دکتر پیام طبرسی هشدار داد:

هفته‌های سخت کرونایی در انتظار تهران


 خطر ۵۰۰تایی شدن دوباره مرگ‌ها
رئــیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری با‌اشاره‌به لزوم تعطیلی دو هفته‌ای در تهران در وضعیت قرمز کرونایی، گفت: تا دو -سه هفته آینده میزان مرگ‌های ناشی از کرونا در کشور افزایش مــی‌یابــد و حتی تا مرگ ۴۰۰تا ۵۰۰تایی هم می‌رویم؛ اما بحث این است که باید اقدامی انجام دهیم که مرگ‌هایمان به حد بالای ۱۰۰۰مرگ در روز نرسد. دکتر پیام طبرسی، ‌با‌اشاره‌به وضعیت خطرناک کرونا در کشور، گفت: درحال حاضر وضعیت بیماری بسیار نامناسب است. پیک چهارم بیماری از ابتدای فروردین‌ماه آغاز شده بود و همچنان ادامه دارد. اگر اقدامی انجام نشود،‌ متاسفانه هفته‌های سختی در انتظار تهران خواهد بود. وی بابیان اینکه واقعا وضعیت بدتر از این نمی‌توان متصور بود و شرایط وخیم است، افزود: اگر این روند ادامه یابد، میزان مرگ‌ها بیش‌از این افزایش می‌یابد. درحال حاضر هنوز مرگ‌ومیر ناشی از کووید-۱۹ در سنین بالا بیشتر است، اما به‌هرحال جوانان هم در مواردی بدحال بوده و دچار مرگ‌و‌میر می‌شوند.
 لزوم تعطیلی دو هفته‌ای تهران
طبــرسی با بیان اینکه این وضعیت قابل پیشگیری بود و می‌شد در تعطیلات عید بهتر برخورد کرد تا وضعیت بیماری کنترل شود، ادامه داد: درحال حاضر تنها راه کنترل این شرایط، تعطیلی است. حداقل باید تعطیلی دوهفته‌ای را در تهران داشته باشیم. وی درباره شرایط موجودی تجهیزات و داروهای مرتبط با کرونا نیز گفت: فعلا تجهیزات و داروی مورد نیاز وجود دارد، اما اگر این روند ادامه یابد، طبعا این حوزه هم ممکن است دچار مشکل شود. طبرسی با بیان اینکه طی هفته‌های آینده افزایش مرگ‌ومیرها را در کشور شاهد خواهیم بود، گفت: تا دو -سه هفته آینده میزان مرگ‌های ناشی از کرونا در کشور افزایش می‌یابد و حتی تا مــرگ ۴۰۰تا ۵۰۰تایی هم می‌رویم، اما بحث این است که باید اقدامی انجام دهیم که مرگ‌هایمان به حد بالای ۱۰۰۰مرگ در روز نرسد. باید در وضعیت کنونی اقدامات لازم را انجام دهیم تا مرگ‌هایمان چهار رقمی نشوند. زیرا این ویروس، ویروس جهش‌یافته انگلیسی است. این ویروس در هر خانواده تعداد افراد زیادی را درگیر می‌کند و هر یک نفر ممکن است، هفت تا هشت نفر را آلوده کند. وقتی تعداد افزایش یابد، میزان مرگ‌و‌میر هم افزایش می‌یابد. در این ویروس شدت بیماری هم بیشتر است.
 مردم پروتکل‌ها را رعایت کنند
طبرسی با بیان اینکه مردم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند، درباره تاثیر استفاده دوبل از ماسک، گفت: همه این موارد مؤثر است و استفاده دوبل از ماسک تاثیر بیشتری دارد، اما به‌شرطی که افراد خودشان را در فضای بسته و در خطر قرار ندهند. اینکه فرد فکر کند که می‌تواند دو ماسک استفاده کند، بعد به محل‌های شلوغی مانند پاساژها و... رفت‌وآمد کند و از بیماری در امان است، اینطور نیست. در محل‌های بسته و شلوغ هیچ‌یک از این رعایت‌ها به صورت ۱۰۰درصد پیشگیرانه نیست و احتمال انتقال بیماری وجود دارد .عضو تیم علمی واکسن «کُووایران برکت» درباره وضعیت واکسن کووبرکت، گفت: واکسن برکت در حال طی فاز دوم مطالعه بالینی است. تاکنون ۱۵۰نفر در فاز دوم واکسن را دریافت کرده‌اند. برخی از داوطلبان فقط دوز اول را دریافت کرده‌اند و برخی هر دو دوز را گرفته‌اند. 

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه