فــــــراســـو

انتخاب 2 نامزد اصلی 
جانشینی آنگلا مرکل 
حزب سبزها و همچنین حزب دموکرات مسیحی آلمان کاندیداهای خود را برای شرکت در انتخابات پارلمانی این کشور تعیین کردند. آنالنا بائربوک، نامزد حزب سبزها است و آرمین لاشت از سوی مسئولان حزب دموکرات مسیحی کاندیدا شده است. به گزارش دویچه‌وله، کسب توافق بر سر کاندیدای شرکت در انتخابات پارلمانی ماه سپتامبر آلمان، بوندستاگ، در ائتلاف دو حزب دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی با دشواری‌های بسیاری روبه‌رو بود. حزب سوسیال مسیحی در ایالت بایرن، مارکوس زودر را به عنوان نامزد برگزیده بود و حزب دموکرات مسیحی آلمان آرمین لاشت، دبیرکل خود را نامزد کرده بود. هر دو حزب سوسیال مسیحی و دموکرات مسیحی همیشه یک کاندیدا برای انتخابات معرفی می‌کنند. از حزب سوسیال مسیحی در ایالت بایرن به عنوان شعبه‌ای از حزب دموکرات مسیحی یاد می‌شود. در حالی که در بدنه حزب دموکرات مسیحی، مارکوس زودر از محبوبیت بیشتری برخوردار بود، رهبران و مسئولان این حزب در نخستین ساعات بامدادی در همایش مجازی خود رای به نامزدی آرمین لاشت دادند.
  انتخاب آرمین لاشت
یکی از سخنگویان حزب دموکرات مسیحی اعلام کرده است که از ۴۶ شرکت کننده صاحب حق رای در این همایش فوق‌العاده آرمین لاشت موفق به کسب ۳۱ رای شده است. این در حالی است که تنها ۹ نفر از اعضای کادر رهبری حزب دموکرات مسیحی به نامزدی مارکوس زودر رای داده‌اند. شش نفر نیز رای‌شان ممتنع بوده است. رای‌گیری به شکل مخفی صورت گرفته است. این جلسه فوق‌العاده بیش از شش ساعت ادامه داشت. مارکوس زودر، رهبر حزب سوسیال مسیحی آلمان پیش از آن، اعلام کرده بود که به رای حزب دموکرات مسیحی گردن می‌نهد و آن را خواهد پذیرفت. پیش از شروع رای‌گیری آرمین لاشت گفته بود: «موضوع بر سر یافتن بهترین پاسخ برای پرسش‌های مبرم آینده است. من برای کاندیداتوری در این انتخابات آماده هستم».
 حزب سبزها و نامزدی بائربوک
برخلاف مناقشه بین رهبران دو حزب دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی برای انتخاب نامزد اصلی خود، موضوع تصمیم‌گیری بر سر کاندیدای حزب سبزهای آلمان در آرامش و به دور از جنجال‌های رسانه‌ای پیش رفت. حزب سبزها که اخیرا آرایش افزایش قابل ملاحظه داشته است، برای نخستین بار در تاریخ خود، فردی را به عنوان کاندیدای این حزب برای انتخابات پارلمانی ماه سپتامبر برگزید. حزب پیروز در انتخابات پارلمانی آلمان می‌تواند صدراعظم را تعیین کند. رقابت بین آنالنا بائربوک و روبرت هابک، رهبران حزب سبزها به سود آنالنا بائربوک به پایان رسید. بائربوک دو سال پیش، در همراهی با روبرت هابک، هدایت حزب سبزها را برعهده گرفت. بائربوک در سخنرانی خود پس از کاندیداتوری حزب سبزها اعلام کرد که «موضوع بر سر تغییر است و نه بر سر وعده.» او تاکید کرد که مسائل مربوط به تغییرات اقلیمی مسائلی نیستند که بتوان به آن‌ها به گونه‌ای محدود پرداخت. به باور او پرسش‌های ناظر بر تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین، پاسخ‌های جامع و قطعی را طلب می‌کنند. بائربوک بر پیشبرد برنامه دیجیتالی کردن آلمان تاکید کرد و خواستار محدود کردن بیش از پیش گازهای گلخانه‌ای شد. انتخابات پارلمانی آلمان قرار است روز ۲۶ سپتامبر سال جاری برگزار شود. بر اساس نظرسنجی‌ها، شانس پیروزی ائتلاف دو حزب دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی بیش از احزاب دیگر است. حزب سبزها نیز در مقام دوم قرار دارد. این در حالی است که اختلاف بین رهبران دو حزب دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی و همچنین پرونده فساد مالی برخی از اعضای این حزب در ارتباط با سفارش ماسک باعث کاهش محبوبیت‌شان در بین مردم شده است.

تشدید جنگ لفظی ارمنستان
 با جمهوری آذربایجان
وزارت خارجه ارمنستان در حالی به سخنان رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان در زمینه تصرف منطقه «زنگزور» واکنش نشان داد که دستگاه دیپلماسی جمهوری آذربایجان در مقابل گفت، این سخنان نشانگر دفاع از تمامیت ارضی کشور است. سخنگوی وزارت امور خارجه ارمنستان در اظهار‌نظری مصاحبه رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان با یکی از شبکه‌های تلویزیونی این کشور و تهدید ایروان‌، این سخنان را محکوم کرد. به گزارش خبرگزاری «آرکا» «آنا نقدلیان» سخنگوی  وزارت امور خارجه ارمنستان گفت:«چنین اظهاراتی صلح و ثبات منطقه‌ای را به طور جدی تضعیف و ماهیت نادرست اظهارات اخیر باکو در مورد صلح و سازش را آشکار می‌کند». الهام علی‌اف، رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان  در این مصاحبه تهدید کرد که منطقه جنوبی «زنگزور» ارمنستان را به زور تصرف خواهد کرد. وی گفت: «ایجاد کریدور زنگزور کاملا منافع ملی ، تاریخی و آینده ما را برآورده می‌کند. خواه ارمنستان بخواهد یا نه ، مسیر زنگزور را اجرا خواهیم کرد. اگر ارمنستان بخواهد، ما این مسئله را راحت تر حل خواهیم کرد، اگر این کار را نکند ، ما با زور آن را حل خواهیم کرد». سخنگوی وزارت خارجه ارمنستان گفت: «ارمنستان تمام اقدامات لازم را برای دفاع از حاکمیت و تمامیت ارضی خود انجام خواهد داد. ما در ارتباط دائم با متحد راهبردی و همه شرکای خود هستیم.» سخنگوی وزارت خارجه جمهوری آذربایجان  اما به پاسخ گویی به همتای ارمنستانی خود پرداخت. به نوشته خبرگزاری «آذر تاج» «لیلا عبدا... یوا» سخنگوی وزارزت خارجه جمهوری آذربایجان گفت، مثل همیشه‌، رئیس‌جمهوری نظرات خود را کاملا واضح و روشن بیان کرده است.  وی گفت:‌ این تهدیدی برای تمامیت ارضی ارمنستان نیست ، بلکه نشانه عزم ما برای پاسخگویی به هرگونه تهدید احتمالی ارمنستان علیه تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان در مرزهای شناخته شده بین‌المللی است. چهارم آبان ۱۳۹۹ بود که جمهوری آذربایجان و ارمنستان بعد از ۴۴ روز درگیری در قره‌باغ کوهستانی با وساطت روسیه  بر سر آتش‌بس در منطقه قره‌باغ کوهستانی به توافق رسیدند.  براساس این توافق، ارمنستان موظف شد اراضی اشغالی جمهوری آذربایجان در آغ‌دام، کلبجر و لاچین را تخلیه کرده و کریدوری زمینی از نخجوان به آذربایجان ایجاد کند. در مقابل جمهوری آذربایجان نیز متعهد شد ضمن توقف عملیات‌های نظامی، کریدور لاچین را (به عرض ۵ کیلومتر) ‌برای اتصال قره‌باغ به خاک ارمنستان تضمین کند. شهر آزاد شده شوشا به همراه همه مناطق آزادشده به باکو واگذار شد. مسکو نیز طی این مدت تا پنج سال، به عنوان حافظ آتش‌بس، نیروهای حافظ صلح خود را در قره‌باغ و در امتداد خطوط تماس مستقر می‌کند.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه