دهه 70 سال‌های طلایی بازیگری‌ام بود

 بهزاد خداویسی تا به امروز در سریال‌های خاطــره‌انگیزی همچون «روزگــارجوانی»، «مدرسه مادربزرگ‌ها» و «فــاکتور هشت» بازی کرده است، اما قطعا یکی از ماندگارترین نقش‌آفرینی‌های این بازیگر به حضور در سریال «سرنخ» و در قالب شخصیت «مصطفی نجم» بازمی‌گردد. خداویــسی در کنــار جهانبخش سلطانی به‌عــنوان دو کاراکتر اصلی سریال کیومــرث پوراحمــد، شمایلی جدید از پلیس ایرانــی را به نمایش گذاشتند و در کنار هم؛ گره از بسیــاری معماهای پیچیده باز کردند. خداویسی که در سال‌‌های اخیر بیشتر بر نوشتن و کارگردانـی متمــرکز شده است، فیلمنامه سری دوم «سرنــخ» را در ۳۲ قسمت به رشته تحریر درآورده و امیــدوار است که پیش‌تولید سری جدید این مجموعه خاطره‌انگیز به‌زودی آغاز شود. خداویسی همچنین اظهار امیدواری می‌کند سری جدید سریال «سرنخ» هم با قصه‌های لطیف و انسانی‌اش و با کاراکترهای محبوبی که در حافظه مردم ثبت شده است، بتواند دوباره خاطره‌آفرینی کند. سریال «سرنخ» به نویسندگی و کارگردانی کیومرث پوراحمد این روزها بر روی آنتن شبکه آی‌فیلم است. به همین مناسبت، «فارس» با بهزاد خداویسی گفت‌وگویی انجام داده که در ادامه می‌خوانید. جهانبخش سلطانی، مرحومه پروین‌دخت یزدانیان، رضا کیانیان، محمدرضا فروتن، افسانه بایگان، لیلی‌ رشیدی، ایرج ‌نوذری و مجید مشیری از دیگر بازیگران سریال «سرنخ» هستند.
 آقای خداویسی با وجودی که پیش از این نیز چندین مرتبه صحبت‌هایی مبنی بر ساخت سری دوم سریال «سرنخ» مطرح بوده و البته هیچوقت هم به نتیجه نرسیده، اما به‌نظر می‌رسد این دفعــه قضیه جدی است. گویا کار نگارش فیلمنامه هم بر عهده شما بوده است؟
دغدغه ساخت سری دوم سریالی به محبوبیت «سرنخ» که مخـــصوصا تــداعی‌گر خاطرات دهه‌ 70 است و همزمانی‌‌اش با سریال‌های خاطره‌انگیز دیگری که تلویزیون آن سال‌ها را در ذهن مردم ماندگار کرد، بیش از یکسال است که در ذهنم مطرح شده‌ است. هر چند خبر دارم که پیش از این نیز زمزمه‌هایی برای ساخت سری دوم مطرح بوده که به سرانجام نرسیده ‌است؛ اما امیدوارم این دغدغه‌ تازه، سرانجام نیکویی داشته باشد و «سرنخ2» با قصه‌هایی انسانی و لطیف و با کاراکترهای محبوبی که در حافظه مردم ثبت شده‌‌اند، دوباره خاطره‌‌آفرینی کند. در حال حاضر بیش از نیمی از فیلمنامه نوشته شده‌ است و مشغول مذاکرات اولیه برای آغاز پیش‌‌تولید در بهار سال آتی هستیم.
 آیا همــه شخصیت‌‌های سری اول در سری جدید هم حضور دارند؟
دو شخصیت اصلی روایت «سرنخ» شامل امیرحسین اوصیــا با هنرمندی جهانبخش سلطانی و مصطفــی نجم که من نقشش را بازی می‌‌کردم، طبیــعتا در این سری نیز خواهند بود، البته کمــی جاافتـاده‌‌تر از آن سال‌ها و با گردی از عبور زمان بر موهایشان، اما یک جای خالی غم‌‌انگیز داریم که مربوط است به خانم پروین‌دخت یــزدانیــان، خانوم‌ جان شیرین قصه‌‌های «سرنخ» که متاسفانه سال‌هاست دیگر در میان ما نیستند.
 چگـونه شــد که خودتـان نویسنده سری جدید «سرنخ» شدید؟
از آنجا که مدت‌هاست بیش از بازیگری به نوشتن فیلمنامه و داستان مشغولم و البته کارگردانی هم می‌‌کنم و از طرف دیگر از آنجا که حسی عاطفی نسبت به «سرنخ» و خاطرات خوب این سریال داشتم و از محبوبیت آن در میان مردم هم باخبر بودم، حس کردم این توان و مهم‌تر از آن رغبت و اشتیاقش را دارم که شروع کنم به نوشتن فیلمنامه‌های سری دوم و کمی هم که پیش رفتم توانستم نظر دکتر نسیم خلیلی را هم به‌عنوان دوستی که می‌دانستم مثل خودم عشق فراوانی به نوستالژی روایت‌های قدیمی تلویزیون دارد،  به همکاری برای نوشتن این فیلمنامه‌ها جلب کنم و از این‌رو، بقیه کارها را با همفکری یکدیگر و عشق به خاطراتی که از «سرنخ» داشتیم، پیش بردیم.
 قــرار است سری جدیــد در چنــد قسمت ساخته شود و برای کدام شبکه؟
تلاش و تصمیم بر آن است که مجموعه را در 32  قسمت ببندیم. امیدوارم که شرایط و امکانات هم با ما همراه شود و این اتفاق بیفتد؛ اما اینکه سریال از کدام شبکه پخش بشود، هنوز قطعی نیست.
 حرف یا خاطـره‌ ناگفته‌ای از سری اول سریال «سرنخ» دارید؟
وقتی «سرنخ» را بازی می‌‌کردم، خیلی جوان بودم،؛ تقریبا سی‌ویک‌ساله. با اینکه از 9 ‌سالگی بازی می‌کردم و فیلم ‌می‌دیدم اما دهه هفتاد، دهه طلایی و پرکار حرفه‌ای من بود و در همان سال‌های جوانی، بهترین کارهایم را بازی کردم؛ مثل فیلم‌های خمره و ضیافت و سریال‌های روزگار جوانی و البته «سرنخ». امروز که پس از سال‌ها آن فیلم‌‌ها و سریال‌‌ها را می‌بینم، حس می‌کنم که زمــان مثل باد گذشته و من هنوز هم همان جــوان 30 ‌ساله‌ام که شورمندانه دلم می‌خواهد مصطفــی نجم باشم؛ کارآگاهی که گاهی برای متهمان گریه می‌کرد.
 با توجه به فاصله 25 سال میان ساخت ســری اول و دوم «سرنخ» آیا به‌نظرتان سری جدید هم برای مخاطبان امروزی تلویزیون جذاب خواهد بود؟
فکر می‌کنم اساسا یکی از جذابیت‌‌های اصلی سری دوم سریال همین بازآفرینی موقعیت‌‌های نوستالژیک گذشته در زمان حال باشد، مثل یک جور تجــدید دیدار با آدم‌‌هایی که از آنها خاطره داریم. حتمــا بــرای مردم و مخاطبان این سریال جذاب و دلنشیــن است که ببینند در این 25 سال پرافت و خیز چه بر سر اوصیا و نجم آمده و جهانشان چه شکلی شده است. این جاافتادگی و طنز ملایم و لطیفی که تلاش کردیم در دیالوگ‌‌های سری دوم بگنجانیم هم دقیقا در راستای همین جذابیتی ا‌ست که به‌نظرم برای مردم حتما وجود دارد. بازگویی خاطرات کاراکترها و بازگشت برخی از شخصیت‌‌های سری قبلی در شکل و هیاتی روزآمد می‌تواند برای مخاطبان امروزی تلویزیون هم جذاب باشد.
 آیا بیننده شبکه آی‌‌فیلم هستید؟
اگر فرصتی دست بدهد دوست دارم سریال‌‌های شاخص سال‌های گذشته را از نو ببینم و این روزها مخصوصا اگر وقت کنم حتما «سرنخ» را بازبینی می‌کنم، هر چند که برای نوشتن فیلمنــامه‌‌های سری دوم مدام به آن سال‌ها و آن سریال رفت و برگشت‌‌های مکرر داشته‌‌ام.
 غیر از نوشتن فیلمنامه «سرنخ» در کار دیگری هم مشغول هستید؟
این روزها و اساسا این سال‌ها سخت مشغول نوشتن و کارگردانی‌‌ هستم. فیلمنامه می‌نویسم و فیلم کوتاه و بلند می‌‌سازم و گاهی هم اگر پیشنهاد خوب بازیگری داشته باشم، بازی می‌کنم؛ اما امیدوارم «سرنخ2» که پروژه محبوب من است، برایم یک بازگشت پررنگ‌تر به عرصه‌ بازیگری باشد.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه