| کد مطلب: ۱۱۲۰۷۶۶
لینک کوتاه کپی شد

حمید درخشان: اوسمار نقاط ضعف را خیلی زود پیدا کرد

حمید درخشان می‌گوید اوسمار در مقابل شمس‌آذر خیلی زود نقاط ضعف پرسپولیس را شناسایی کرد و با تغییراتی که در نیمه دوم انجام داد تیمش را به پیروزی رساند.

حمید درخشان: اوسمار نقاط ضعف را خیلی زود پیدا کرد

به گزارش آرمان ملی آنلاین، تیم پرسپولیس در یک بازی سخت و نفسگیر در قزوین شمس‌آذر را شکست داد تا در فاصله یک هفته مانده به پایان لیگ برتر بخت اصلی قهرمانی باشد. سرخ‌پوشان پایتخت حالا در یک‌قدمی فتح جام قرار دارند و برای رسیدن به قهرمانی باید مس‌رفسنجان را در ورزشگاه آزادی از پیش رو بردارند.

بسیاری از پیشکسوتان پرسپولیس زمانی هم که استقلال صدرنشین بود، باز هم پرسپولیس را شانس قهرمانی می‌دانستند و بعد از تساوی آبی‌ها مقابل نساجی در هفته بیست‌وهشتم و کام‌بک عجیب تیم اوسمار در بازی با استقلال‌خوزستان، شرایط در فاصله ۲هفته مانده به پایان لیگ کاملا به سود سرخ‌پوشان عوض شد و حالا خیلی‌ها با اطمینان این تیم را قهرمان می‌دانند.

تحلیل فنی حمید درخشان کارشناس فوتبال درباره شرایط این روزهای پرسپولیس و شانس قهرمانی‌اش را درهمشهری می‌خوانید.

*بازی با شمس‌آذر در نیمه‌نخست بازی بسیار سخت و نفسگیری شد و برخلاف جریان بازی پرسپولیس به گل رسید. این بازی را چطور دیدید؟

تیم شمس‌آذر باتوجه به اینکه تیم جوانی است و بازیکنانش با انگیزه خیلی بالا به زمین آمده بودند و در نیمه‌نخست توانستند پرسپولیس را از جلو ببندند. از جلو بستن تیم بزرگی مثل پرسپولیس فاکتورهای زیادی می‌خواهد که باید این فاکتورها را دشته باشید و بتوانید به درستی این کار را انجام دهید. با این سبک بازی بین خط فوروارد و خط دفاع شمس‌آذر یک فضا و یک خلا ایجاد شد که پرسپولیس از همان به نحوه احسن استفاده کرد و به گل اول رسید. شمس‌آذر در نیمه‌نخست فشار زیادی روی دروازه پرسپولیس آورد اما باید درنظر داشت که فشار بدون خلق موقعیت نمی‌تواند ملاک برتری باشد. بنابراین نمی‌توان گفت که شمس‌آذر پرسپولیس را اذیت کرد. این تیم به دلیل جوانی و دوندگی خیلی خوب بودند اما آیا توانستند فرصت‌هایی را که می‌خواهند روی دروازه پرسپولیس ایجاد کنند؟ این اتفاق نیفتاد.

*به نظر می‌رسد سروش رفیعی کمی افت کرده و در بازی با استقلال‌خوزستان هم بین نیمه تعویض شد. تصور می‌شد در این بازی در ترکیب اصلی نباشد اما اوسمار با حضور این بازیکن در ترکیب نشان داد که اعتقاد ویژه‌ای به او دارد. به نظر شما چرا مربی برزیلی اصرار به استفاده از رفیعی دارد؟

بازیکنان خوب ممکن است دچار افت شوند و باید ببینیم این بازیکنان چند درصد افت می‌کنند، این درصد افت شرایط بازیکن را به سرمربی نشان می‌دهد. شاید اوسمار این احتمال را در نظر گرفته بود که سروش را در نیمه‌نخست در زمین بگذارد و ببیند کیفیت او بهتر می‌شود یا نه. چند بازی است که سروش کیفیت خودش را ارتقا نداده و در شرایطی قرار دارد که خیلی نمی‌تواند به تیم کمک کند. سروش بازیکن خوبی است به همین خاطر باید نگاهی به نوع بازی کردن خودش داشته باشد و تغییراتی را در سبک بازی‌اش به وجود بیاورد نه در تیم. ما نمی‌توانیم تیم را با خواسته‌های بازیکن تغییر دهیم بلکه این بازیکن است که باید خودش را با خواسته‌ها و کارهای تاکتیکی سرمربی هماهنگ کند. سروش باید در نوع جاگیری بازنگری داشته باشد و سرعت بازی خودش را بالا ببرد. او خیلی کند بازی می‌کند. سروش بازیکن باهوشی است که می‌تواند با رفع سریع این معایب به پرسپولیس کمک کند.

*در شروع نیمه‌دوم با گل زودهنگام شمس‌آذر به نظر می‌رسید که کار برای پرسپولیس خیلی سخت شود اما برخلاف تصور آنها خیلی راحت‌تر بازی کردند و به نتیجه دلخواه رسیدند.

پرسپولیس تیم بزرگ و باتجربه‌ای است اما در نیمه‌دوم چند دقیقه‌ای شرایط بازی را از دست داد و طبیعی بود که شمس‌آذر با انگیزه، دنبال گل تساوی باشد. شمس‌آذر روی اشتباه بازیکن پرسپولیس به گل رسید و پرسپولیس بعد از این گل هوشیار شد که باید بیشتر تلاش کند تا دوباره غافلگیر نشود. بر همین اساس شکل کار پرسپولیس با تغییراتی که اوسمار انجام داد، عوض شد. تیم کنترل خط میانی و مالکیت توپ را بیشتر در دست گرفت و به هدفی که در نظر داشت، رسید. اوسمار خیلی زود متوجه نقطه ضعف پرسپولیس در میانه زمین و خط حمله شد و تغییراتی در این دو پست انجام داد که هم بتواند وسط زمین را حفظ کند و هم بتواند در خط حمله زهردار باشد که درنهایت این اتفاق هم افتاد. کنترل بازی را به دست گرفت و نقطه قوت خود را در خط حمله تقویت کرد و به گل هم رسید. به نظر من پرسپولیس هم با فکر و هم باتجربه بازی کرد و بی‌محابا ریسک نکرد.

*آخرین بازی پرسپولیس با مس رفسنجان است. تیم محرم نویدکیا می‌تواند دردسرساز شود؟

مس تیم خوب و قابل احترامی است. تیم نویدکیا تیمی است که فوتبال بازی می‌کند و این خودش نقطه قوت خوبی است و من فکر می‌کنم پرسپولیس در مقابل این تیم بازی خوب و قابل قبولی انجام دهد.

*به نظر شما پرسپولیس برای فصل بعد باید در چه نقاطی بازیکن جذب کند؟

در وهله اول باید در خط حمله، فوروارد و سانتر فوروارد بازیکن جذب کند و در ادامه در خط میانی و خط دفاع هم بازیکن می‌خواهد.

*پیش‌بینی حمید درخشان از قهرمان لیگ؟

من فکر می‌کنم پرسپولیس شانس قهرمانی بیشتری دارد.

ارسال نظر

هشتگ‌های داغ

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار