| کد مطلب: ۱۱۱۵۳۸۶
لینک کوتاه کپی شد

جدول حق سنوات بازنشستگان و مستمری بگیران منتشرشد

فرمول محاسبه حق سنوات بازنشستگان تامین اجتماعی در مثالی تشریح شده است.

جدول حق سنوات بازنشستگان و مستمری بگیران منتشرشد

به گزارش آرمان ملی آنلاین، بر اساس اعلام سازمان تأمین اجتماعی؛ به منظور تأمین بخشی از هزینه زندگی مستمری‌بگیران، به تمامی مستمری‌بگیران بازنشسته، ازکارافتاده کلی و بازماندگان که دارای سابقه پرداخت حق بیمه مازاد بر ۲۰ سال هستند از ابتدای سال ۱۳۷۶ مبلغی به عنوان حق سنوات پرداخت شده است. (موضوع بخشنامه ۲۸ مستمری‌ها)

هر بازنشسته‌ای که بیش از ۲۰ سال سابقه داشته باشه، حق سنوات دریافت می‌کند. مبلغ سنوات برای هرسال مازاد بر ۲۰ سال، ۵۰۰ تومان محاسبه می‌شود و هرسال این مبلغ به سال قبل اضافه می‌شود. 

پرداخت این مبلغ از ابتدای سال بعد از برقراری شروع شده و به میزان ۱۵۰۰ ریال برای هر سال سابقه مازاد بر ۲۰ سال بوده و در سال‌های آتی به رقم مذکور ۵٠٠٠ ریال اضافه می‌شود.

مبلغ پرداختی بابت حق سنوات مشمول افزایش ماده ۹۶ قانون نبوده و دو درصد حق درمان موضوع ماده ۸۹ از آن کسر می‌شود.

بعنوان مثال شخصی که با ۳۰ سال سابقه بازنشسته شده و پنج سال از زمان بازنشستگی وی گذشته است ، با قاعده زیر از حق سنوات بهره‌مند می‌شود: 

۳۰ - ۲۰ = ۱۰ سابقه مازاد بر بیست سال

١٠ × ١۵٠٠ = ١۵٠٠٠ ریال میزان پرداختی ماهانه حق سنوات در سال اول بازنشستگی

۱۰ × ۵٠٠٠ = ۵٠٠٠٠ ریال میزان حق سنوات پرداختی بصورت ماهانه از سال دوم بازنشستگی

۵ - ۱ = ۴ تعداد سالی که حق سنوات ۵٠٠٠٠ ریالی تعلق می گیرد.

۴ × ۵٠٠٠٠ = ۲٠٠٠٠٠ ریال که با اضافه کردن ١۵٠٠٠ ریال سال اول، سرجمع مبلغ ٢١۵٠٠٠ ریال میزان حق سنوات ماهانه در سال پنجم بازنشستگی می شود.

بنابر گزارش کانال شبکه خبری بازنشستگان برای تبیین موضوع میزان حق سنوات خود را جهت تفهیم بیشتر مطلب به آگاهی می رساند:

بازنشسته پایان آذر ماه سال ١٣٩٨ و با سوابق سی سال و سه ماه سابقه خدمتی

سال اول (١٣٩٩) مبلغ ١۵،٣۴۵ ریال بابت حق سنوات بصورت ماهانه در فیش حقوقی منظور و پرداخت شد.

سال دوم (١۴٠٠) مبلغ ۵١،١۵٠ ریال اضافه و مبلغ ۶۶،۴٩۵ ریال بابت حق سنوات بصورت ماهانه در فیش حقوقی منظور و پرداخت شد. 

ال سوم (١۴٠١) نیز مبلغ ۵١،١۵٠ ریال به رقم دریافتی حق سنوات اضافه و مبلغ ١١٧،۶۴۵ ریال ماهانه پرداخت شد.

سال چهارم (١۴٠٢) مجدد همان ماهانه مبلغ ۵١،١۵٠ ریال به رقم دریافتی افزوده و حق سنوات در ماه مبلغ ١۶٨،٧٩۵ ریال گردید.

و حسب ظواهر امر در سال جاری (١۴٠٣) نیز با افزودن همان رقم ثابت ۵١،١۵٠ ریال، در سال پنجم مبلغ حق سنوات ٢١٩،٩۴۵ ریال می شود

مجلس شورای اسلامی روز گذشته دو تصمیم مهم در ارتباط با بازنشستگان اتخاذ کرد؛ یکی افزایش سن بازنشستگی و دیگری همسان‌سازی حقوق بازنشستگان.

بر این اساس، قرار است سن بازنشستگی برای آقایان ۶۲ سال و برای خانم‌ها ۵۵ سال باشد. درباره مصوبه کمیسیون تلفیق متناسب‌سازی که شامل همه بازنشستگان می‌شود هم دولت مکلف است حقوق بازنشستگان را تا ۹۰ درصد با حقوق شاغلان هم‌تراز کند.

بازنشستگان امروز بیش از هر زمان دیگری با مشکلات معیشتی دست به گریبان هستند و تورم بالای ۴۰ درصد فشاری زیادی را به زندگی آنها تحمیل کرده است. در چنین شرایطی حقوق آنها بسیار اندک و بیشتر از ۸۰۰ هزار نفر از بازنشستگان دریافتی کمتر از پنج میلیون تومان دارند که پاسخگوی هزینه‌های آنها نیست و به همین دلیل شاهد روی آوردن آنها به مشاغل با ارزش افزوده پایین مثل مسافرکشی هستیم. در همین ارتباط، کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم تصویب کرد تا حقوق بازنشستگان و شاغلان متناسب‌سازی شود و حقوق بازنشستگان به ۹۰ درصد حقوق شاغلان برسد. البته اگر این مهم در ادامه به مرحله اجرا برسد.

۳ نکته درباره همسان‌سازی حقوق بازنشستگان

در ارتباط با همسان‌سازی حقوق بازنشستگان، احسان ارکانی- عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس به سه نکته اشاره کرده و به خانه ملت گفته است: اولاً تا دو سال آینده هیچ تغییری در سنوات بازنشستگی کارگران و کارمندان رخ نخواهد داد.

 ثانیاً بعد از دو سال آینده روند افزایش سنوات بازنشستگی به صورت پلکانی خواهد بود، در صورتی که دولت به دنبال اجرای یکسان افزایش دو ساله سنوات برای همه از هم اکنون باشد.

 ثالثاً در مقابل این افزایش سنوات بازنشستگی، مجلس با وجود مخالفت دولت همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تا 90 درصد حقوق دریافتی شاغلان را پیش‌بینی کرده است.

سن بازنشستگی بیشتر می‌شود

مجلس روز گذشته با افزایش سن بازنشستگی نیز موافقت کرد. بر همین اساس، بیمه‌پردازانی که ۲۸ تا ۳۰ سال سابقه خدمت دارند به سنوات اشتغال آنها برای بازنشستگی اضافه نمی‌شود.

بیمه‌پردازانی که ۲۵ تا ۲۸ سال سابقه خدمت دارند به سنوات اشتغال آنان به ازای هر سال تا زمان بازنشستگی دو ماه اضافه می‌شود.

 بیمه‌پردازانی که ۲۰ تا ۲۵ سال سابقه خدمت دارند به سنوات اشتغال آنان به ازای هر سال تا زمان بازنشستگی سه ماه اضافه می‌شود.

بیمه‌پردازانی که مطابق قوانین ۱۰ تا ۲۰ سال سابقه خدمت دارند به سنوات اشتغال آنان به ازای هر سال تا زمان بازنشستگی چهار ماه اضافه می‌شود.

و بیمه‌پردازانی که مطابق قوانین تا ۱۰ سال سابقه خدمت دارند به سنوات اشتغال آنان به ازای هر سال تا زمان بازنشستگی پنج ماه اضافه می‌شود.

ارسال نظر

هشتگ‌های داغ

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار