توافق ایران و آژانس تمدید شد

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد که توافق با ایران تا ٢٤ ژوئن تمدید شده است.  رافائل گروسی در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که توافق ایران و آژانس درخصوص بازرسی‌ها که روز ٢١ مه (٣١ اردیبهشت ماه) منقضی شده بود تا اواخر ماه ژوئن تمدید شده است. وی در ادامه تصریح کرد که تفاهمات ایران و آژانس تا ٢٤ ژوئن ادامه خواهد یافت. گروسی افزود: این، بدان معنی است که اطلاعات ضبط شده توسط تجهیزات فنی همچنان تحت نظارت آژانس باقی خواهد ماند. مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنین اظهار داشت: باید بگویم که هرچند این تفاهم که ابتدا در ماه فوریه حاصل شد، بسیار حائز اهمیت بود اما اکنون به مراتب مهم‌تر است. پیش‌تر کاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین گفته بود: تصمیم ایران برای ادامه ضبط داده‌های دوربین‌ها حداکثر تا یک‌ماه دیگر، امروز از سوی سازمان انرژی اتمی به اطلاع مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رسید.غریب آبادی افزود: داده‌های سه ماه گذشته همچنان در اختیار سازمان انرژی است و به آژانس منتقل نمی‌شود. داده‌های یک ماه پیش روی نیز صرفا نزد ایران خواهد ماند. در رابطه با حذف یا انتقال داده‌ها، همان شرایط تفاهم مشترک سه ماهه همچنان حاکم خواهد بود. نماینده دائم کشورمان به کشورهای طرف مذاکره توصیه کرد تا از این فرصت که بر اساس حسن نیت ایران فراهم شده است، در جهت لغو کامل تحریم ها به گونه ای عملی و قابل راستی آزمایی استفاده کنند.
  بیانیه مهم شورای‌عالی امنیت ملی 
دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی درباره پایان موعد بیانیه مشترک ایران با آژانس درباره توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی بیانیه‌ای صادر کرد. سوم خردادماه ۱۴۰۰ فرصت سه ماهه در خصوص نگهداری داده‌های دوربین‌های نظارتی نصب شده در تاسیسات هسته‌ای ایران به پایان رسید.  شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر تداوم توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی از سوی ایران بر اساس قانون «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران» در مورد نحوه ادامه کار پس از انقضاء زمان توافق قبلی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی؛ تصمیم گرفت با توجه به در جریان بودن مذاکرات فنی پیرامون حل و فصل موضوعات پادمانی میان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به موازات مذاکرات وین، حفظ داده‌های دوربین‌های نظارتی را به مدت یک ماه از تاریخ سوم خردادماه ۱۴۰۰ ادامه دهد تا از این طریق فرصت لازم برای پیشرفت و به نتیجه رسیدن مذاکرات فراهم شود.»
  استقبال روسیه و اتریش 
نماینده روسیه در سازمان‌های بین المللی در وین از تمدید یک ماهه تفاهم نامه ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای تداوم راستی آزمایی برنامه هسته‌ای ایران استقبال کرد. میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در وین در صفحه توئیترش درباره تمدید یک ماهه تفاهم نامه میان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نوشت: ایران تفاهم نامه موقت با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در زمینه راستی آزمایی را به مدت یک ماه تمدید کرد. اولیانوف افزود: این امر به حفظ جو در مذاکرات احیای برجام در وین و تسهیل به دست آمدن نتیجه موفقیت‌آمیز تلاش‌های دیپلماتیک برای احیای توافق هسته‌ای کمک می‌کند. همچنین وزارت امور خارجه اتریش در صفحه توئیترش درباره تمدید یک ماهه تفاهم نامه ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نوشت: از توافق انجام شده میان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و ایران در زمینه تمدید یک ماهه نظارت‌ها و راستی آزمایی آژانس قویا استقبال می‌کنیم. این موضوع به دیپلماسی فرصت بیشتری برای حفظ برجام می دهد.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه