| کد مطلب: ۱۰۶۶۰۲۹
لینک کوتاه کپی شد

خروج اعضای «واگنر» از بلاروس بعد از مرگ پریگوژین

آرمان ملی : برخی منابع خبری مدعی شده‌اند بعد از مرگ «یوگنی پریگوژین»، فرمانده ارتش خصوصی واگنر اعضای این گروه نظامی خروج از پایگاه بزرگ‌شان در بلاروس را آغاز کرده‌اند.

خروج اعضای «واگنر» از بلاروس بعد از مرگ پریگوژین

هواپیمای پریگوژین روز چهارشنبه در منطقه «تور» روسیه در شمال‌غرب مسکو سقوط کرد و او به‌همراه ۹ نفر دیگر از سرنشین‌های هواپیما جانش را از دست دادند. «مرکز مقاومت ملی اوکراین» که بعداز آغاز حمله روسیه توسط نیروهای مسلح اوکراین تشکیل شد ادعا کرد اعضای گروه واگنر بعد از انتشار خبر سقوط هواپیمای پریگوژین ترک بلاروس را آغاز کرده‌اند و احتمالا در حال حرکت به روسیه هستند. مقام‌های بلاروس تلاش می‌کنند جلوی حرکت خودروهای آنها و خروجشان از بلاروس را بگیرند.

منابع خبری اعلام کردند تصاویر ماهوار‌ه‌ای نشان می‌دهند یک سوم از ساکنان اردوگاه واگنر در بلاروس این منطقه را ترک کرده‌اند. روز چهارشنبه منابع خبری از سقوط یک هواپیمای سبک متعلق به یوگنی پریگوژین در شمال‌غرب مسکو خبر داده و ساعاتی بعد اعلام کردند او نیز در این سانحه به‌همراه ۹ سرنشین دیگر هواپیما جانشان را از دست داده‌اند. پریگوژین ۶۲ ساله فرمانده شرکت نظامی خصوصی واگنر بود که تا چندی قبل تحت حمایت کرملین قرار داشت.

به پریگوژین لقب «سر آشپز پوتین» داده شده بود، زیرا مشهور بود که پوتین در رستوران‌های او غذا می‌خورد و با بعضی از غذاخوری‌های او قراردادهای دولتی امضا کرده بود. نام گروه واگنر از چند ماه پیش که خبرهایی از عزیمت آنها به اوکراین برای کمک به نیروهای ارتش روسیه در جنگ منتشر شده بود بر سر زبان‌ها افتاد. هنگامی که اختلافاتی میان پریگوژین با فرماندهان ارتش روسیه بروز کرد گروه واگنر معروف‌تر شده بود.

اوج اختلافات پریگوژین با ارتش روسیه سوم تیرماه سالجاری به صحنه نمایش در آمد. او بعد از متهم کردن نیروهای ارتش روسیه به حمله به مواضع این گروه، شورشی را علیه روسیه رهبری کرد که البته تنها ۲۴ ساعت دوام داشت و با وساطت بلاروس به پایان رسید. ولادیمیر پوتین، اقدامات واگنر را خیانت و خنجر از پشت توصیف کرد. نیروهای گروه واگنر در این شورش توانستند کنترل شهر «روستوف- نا- دونو» در کشور روسیه را به دست بگیرند و در حال حرکت به سمت مسکو بودند که «الکساندر لوکاشنکو»، رئیس‌جمهور بلاروس اعلام کرد به توافقی با پریگوژین برای پایان دادن به این غائله دست پیدا کرده است. شب ۲۴ ژوئیه عقب‌نشینی نیروهای واگنر آغاز شده بود و در این شرایطی بود که مفاد این توافق و شرایط اجرای آن از موضوعات مبهمی بود که به موضوعی برای گمانه‌زنی‌های زیادی میان تحلیلگران تبدیل شد.

 

 

ارسال نظر

هشتگ‌های داغ

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار