| کد مطلب: ۱۰۵۶۵۷۳
لینک کوتاه کپی شد

دخالت دولت و چهره‌های پر‌نفوذ دوره‌های قبل، انتخابات هیئت‌رئیسه را بر‌ هم زد

تنش و درگیری انتخابات هیئت‌رئیسه، دهمین دوره اتاق تهران را به تعویق انداخت. ساعاتی پیش از برگزاری رسمی نشست، تنش‌ها و سروصدا بالا گرفت و برخی از اعضای اتاق بازرگانی که معتقد بودند چهره‌های پر‌نفوذ دوره‌های قبلی اتاق سعی دارند تجار رانتی را به مسند بنشانند، جلسه را برهم زدند.

دخالت دولت و چهره‌های پر‌نفوذ دوره‌های قبل، انتخابات هیئت‌رئیسه را بر‌ هم زد

به گزارش آرمان‌ملی آنلاین، تنش و درگیری انتخابات هیئت‌رئیسه، دهمین دوره اتاق تهران را به تعویق انداخت. ساعاتی پیش از برگزاری رسمی نشست، تنش‌ها و سروصدا بالا گرفت و برخی از اعضای اتاق بازرگانی که معتقد بودند چهره‌های پر‌نفوذ دوره‌های قبلی اتاق سعی دارند تجار رانتی را به مسند بنشانند، جلسه را برهم زدند. در این میان، برخی دیگر از اعضا اعتقاد داشتند دولت به دنبال لابی گسترده و تحمیل مهره‌های خود در جایگاه هیئت‌رئیسه اتاق تهران و اتاق ایران است و این لابی‌گری‌ها و دخالت گسترده دولت و چهره‌های رانتی و پرنفوذ دوره‌های قبل سبب شده پارلمان بخش خصوصی نتواند آن‌گونه که باید و شاید نماینده بخش خصوصی واقعی و تولیدکنندگان باشد.

شرق نوشت، این جدل‌ها سبب شد نخستین جلسه دهمین دوره هیئت نمایندگان اتاق تهران که قرار بود اعضای هیئت‌رئیسه را مشخص کند، پس از رفتن اعضای هیئت نمایندگان از سالن جلسات، با تأخیری بیش از یک ساعت برگزار شود و مسعود خوانساری، رئیس نهمین دوره هیئت نمایندگان اتاق تهران، اعلام کند جلسه لغو شده و رأی‌گیری هیئت‌رئیسه به روز یکشنبه هفتم خرداد ساعت هفت صبح موکول می‌شود. در این میان، عده‌ای از اعضا به دخالت یکی از اعضای سابق اتاق بازرگانی در نتایج انتخابات هیئت‌رئیسه اشاره کرده و می‌گویند فرد مذکور که به دلیل منع قانونی، امکان حضور در دور جدید فعالیت اتاق تهران را ندارد، با دخالت‌های آشکار و حمایت از کاندیدایی که از واردکنندگان بزرگ است، قاعده بازی را برهم زده است. آنها می‌گویند عملکرد بسیاری از چهره‌های رانتی دوره قبل موجب شده مشارکت در انتخابات این دوره از فعالیت اتاق بازرگانی کاهش چشمگیری داشته باشد.

با‌این‌حال، تنش‌ها در این دوره از انتخابات بالا گرفته و با تشدید دخالت‌ها و لابی‌گری‌ها، حواشی فراوانی برای اتاق بازرگانی ایجاد شده است. نکته درخور توجه اینکه بین اعضای ائتلاف برای فردا هم که با پدرخواندگی مسعود خوانساری وارد اتاق دوره جدید شده‌اند، شکاف افتاده و آنها هم حاضر نیستند از کاندیداهای پیشنهادی پدرخوانده حمایت کنند. به‌جز این، در حالی که به نظر می‌رسید دولت سیزدهم در خواب غفلت انتخابات اتاق بازرگانی در تهران را به همفکران دولت قبل واگذار کرده است و به دلیل اداره‌شدن وزارتخانه‌های صمت و جهاد کشاورزی با سرپرست، فهرست نه‌چندان قوی و کارآمدی از سوی دولت ارائه شده است، حالا و پس از اتفاق‌های صبح روز گذشته و حضور پررنگ نمایندگان دولت در هیئت نمایندگان، به نظر می‌رسد دولت سیزدهم هم حساب ویژه روی پارلمان بخش خصوصی باز کرده است.

در این میان، برخی دیگر از اعضای اتاق هم می‌گویند لابی‌های سنگین دولت و چهره‌های رانتی دوره گذشته سبب شده است بخش خصوصی واقعی و صاحبان صنایع شانس کمی برای به‌دست‌آوردن کرسی‌های هیئت‌رئیسه اتاق تهران و اتاق ایران داشته باشند. این دسته از منتقدان می‌گویند لابی‌های گسترده‌ای میان چهره‌های پرنفوذ و صاحبان چندین‌و‌چند‌ساله کرسی‌های اتاق و دولت در‌گرفته است تا امسال هم ترکیب هیئت‌رئیسه پارلمان بخش خصوصی را به چنگ آورند. موضوعی که موجب انتقاد شدید برخی چهره‌های بخش خصوصی و فعالان صنایع است.

حالا با توجه به اینکه تمام اعضای هیئت‌رئیسه اتاق تهران در دوره گذشته در انتخابات فعلی کنار رفته‌اند، از محمود نجفی‌عرب، فعال حوزه تولید دارو و رامین خسرو‌خاور، عضو هیئت‌مدیره فدراسیون صنعت نفت ایران و از فعالان حوزه انرژی و از چهره‌های شاخص پلی‌تکنیک و صنایع پلیمری کشور، به‌عنوان اصلی‌ترین کاندیداهای ریاست دوره جدید اتاق بازرگانی تهران یاد می‌شود. انتخابات اتاق‌های بازرگانی سراسر کشور، اسفند سال گذشته برگزار شد و پس از تأیید اسامی منتخبان بخش خصوصی، نهادهای دولتی نیز در اواخر اردیبهشت‌، ۲۰ نماینده خود در اتاق بازرگانی تهران را معرفی کردند. پس از آن با تشکیل جلسه هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در اواخر خرداد سال جاری، رئیس جدید این اتاق هم کار خود را آغاز می‌کند.

 

 

ارسال نظر

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار