باید سطح سنی مدیران را پایین بیاوریم

آرمان ملی: رئیـس جمـــهور در جلسه هیات دولت با اشاره به آغاز سال تحصیلی جدید و با تاکید بر ضرورت رسیدگی و حل مشکلات فرهنگیان، به سازمان مدیریت و برنامه ریزی دستور داد پرداخت مطالبات معوقه از جمله حق‌الزحمه معلمان را در دستور کار قرار دهد. وی در ادامه بر ضرورت بازگشایی مدارس تاکید کرد و گفت فعلا به خاطر شرایط کرونایی، مـــدارس به صورت مجازی و در بـــرخی مناطق به صورت ترکیبی از مجازی و حضوری، فعالیت خود را آغاز می کنند تا به مرور با بهتر شدن شرایط، شاهد آموزش حضوری در مدارس کشور باشیم. اهم اظهارات سید ابراهیم رئیسی از این قرار است:
  وزارت آموزش و پرورش و مدیران مدارس باید برنامه‌ریزی دقیق و مشخصی  بر اساس شرایط شهرها و استان‌های کشور از نظر بیماری و شمار دانش‌آموزان در کلاس ها برای حضوری و یا غیرحضوری بودن کلاس‌ها داشته باشند و آن را با دقت اجرا کنند. تمهیدات درباره بازگشایی مدارس با توجه به واکسیناسیون معلمان و دانش‌آموزان اتخاذ شده است، جای نگرانی نیست، واکسیناسیون انجام شده و با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در مدارس و مراکز آموزشی می‌توان سال تحصیلی جدید را آغاز کرد.
  تردیـــدی نـــداریم فـــعالیت آموزشــی در مدارس و دانشگاه‌ها باید در زمان خودش آغاز شود، آموزش اعم از مجازی، حضوری یا ترکیبی باید مدیریت شده باشد. اگر در جایی امکان آغاز آموزش از اول مهر به شکل حضوری نیست، این نباید تا آخر سال تحصیلی ادامه یابد. آموزش مجازی باید در نهایت به مدت ۱۵ روز تا یک ماه باشد و بعد از یک ماه  به آموزش حضوری و یا ترکیبی از آموزش حضوری و مجازی تبدیل شود و حتماً باید آموزش حضوری را در کنار آموزش مجازی داشته باشیم. باید یک سخنگو برای آموزش و پرورش برای اظهارنظر و اطلاع‌رسانی  دقیق و واحد انتخاب شود. 
 متأسفانــه در طرح رتبـــه‌بندی معلمان، آنچه در وهله اول به اذهان تداعی می‌شود، بحث مالی و پرداخت‌ها است، درحالی که مباحث مالی فقط یک بخش از طرح رتبه‌بندی است و این طرح اساسا برای ارتقای جایگاه معلمی و هویت، منزلت و جایگاه معلم و البته معیشت معلم است. وزرا و روسای دستگاه‌های اجرایی حتما کسانی را برای بررسی اینکه در زیرمجموعه خودشان با ارباب رجوع چگونه رفتار می‌شود و چگونه مشکل آنها حل می‌شود، تعیین کنند. وزرا و روسای دستگاه‌ها شخصا این موضوع را پیگیری کنند تا از حال ارباب رجوع مطلع شوند. بازرسانی را بگذارید که ببینند با کسانی که به دستگاه‌های دولـــتی مــراجعه مــی‌کنند، چگونه برخورد می‌شود.
  خیلی مهم است که مردم ببینند آیا آن شاخص‌هایی که در دولت تعیین شـــده در انتصاب‌ها لحاظ می‌شود یا خیر. مردم و جوانان، در فضـــــای حقیقی و مجازی نظاره‌گر هستند تا ببینند کسانــی که انتخاب می‌شونــد با این شاخص‌ها همخوانی دارند یا نه؟ آنجایی که همخوانی دارد مورد استقبال قرار مـی‌گیرد و آنجاهـــایی که احیانا مورد سوال هست، طبیعتا ابهام ایجاد می‌شود. تاکید دارم حتما از بازنشستگان استفاده نشود، چون خلاف قانون است. نص صریح قانون است که نباید از بازنشسته استفاده شود. در مــواقعی هم که یک ضرورت جدی اقتضا می‌کند، باید مـــــورد اضطراری را به صورت اضطراری حل کنیم، و نه اینکه دائمی شود. مسئولان دولتی باید به قانون منع بکارگیری بازنشستگان در دستگاه‌های دولتی پایبند باشند.
  نکتــه بعدی ایـــن است که باید سطح سنی مدیران را پایین بیاوریم. هرچه از جوان‌ترها استفاده شود و به آنها میدان داده شود، مناسب‌تر است. دوستان گاهی به همسن و سال‌ها و رفقای خود و کسانی که مدتی با آنها کار کرده‌اند، بیشتر اعتماد دارند، اما باید نگاه را به سطحی آورد که افراد ولو ممکن است همکلاس، همراه و همکار ما نبوده باشند، اما در یک سطح قابل‌ قبولی هستند و جوان هم هستند، پس می‌شود به آنها اعتماد و با آنها همکاری کرد. این نگاه، نگاهِ مقام معظم رهبری هم هست، دوستان هم توجه کنند که انشاءا... عملا جریان مدیریت را در کشور جوان کنیم. ضمن اینکه ممکن است کسانی باشند که اینها بتوانند آینده کشور را در بخش‌های مختلف با تجربیاتی که دارند، اداره کنند.
  هفته دفاع مقدس یادآور رشادت، شجاعت، شهامت، ایستادگی، توکل و ایمان و همه مظاهر عالی است. دفاع مقدس یک تابلوی نورانی است که رزمندگان و مجاهدان ما ترسیم کردند و برای همیشه پیش روی همه ماست. همواره باید به این تابلو توجه کنیم و بدانیم که آنچه پیروزی ما را رقم زد، حرکت جهادی رزمندگان بود و امروز هم اگر بخواهیم از مشکلات عبور کنیم، لازمه آن حرکت جهادی است. هر چه از زمان آغاز فعالیت دولت می‌گذرد بیشتر به این مساله ایمان پیدا می‌کنم که مشکلات کشور در درون قابل حل است و بیشتر به توانایی‌ها و داشته‌های کشور باور پیدا می‌کنم. هر چه زمان مــی‌گذرد بیشتر به این ســـخن بلند رهبری ایمان پیدا می‌کنم که فرمودند ما مشکلی نداریم که به دست توانای مردان و زنان این کشور قـــابل حل نباشد. لذا از همکارانم می‌خواهم تلاش خود را مضاعف کنند.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه