زمینه فراهم مذاکره در حاشیه مجمع عمومی

 آرمان ملی-  شاید اگر تا چند هفته پیش از هر ناظر آگاهی در خصوص مسائل پیرامون احیای برجام و به توافق رسیدن طرفین پرسش می‌شد همگان بر این عقیده بودند که طرفین برجام تا چندی بعد برجام را احیا و اعلام توافق خواهند کرد. این در حالی است که رفت و آمد نامه‌ها میان تهران و واشنگتن که تا همین اخیر نیز به خوبی پیش می‌رفت در آخرین پاسخ ایران با چالش مواجه شد و به دست‌انداز افتاد. چنانکه غربی‌ها پاسخ ایران را غیر سازنده خواندند و شرایط را نسبت به گذشته نه چندان مطلوب ارزیابی کردند. به هر جهت این مساله باعث شد تا چند هفته پیش مقامات آمریکایی مذاکرات احیای برجام را به حالت تعلیق درآورند. آنها با این ادعا که ایران پاسخ‌ مناسبی به آخرین جمع‌بندی آمریکا نداده است، توپ را در زمین ایران انداختند و سعی کردند ایران را مقصر شرایط ایجاد شده معرفی‌کنند. این در حالی بود که لابی مقامات صهیونیستی از چندی قبل و برگزاری انتخابات کنگره آمریکا و پارلمان اسراییل مانع دولت بایدن برای ادامه مذاکرات در وین و توافق احتمالی بود. این در حالی است که ایران خواهان این است که همان طور که در توافق 2015 سوالات آژانس درباره فعالیت‌های گذشته ایران همزمان با اجرای برجام حل و خاتمه یافت، درباره چند سوال فعلی نیز باید به همین شکل رفتار شود. در عین حال کارشناسان بین‌المللی به این مساله اذعان داشتند که انتخابات کنگره مانع کار دولت آمریکا است و در این میان فشار مقامات اسراییل حائز اهمیت است. حال در این شرایط که مذاکرات در حال تعلیق است؛ کشورها در هفتاد و هفتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل شرکت کرده‌اند و مسلما در حاشیه این مجمع مذاکرات دو یا چند جانبه‌ای نیز شکل خواهد گرفت. در همین راستا رئیس‌جمهور به‌همراه حسین امیرعبداللهیان؛ وزیر خارجه و باقری ؛ رئیس تیم مذاکره کننده به نیویورک رفته تا ضمن سخنرانی در این مجمع و اعلام مواضع دیدارهایی را نیز داشته باشد. به همین جهت عده‌ای بر این باورند که با حضور همزمان امیرعبداللهیان و باقری شاهد مذاکراتی میان مقامات ایرانی با کشورهای حاضر در برجام، جوزپ بورل و انریکه مورا باشیم. لذا به نظر می‌رسد که زمینه مذاکره فراهم است و می‌توان امیدوار بود که از حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل خبرهای خوشی از مذاکرات برجامی در جهت احیای برجام و اعلام توافق بشنویم.
   فکر نمی‌کنم دیدار با رئیسی گشایشی ایجاد کند
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل گفت که اتحادیه اروپا تمامی طرفین را تشویق می‌کرده است تا «بالاخره ده متر آخر در روند احیای برجام را نیز طی کنند.» جوزپ بورل در عین حال افزود: انتظار ندارد به زودی پیشرفتی در زمینه این مساله در خلال مذاکراتی که اتحادیه اروپا تسهیل‌گر آن است، حاصل شود. هماهنگ‌کننده مذاکرات وین بیان کرد: در سه ماه اخیر، این تعامل و روند چندمرحله‌ای نزدیک و همسو بوده است. فعالیت بین طرفین مذاکرات در حال بهبود دادن نتیجه بود. اما در هفته‌های اخیر، این طور نبود. ما در حال حاضر در یک بن‌بست قرار داریم.  او با تلاش برای مقصر جلوه دادن ایران در وضعیت فعلی مذاکرات وین بیان کرد: پیشنهاد آخر، درخواست آخر از سوی ایران، بدرستی در راستای یک توافق نبود و اگر قرار باشد بگوییم این هفته اتفاقی می‌افتد یا نه، من می‌گویم «فکر نمی‌کنم.» بورل در پاسخ به اینکه آیا حاضر به دیدار با رئیس‌جمهور ایران خواهد بود، با اشاره به اینکه در ماه ژوئن به تهران سفر کرد تا موانع را از سر راه روند احیای برجام بردارد، تصریح کرد:  آن‌ها به من قول دادند، به دوحه رفتند، به وین رفتند. من فکر نمی‌کنم این چیزی باشد که به واسطه دیدار با رئیس‌جمهور حل شود.
  منصفانه نیست تمام تقصیرها به گردن ایران بیفتد
مذاکره‌کننده ارشد روسیه در مذاکرات وین به اظهارات اخیر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره مذاکرات واکنش نشان داده و از مقصر جلوه دادن ایران به‌خاطر وضع فعلی روند احیای برجام انتقاد کرد.  میخائیل اولیانوف، در واکنش به اظهارات اخیر جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره وضعیت فعلی مذاکرات وین، گفت: به نظر می‌آید مقصر جلوه‌دادن نشانه‌ای است که مذاکرات وین در یک بن‌بست قرار دارد. اگر این طور باشد، این وضعیت نتیجه عوامل متعددی است. وی ادامه داد: تلاش برای اینکه تمام تقصیرها را به گردن ایران بیندازیم، منصفانه نیست. موافقت با ارسال ۶۰۰ هزار تن سوخت به لبنان شبکه لبنانی المنار به نقل از منابع خود ادعا کرد که ایران به هیات رسمی لبنانی که اکنون در تهران به سر می‌برد اعلام کرده است که طی ۵ ماه ۶۰۰ هزار تن سوخت به لبنان ارسال خواهد کرد. مجتبی امانی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در بیروت در صفحه توییتر خود نوشت: به زودی اخبار خوشحال کننده‌ای درباره توافق میان هیات وزارت انرژی لبنان و مسئولان ایرانی درخصوص سوخت ایران و همکاری در زمینه برق اعلام خواهد شد. سفیر کشورمان همچنین سوخت و  ایران را هشتگ کرد. بر اساس این گزارش، پیش از این وزارت خارجه لبنان اعلام کرد که عبدا... بوحبیب، وزیر خارجه لبنان در حاشیه هفتاد و هفتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل با حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران دیدار و رایزنی کرد. وزارت خارجه لبنان اعلام کرد که امیرعبداللهیان در این دیدار بر آمادگی ایران برای ارسال سوخت به لبنان و تقدیم کمک‌های دیگر برای غلبه بر مشکلات تاکید کرد.
 

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه