| کد مطلب: ۱۱۱۶۵۸۷
لینک کوتاه کپی شد

پیدا شدن ماهواره جاسوسی که 25 سال در مدار زمین گمشده بود

این ماهواره دوران جنگ سرد در 10 آوریل 1974 با یک ماهواره جاسوسی بسیار بزرگتر به فضا پرتاب شده بود.

پیدا شدن ماهواره جاسوسی که 25 سال در مدار زمین گمشده بود

به گزارش آرمان ملی آنلاین به نقل از دیجیاتو، یک ماهواره جاسوسی که چندین دهه قبل «مفقود» اعلام شده بود، حالا دوباره پیدا شده است. «جاناتان مک داول»، اخترفیزیکدان، با استناد به داده‌های نیروی فضایی از کشف دوباره این ماهواره با نام S73-7 در 25 آوریل (6 اردیبهشت) خبر داده است.

ماهواره دوران جنگ سرد که به‌طور رسمی «بالون کالیبراسیون مادون قرمز» (S73-7) نامیده می‌شود، نزدیک به 61 سانتی‌متر قطر دارد. براساس گزارش‌های موجود، نیروی هوایی ایالات متحده به‌عنوان بخشی از برنامه آزمایش فضایی خود آن را در 10 آوریل 1974 با یک ماهواره جاسوسی بسیار بزرگتر به فضا پرتاب کرد.

بالون این ماهواره قرار بود پس از پرتاب باد شود، اما سیستم آن با مشکلی مواجه شد. پس از این مشکل، تیم عملیاتی ماهواره دو بار در ردیابی آن نیز با شکست مواجه شد، یک بار در دهه 1970 و سپس در دهه 1990، زمانی که سنسورهای زمینی دیگر قادر به تشخیص آن نبودند.

 

برای یک ربع قرن، تحلیلگران واحد 18th Space Defense Squadron که مسئول ردیابی تمام اشیاء ساخته‌شده توسط انسان در مدار زمین هستند، هیچ نشانه‌ای از S73-7 مشاهده نکردند. از دید آن‌ها، این بالون در دنیای «زباله‌های فضایی» گم شده بود.

نهایتاً، در اواخر آوریل گذشته، یک تحلیلگر توانست S73-7 را روی داده‌های حسگر شناسایی کند. همانطور که انتظار می‌رفت ماهواره جاسوسی در مدار زمین شناور بود و اکنون دانشمندان می‌توانند دوباره آن را ردیابی کنند.

اما چه مواردی باعث‌شده تا محققان در گذشته نتوانند این ماهواره را ردیابی کنند؟

به گفته دانشمندان، ماهواره S73-7 کوچک است و عمدتاً از موارد غیر فلزی ساخته شده و همین امر باعث می‌شود تا شناسایی آن توسط رادارهای زمین دشوارتر شود. علاوه بر این، دانشمندان روزانه بیش از 20000 قطعه که در مدار زمین در حال گردش هستند را ردیابی می‌کنند که این امر نیز روند تشخیص آن را دشوارتر می‌کند.

ارسال نظر

هشتگ‌های داغ

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار