| کد مطلب: ۱۱۱۸۳۶۵
لینک کوتاه کپی شد

«آرمان ملی» حواشی تصویب تعطیلی شنبه‌ها را بررسی می‌کند

چالش تعطیلی شنبه‌ها بالا گرفت

آرمان ملی- حمید شجاعی: ‌پس از کش و قو‌س‌های فراوان پیرامون تعطیلات آخر هفته و اظهارنظرها، میزگردها و برنامه‌های مختلف و در نهایت شنیدن سخنان مخالفان و موافقان بالاخره نمایندگان مجلس در جلسه علنی چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت با ۱۳۶ موافق، ۶۶ مخالف و ۳ رأی ممتنع موافقت کردند تا طرح تعطیلی شنبه‌ها در مجلس مصوب و به شورای نگهبان فرستاده شود تا اگر در این شورا نیز مورد پذیرش قرار گرفت، برای اجرا به دولت ابلاغ گردد.

 چالش تعطیلی شنبه‌ها بالا گرفت

اما به‌نظر این مصوبه مجلس بی‌مخالف و نظر هم نیست و هر روز از پی روز دیگر اظهارنظری در فضای رسانه‌ای پیرامون مذمت تعطیلی شنبه‌ها مطرح می‌شود.. مساله اینجاست که اساس تعطیلی آخر هفته و افزایش آن به دور روز بر مبنای ارائه لایحه دولت به مجلس در راستای ماده ۸۷ قانون مدیریت خدمات کشوری درباره کاهش ساعات کاری ادارات و افزایش تعطیلات پایان هفته بوده است. اما به طور مشخص 2 نوع نگاه به مساله تعطیلی شنبه‌ها مطرح است. نخست؛ آنهایی‌که موضوع را از دریچه مسائل اقتصادی و ارتباطات بین‌المللی کشور با جهان می‌بینند و نگرش دوم آنهایی‌که موضوع را صرفا از منظر مسائل مذهبی و اعتقادی می‌نگرند. در حالی‌که اگر بنا را بر چرایی این مساله بگذاریم که اساسا چرا به جز جمعه یک روز دیگر باید تعطیل باشد و علت را دریابیم دیگر مساله تا حد زیادی حل می‌شود. استدلال منطقی نیز از این قرار است؛ از آنجا که در جهان اغلب کشورها شنبه و یکشنبه تعطیل هستند و در ایران نیز پنجشنبه‌ها نیمه تعطیل و جمعه‌ها تعطیل است عملا از هفت روز هفته که می‌توان با دنیا ارتباط برقرار کرد، 4 روز آن بابت تعطیلات کنار می‌رود و عملا برای مراودات، داد و ستدهای بین‌المللی 3 روز باقی می‌ماند و بسیاری از فرصت‌ها و اقدامات به همین خاطر بعضا از دست رفته یا به تاخیر می‌افتد. اما اینکه بتوانیم در تعطیلات تا حدی خود را با جهان همسان کنیم بیشتر و بهتر در جهت منافع ملی خواهد بود. چرا که به لحاظ هزینه فایده اقتصادی اگر به موضوع نگاه کنیم این می‌شود که در صورت تعطیلی شنبه‌ها و روز کاری شدن پنجشنبه‌ها به جای 3 روز 4 روز کاری خواهیم داشت که به مراودات اقتصادی، مالی و تجاری با دنیا بپردازیم. اما تعطیلی پنجشنبه‌ها عملا چیزی را تغییر نخواهد داد و در بر همان پاشنه سابق خواهد چرخید چرا که پنجشنبه‌ها سابق بر این نیز نیمه تعطیل بوده است. در همین راستا عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی دولت دوازدهم در واکنش به مصوبه تعطیل‌شدن شنبه در مجلس یازدهم، در کانال تلگرامی خود نوشت: «کشوری که مراودات مالی و بازرگانی‌اش با تحریم روبه‌رو است و فعالیت‌های تجاری‌اش با ده‌ها واسطه و هزینه‌های مالی متعدد صورت می‌گیرد، چه شنبه‌ها تعطیل باشد و چه پنجشنبه! چه فرقی می‌کند؟»

*ایستادگی بر شنبه‌ها

مخالفان تعطیلی شنبه‌ها شاید باورشان نمی‌شد که در مجلس همراه و همسوی دولت که از قضا مجلس انقلابی است این طرح تصویب شود و از این جهت در حالت آچمز قرار گرفته‌اند. چنانکه امروز مجلس را هدف انتقاد و حمله قرار داده‌اند. اما مهم این است که حتی این مجلس نیز به اهمیت این کار پی برده و بر مبنای نظر کارشناسی اقدام کرده است. چنانکه اخیرا محسن پیرهادی، عضو هیأت رئیس مجلس گفته است: «کسی‌که در مورد تعطیلی پنجشنبه‌ها صحبت می‌کند عملا از اقتصاد فهمی ندارد و با تعطیلی روز پنج‌شنبه عملا چهار روز تعامل ما با دنیا قطع می‌شود. کسانی درباره تعطیلی پنج‌شنبه صحبت می‌کنند که کاری در حوزه اقتصادی نکرده‌اند. ۳۶ تشکل اقتصادی از مجلس درخواست تعطیلی شنبه را مطرح کردند تا ارتباط‌مان با دنیا قطع نشود؛ اکثر کشور‌های منطقه روز شنبه را تعطیل کردند، چون آن‌ها برای منافع اقتصادی کشورشان برنامه دارند؛ پس با احساسات تصمیم‌گیری نکنیم و در راستای کمک به اقتصاد حرکت کنیم.» جالب اینکه در جلسه چهارشنبه مجلس پور ابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی نیز در حمایت از تعطیلی شنبه‌ها گفت: ضمن توجه به باور‌ها اگر قرار است تصمیم بگیریم باید منافع و اقتدار جمهوری اسلامی حفظ شود.» ولی اسماعیلی، رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس نیز بیان کرد: «ما از دو بال اقتصادی کشور یعنی اتاق تعاون ایران و اتاق بازرگانی ایران استعلام گرفتیم و موافق تعطیلی شنبه‌ها بودند. اگر به حجت شرعی نرسیده بودم از تعطیلی شنبه‌ها دفاع نمی‌کردم. با تعطیلی ۴ روز خسارتی معادل ۸ میلیارد دلار به ما تحمیل می‌شود و این یعنی خود تحریمی.» حال اینکه مخالفان تعطیلی شنبه‌ها تمام منطق‌شان بر روی مسائل دینی استوار است که چون شنبه روز تعطیلی یهودیان در جهان است نباید ایران تعطیل باشد. جالب اینکه اخیرا نامه‌ای با عنوان «متن استفتا از آیت‌ا... جوادی آملی درباره تعطیلی شنبه‌ها» در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌شود که در آن آمده: «از آنجا که تعطیلی روز شنبه هماهنگ شدن با بازار و دادوستد‌های اقتصادی جهانی و موثر در حل برخی مشکلات اقتصادی و مهار تورم است و قصد تشبه به مخالفین نیست بلکه تعامل است؛ لذا تعطیلی روز شنبه علاوه بر روز جمعه، مانعی ندارد.»

* نظر مخالفان

هر اندازه مصوبه کارشناسی مجلس موافقانی داشته و دارد، برخی مخالفان نیز در خصوص آن اظهارنظر می‌کنند. جواد کریمی قدوسی، نماینده مشهد در ایکس نوشته است: «تعطیلی شنبه‌ها در مصوبه اخیر مجلس مبتنی بر رسوخ و نفوذ فرهنگی دشمن درکشور صاحب‌الزمان است بنده مخالف بودم و به آن رای ندادم.» حسین شریعتمداری نیز در کیهان نوشت: «از مجلس شورای اسلامی انتظار نبود.» زهره سادات لاجوردی، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس نیز گفته است: «با توجه به اینکه یکی از تبعات تعطیلی شنبه‌ها استحاله فرهنگ اسلام در فرهنگ جهانی است بدون اینکه به جوانب مختلف و تبعات آن توجه شده باشد؛ بنده با تعطیلات شنبه مخالف بودم و رای مخالف نیز دادم.» عباس گودرزی، نماینده بروجرد نیز موافقان تعطیل شدن شنبه به جای پنجشنبه را به زیرسوال بردن مناسک دینی، سبک زندگی و سنت‌های مردم ایران متهم کرده است. اما نکته جالب نظر محمدرضا میرتاج الدینی، نماینده مخالف تبریز است که اصل ارائه این مصوبه را بر اساس پروپاگاندای رسانه‌ای دانسته است.

*در نهایت...

مجلس در روزهای پایانی خود طرح کارشناسی و درستی را به تصویب رسانده که بر پایه منافع ملی و در راستای حل مشکلات اقتصادی کشور در جهت تعامل با دنیاست. هر چند که از هم اکنون مخالفان در پی فشارآوردن به شورای نگهبان در جهت رد این مصوبه هستند اما انتظار این است که شورای نگهبان نیز بر مبنای نگاه کارشناسی مصوبه فوق را تایید و برای اجرا ابلاغ کند تا قدمی در راستای حل مشکلات کشور برداشته شود.

منبع : آرمان ملی
نویسنده : حمید شجاعی

ارسال نظر

هشتگ‌های داغ

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار