| کد مطلب: ۱۱۰۶۸۰۴
لینک کوتاه کپی شد

مخالفت مصر با حمله به رفح

وزیران خارجه مصر و آمریکا در نشست خبری مشترک بر مخالفت خود با حمله به رفح در نوار غزه تأکید کردند.

مخالفت مصر با حمله به رفح

به گزارش آرمان ملی آنلاین به نقل از تسنیم؛  آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا امروز پنجشنبه در ادامه سفر خود به منطقه وارد قاهره شد و با همتای مصری خود سامح شکری دیدار و بعد از آن، کنفرانس خبری مشترک برگزار کردند.

وزیر خارجه مصر با اشاره به نیت رژیم اسرائیل برای حمله به رفح، با بیان اینکه «هیچ عملیات نظامی نباید در رفح انجام گیرد»،  گفت: ما در مورد تحولات جاری در غزه گفتگو کردیم.

او افزود: محور گفتگوها اوضاع جاری در غزه، آتش‌بس، افزایش میزان کمک‌های ارسالی به غزه و آزادی اسرا بود. اسرائیل نباید هیچ عملیات نظامی در شهر رفح که جمعیت زیادی از آوارگان در آنجا حضور دارند، انجام دهد.

وزیر خارجه مصر ادامه داد: جایی برای ادامه جنگ در غزه یا بدتر شدن اوضاع انسانی در این باریکه وجود ندارد. ما به دنبال رسیدن به راه حلی مبتنی بر راه حل دو کشور هستیم تا منطقه و ملت‌های منطقه به امنیت برسند.

شکری گفتت که باید در اسرع وقت آتش‌بس در غزه حاصل شده و کمک‌های ارسالی به این منطقه افزایش یابد.

وزیر خارجه مصر با بیان اینکه امیدواریم آمریکا نقشی موثر در پایان دادن به 7 دهه نزاع در فلسطین داشته باشد، تأکید کرد: ما قاطعانه مخالف کوچاندن فلسطینیان به خارج از اراضی خود هستیم و باید ساز و کارهایی برای تحقق این اهداف ایجاد کنیم.

او همچنین گفت: «نظم جهانی به سبب استانداردهای دوگانه جهانیان در شیوه تعامل با نزاع بین طرفین فلسطینی و اسرائیلی و دیگر منازعات در معرض تهدید است.

وزیر خارجه مصر همچنین خاطرنشان کرد: با وضعیت بی‌سابقه‌ای مواجه هستیم و اکثریت فلسطینیان در غزه و کرانه باختری نگران موضوع کوچاندن فلسطینیان یا نابودی قضیه فلسطین هستند. جامعه بین‌الملل باید با حقوق فلسطینیان همانگونه تعامل کند که با حقوق دیگر طرف‌ها تعامل می‌کند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا نیز در این نشست گفت که «کار بر روی عادی سازی روابط بین اسرائیل و عربستان سعودی ادامه دارد و پیشرفت‌هایی حاصل شده است.»

او همچنین مدعی شد که ایالات متحده در همکاری با مصر و قطر جهت ارائه پیشنهادی قوی برای توقف جنگ غزه که حماس نیز به آن پاسخ مثبت داده است، تلاش می‌کند.

بلینکن افزود که ایالات متحده به اعمال فشار برای دست‌‌یابی به توافقی برای آزادی اسرای اسرائیلی و توقف جنگ میان اسرائیل و جنبش حماس در غزه، ادامه می‌دهد.

وزیر خارجه آمریکا نیز اذعان کرد: کماکان تلاش‌ها برای رسیدن به توافق با دشواری مواجه است اما همچنان معتقدم که این امکان‌پذیر است.

 

ارسال نظر

هشتگ‌های داغ

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار