| کد مطلب: ۱۱۱۳۴۹۲
لینک کوتاه کپی شد

توصیه های مهم برای داوطلبان کنکور

داوطلبان کنکور ۱۴۰۳ به چند سوال در چند دقیقه باید پاسخ دهند؟

توصیه های مهم برای داوطلبان کنکور

به گزارش آرمان ملی آنلاین، داوطلبان گروه‌های مختلف آزمایشی نوبت اول کنکور سراسری۱۴۰۳ پنجشنبه و جمعه پیش‌رو (۶ و ۷ اردیبهشت) روی صندلی‌های آزمون ورود به دانشگاه‌ها می‌نشینند و به سوال‌های اختصاصی در رشته‌های خود پاسخ می‌دهند. تعداد پرسش‌ها و زمان پاسخگویی به آنها را در گزارش زیر می‌خوانید.

نوبت اول کنکور ۱۴۰۳ برای داوطلبان گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی و علوم انسانی صبح پنجشنبه (۶ اردیبهشت)، هنر و زبان‌های خارجی عصر همان روز و گروه آزمایشی علوم تجربی صبح جمعه (۷ اردیبهشت) در ۴۱۲ شهر، ۶۲۴ حوزه اصلی و ۱۹۹۳ حوزه فرعی برگزار می شود. فرایند برگزاری آزمون صبح‌ها رأس ساعت ۸ و بعدازظهر ساعت ۱۴:۳۰ آغاز می‌شود و در حوزه‌های امتحانی به ترتیب رأس ساعت ۷:۳۰ صبح و ۱۴ بسته می‌شود.

در این آزمون در مجموع یک میلیون و ۱۵۲ هزار و ۵۱۸ داوطلب ثبت نام کرده‌اند که ۶۳ درصد آنها زن و ۳۷ درصد مرد هستند. در آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو- معلم نیز ۶۶۰ هزار و ۳۹۳ نفر ثبت نام کرده‌اند که از این تعداد ۶۶ درصد زن و ۳۴ درصد مرد هستند. گروه علوم تجربی با بیش از ۵۰۱ هزار داوطلب و گروه علوم ریاضی با بیش از ۱۲۸ هزار داوطلب بیشترین و کمترین تعداد داوطلبان در میان گروه‌های آزمایشی اصلی را به خود اختصاص داده‌اند.

همچنین بر اساس مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی، آزمون سراسری امسال از دروس اختصاصی است و دروس عمومی از روی سوابق تحصیلی داوطلب به نمره نهایی اضافه شده و آزمون سراسری و سوابق تحصیلی هر کدام ۵۰ درصد تأثیر قطعی در نمره نهایی دارد.

داوطلبانی که در آزمون پذیرش دانشجو معلم نیز ثبت نام کرده‌اند باید علاوه بر پاسخ دادن به دفترچه‌های گروه آزمایشی اصلی به دفترچه سوالات تعلیم و تربیت اسلامی، هوش و استعداد معلمی شامل ۴۰ سوال در ۶۰ دقیقه پاسخ دهند. این آزمون فقط در نوبت اول کنکور ۱۴۰۳ برگزار می‌شود.

داوطلبان کنکور این نکات را جدی بگیرند

تعداد سوالات و زمان پاسخگویی در گروه آزمایشی ریاضی و فنی

داوطلبان در گروه آزمایشی علوم ریاضی که اولین گروه از داوطلبان نوبت اول کنکور سراسری سال ۱۴۰۳ هستند دو دفترچه سوال دارند.

دفترچه سوالات شماره ۱؛ شامل ریاضی با ۴۰ سوال و ۷۰ دقیقه زمان پاسخگویی، دفترچه سوالات شماره ۲، شامل دروس فیزیک و شیمی با ۶۵ سوال و ۷۵ دقیقه زمان پاسخگویی است. این داوطلبان در نهایت باید در مدت ۱۴۵ دقیقه به ۱۰۵ سوال پاسخ دهند.

گروه علوم انسانی و یک دقیقه زمان برای یک سوال

داوطلبان گروه آزمایشی علوم انسانی که پنجشنبه صبح سر جلسه آزمون می‌روند نیز دو دفترچه سوال دارند. دفترچه شماره ۱ شامل ۸۰ سوال دروس ریاضی، زبان و ادبیات فارسی، علوم اجتماعی و روانشناسی است که مدت ۸۵ دقیقه زمان برای پاسخگویی آن در نظر گرفته شده است و دفترچه شماره ۲؛ شامل سوالات دروس زبان عربی، تاریخ، جغرافیا، فلسفه منطق و اقتصاد با ۸۰ سوال و ۷۵ دقیقه زمان پاسخگویی است. این داوطلبان در مجموع باید در ۱۶۰ دقیقه به ۱۶۰ سوال پاسخ دهند.

گروه علوم تجربی و ۱۵۵ سوال در ۱۸۰ دقیقه زمان

داوطلبان گروه آزمایشی علوم تجربی که جمعه صبح (۷ اردیبهشت) باید در محل آزمون خود حاضر شوند، در سه دفترچه به سوال ها جواب می‌دهند؛ دفترچه شماره ۱؛ شامل سوالات دروس زیست شناسی با ۴۵ سوال، دفترچه شماره ۲؛ شامل سوالات دروس فیزیک و شیمی با ۶۵ سوال و دفترچه شماره ۳؛ شامل سوالات دروس ریاضی و زمین شناسی با ۴۵ سوال و در مجموع تعداد ۱۵۵ سوال که ۱۸۰ دقیقه زمان برای پاسخگویی آن دارند. همچنین آن دسته از داوطلبانی که در آزمون بهیاری شرکت کرده اند باید به دفترچه شماره ۴ ویژه دیپلمه‌های بهیاری با ۳۰ سوال در مدت ۲۰ دقیقه پاسخ دهند.

هنر و زبان؛ هر کدام یک دفترچه

همچنین داوطلبان گروه آزمایشی هنر که عصر پنجشنبه سر جلسه آزمون می‌روند، باید در یک دفترچه اختصاصی به ۱۰۰ سوال درک عمومی هنر، درک عمومی ریاضی فیزیک و خلاقیت تصویری و تجسمی در مدت ۱۱۵ دقیقه زمان پاسخ دهند. داوطلبان گروه آزمایشی زبان‌های خارجی نیز عصر پنجشنبه به سوالات در یک دفترچه اختصاصی شامل ۷۰ سوال آزمون زبان تخصصی (یکی از زبان‌های انگلیسی، آلمانی، فرانسه، روسی و ایتالیایی) در ۱۰۵ دقیقه زمان پاسخ می‌دهند.

ارسال نظر

هشتگ‌های داغ

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار