد کاهش یافت.»
مصطفی‌قلی خسروی در این باره افزود: «ماه گذشته ۲۹۵۰ فقره معامله ملک در شهر تهران به امضا رسیده که نسبت به ماه قبل ۳۳ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۷۲ درصد کاهش نشان می‌دهد. همچنین در بهمن ماه ۱۳۹۹ بالغ بر ۹۵۳۰ قرارداد اجاره در تهران منعقد شده که از کاهش ۳۸ درصد در مقایسه با دی ماه امسال و افزایش ۱۳ درصد نسبت به بهمن پارسال حکایت دارد.» رئیس اتحادیه مشاوران املاک درباره آخرین وضعیت معاملات در کشور به ایسنا، گفت: «در کل کشور طی بهمن ماه ۱۳۹۹ تعداد ۲۷ هزار و ۶۳۸ مبایعه‌نامه (قرارداد خرید و فروش ملک) به امضا رسیده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۳۲ درصد و ۳۸ درصد کاهش یافته است. بازار اجاره نیز در مقایسه با دی ماه افت کرده است. بهمن ماه سال جاری ۴۵ هزار و ۲۵۲ اجاره نامه در کل کشور منعقد شده که در مقایسه با دی ماه امسال ۴۸ درصد کاهش یافته و نسبت به بهمن سال قبل ۴۹ درصد افزایش نشان می‌دهد.» خسروی در تحلیل وضعیت کنونی بازار مسکن گفت: «کسادی معاملات به گونه‌ای است که فروشندگان و سازندگان به خریداران اصرار می‌کنند. این نشان می‌دهد که بازار مسکن در مسیر کاهشی قرار گرفته است. امیدواری به احیای برجام در بازار مسکن تاثیرگذار بود؛ به طوری که از آبان ماه قیمت‌ها ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش یافت و در بهمن ماه نیز براساس گزارش‌های واصله از مشاوران املاک قیمت‌ها حدود هشت درصد پایین آمده و انتظار داریم روند کاهش قیمت ادامه پیدا کند. بعد از عید نوروز هم افزایش قیمت نخواهیم داشت.» رئیس اتحادیه مشاوران املاک با انتقاد از جوسازی برخی افراد برای القای گرانی در بازار مسکن گفت: «گزارش برخی مراکز آماری در التهاب بازار مسکن تاثیرگذار است. بساز و بفروش‌ها و بخر و بفروش‌ها هم سعی در دامن زدن به تورم دارند. برخی افراد هم که معلوم نیست مدرکشان را از کجا گرفته‌اند به اسم کارشناس درباره بازار مسکن اظهارنظر می‌کنند.» او درباره کف قیمت‌ها در بازار مسکن شهر تهران گفت: «الان در بعضی مناطق جنوب تهران قیمت متری ۱۲ تا ۱۵ میلیون تومان است. قیمت ساخت با احتساب زمین، متری هشت میلیون تومان در می‌آید و در گرانترین حالت قیمت زمین و ساخت به ۲۰ میلیون تومان می‌رسد. چرا بعضی سازندگان متری ۸۰، ۹۰ و ۱۲۰ میلیون تومان می‌فروشند؟» خسروی خاطرنشان کرد: «در هر دوره‌ای که قیمت مسکن جهش داشته پس از آن با تخلیه حباب همراه بوده است. سال ۱۳۶۸ قیمت‌ها بالا رفت و بعد پایین آمد. سال ۱۳۸۶ قیمت رشد کرد و مجددا کاهش یافت. سال ۱۳۹۲ نیز این اتفاق افتاد. جهش سال ۱۳۹۶ نیز از این قاعده مستثنی نیست و هم اکنون نیز زمان تخلیه حباب قیمت مسکن فرا رسیده است.» رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه هرچقدر قیمت مسکن پایین بیاید به نفع مشاوران املاک است، گفت: «وقتی خانه ارزان باشد معاملات بیشتری انجام می‌شود و مشاوران املاک زودتر به کمیسیون می‌رسند. پس مدام نگوییم که مشاوران، عامل گرانی هستند. بعضی مسئولان نه خانه ساختند، نه کاری انجام دادند بعد گفتند بخش خصوصی و مشاوران املاک قیمت خانه را بالا بردند. ما پایین آورنده قیمت‌ها هستیم و به تمام دفاتر املاک بخشنامه کرده‌ایم که هرکس بر روی فایل‌های با قیمت نامتعارف کار کند طبق ماده ۲۸ با او برخورد می‌کنیم.» 

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه