| کد مطلب: ۱۰۶۴۳۲۴
لینک کوتاه کپی شد

تنش‌های تهران و واشنگتن بالا گرفت | ایران هشدار داد: قادریم کشتی‌های آمریکایی را تصرف کنیم

در پی استقرار جدید نیروهای آمریکا در خلیج‌فارس به ادعای جلوگیری ایران از اذیت و آزار کشتی‌های تجاری، تهران حملات لفظی خود علیه واشنگتن را تشدید کرد.

تنش‌های تهران و واشنگتن بالا گرفت | ایران هشدار داد: قادریم کشتی‌های آمریکایی را تصرف کنیم

به گزارش آرمان ملی آنلاین، روز دوشنبه، ایران در آخرین واکنش خود هشدار داد که پس از تشدید حضور پنتاگون در خلیج‌فارس و دریای سرخ، می‌تواند کشتی‌های آمریکایی را تصرف کند. سرتیپ رمضان شریف، سخنگوی سپاه پاسداران گفت: «جمهوری اسلامی قادر است هر گونه شرارت آمریکایی‌ها را متقابلاً پاسخ دهد؛ از جمله توقیف کشتی‌های آن‌ها».

به نوشته المانیتور، این واکنش یک روز پس از آن رخ داد که ایالات متحده یک گروه ۳ هزار نفری تفنگداران دریایی و پرسنل آمریکایی را به دریای سرخ فرستاد. اوایل ماه گذشته نیز ارتش آمریکا هواپیماهای جنگی اف۳۵، اف۱۶ و اِی۱۰ را به همراه ناوشکن‌های نیروی دریایی آمریکا به خلیج‌فارس اعزام کرد. به گفته مقامات آمریکایی، افزایش نیروها برای انجام گشت‌زنی مشترک در تنگه هرمز صورت گرفته است.

ایالات متحده مدعی شده که این حضور به طور خاص با هدف محدودکردن ایران انجام می‌شود که به ادعای او، کشتی‌های تجاری در آب‌های استراتژیک را مورد آزار قرار می‌دهد. آمریکا ادعا می‌کند که ایران «تهدیدی آشکار برای امنیت دریایی منطقه و اقتصاد جهانی» است.

تهران دخالت خود را در اکثر موارد انکار نکرده و دلیل اقدامات خود را «جنگ با قاچاق نفت» یا اقدام بر اساس دستور دادگاه برمی‌شمارد. سخنگوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مراسمی در شهر قم گفت: «کشورهای منطقه به درستی دریافته‌اند که ایران در حال تبدیل‌شدن به یک قدرت بزرگ منطقه‌ای است».

دو هفته پیش، وزارت دفاع ایران در واکنشی آشکار به همان استقرار جدید نیروهای آمریکایی، ده‌ها فروند موشک بالستیک دریایی دوربرد خود را که گفته می‌شد کاملاً «بومی» بوده و قابلیت «انهدام کامل» را دارند، به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تحویل داده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در سخنانی با بیان اینکه این کشورها به ضعف آمریکا و قدرت جمهوری اسلامی در رویارویی‌های سال‌های اخیر پی برده‌اند، گفت: «امنیت خلیج‌فارس باید توسط کشورهای منطقه حفظ شود».

اکو ایران نوشت، یکی از این کشورهای منطقه، امارات متحده عربی و رقیب اصلی جمهوری اسلامی است که از توقیف کشتی‌ها و همچنین تنش‌های دریایی دیگر عصبانی شده است. علی‌رغم فشارهای اخیر برای آشتی با ابوظبی به عنوان بخشی از موج عادی‌سازی روابط منطقه‌ای، هفته گذشته، تهران با مباهات بر پیشرفت و قدرت دفاعی خود در اطراف جزایر سه‌گانه رزمایشی نظامی برگزار کرد. این جزایر در مرکز مناقشه ارضی چند دهه‌ای ایران و امارات قرار دارد.

 

ارسال نظر

هشتگ‌های داغ

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار