| کد مطلب: ۱۰۶۴۴۹۲
لینک کوتاه کپی شد

برانکو همچنان دست از سر کی‌روش برنمی‌دارد

سرمربی سابق تیم ملی عنوان کرد: متأسفانه تیم ملی در روسیه و قطر نتیجه دلخواه را نگرفت؛ با این‌که بازیکنان خیلی خوبی در تیم ملی بودند. نمی‌خواهم درباره مربی حرف بزنم؛ ولی باید بگویم مشکل اصلی مربی تیم‌، کی‌روش بود.

برانکو همچنان دست از سر کی‌روش برنمی‌دارد

به گزارش آرمان ملی آنلاین، برانکو ایوانکوویچ، سرمربی فعلی تیم ملی فوتبال عمان بدون تردید یکی از بهترین، موفق‌ترین و تأثیرگذارترین مربیان تاریخ فوتبال ایران در رده باشگاهی و ملی به حساب می‌آید. مردی که در سال‌هایی که مربی تیم ملی بود، با یک تغییر نسل به‌موقع تیم ‌ملی را به راحت‌ترین ‌شکل ممکن به جام ‌جهانی برد و با او قهرمان بازی‌های آسیایی شدیم و با بدشانسی از صعود به فینال جام‌ ملت‌ها بازماندیم و به‌عنوان سومی‌ آن مسابقات‌ دست پیدا کردیم. افتخاراتی‌که‌ تکرار آن‌ها منهای صعود به جام جهانی‌، کم‌کم برای فوتبال ما به یک آرزو تبدیل می‌شود! اما موفقیت‌های برانکو در فوتبال ما فقط منوط به رده ملی نبود.

او پس از چند سال دوری از ایران، به کشورمان‌ برگشت و‌ این‌بار سکان هدایت پرسپولیس را برعهده گرفت و با این تیم‌ که‌ در آن سال‌ها از موفقیت دور شده‌ بود، شاهکار کرد. برانکو پرسپولیس را از اول ساخت و دوران درخشانی را همراه با این تیم سپری کرد. اوج کار این‌ مربی کروات قهرمانی‌ در سه دوره لیگ‌ برتر ‌به‌طور متوالی، کسب سه‌ جام در یک فصل و صعود به فینال لیگ قهرمانان‌ آسیا، آن هم با یک ‌لشکر نصفه و‌ نیمه بود. مرد خون‌سرد که ایران را کشور‌ دوم خودش می‌داند، با برد ۴ گله برابر استقلال در دربی پایتخت، به یکی از‌ محبوب‌ترین مردان تاریخ پرسپولیس تبدیل شده است و در دل هواداران تیم قرمزپوش پایتخت‌ جایگاه ‌ابدی دارد. برانکو که این روزها تیم‌ ملی عمان را آماده رقابت‌های جام‌ ملت‌های آسیا می‌کند، گفت‌وگویی با «اعتماد» انجام‌ داده‌ که در ادامه‌ می‌خوانید:

آقای برانکو از این‌که وقت خودتان را در اختیار ما قرار دادید، از شما تشکر می‌کنیم. در عمان اوضاع چطور است؟

اینجا اوضاع خوب است و من از اوضاع اینجا رضایت دارم. هر روز ما بهتر می‌شویم و رشد می‌کنیم. من بازیکنانی دارم که می‌خواهند هر روز پیشرفت کنند و تقویت شوند و کار کنند. خیلی از این وضعیت خوشحالم و رضایت کامل از عملکردمان دارم.

مالیات ‌شما در ایران هم پرداخت شده است. آیا قرار نیست به ایران بیایید و بازدیدی از کشور دوم‌ خودتان داشته باشید؟

بله، پرسپولیس مالیات من را پرداخت کرد و دیگر می‌توانم وارد ایران شوم و ایران را دوباره ببینم. برای اینکه من زمان‌های زیبایی در ایران داشتم که خارق‌العاده بودند. همان‌طور که همیشه گفتم، ایران کشور دوم من است.

حرف از ایران شد، بیشتر از همه دل‌تان برای چه کسی در اینجا تنگ شده؟

در ایران خیلی لذت بردم و آدم‌های خوبی را ملاقات کردم، چون من در بخش فوتبال آن هم‌ در پرسپولیس کار کردم. ایرانی‌ها فوتبال را دوست دارند. دلم برای دوستانم تنگ شده به‌خصوص برای هواداران پرسپولیس که فوق‌العاده هستند. اعتقاد دارم آن‌ها بهترین هواداران در دنیا و به‌طرز باورنکردنی عاشق پرسپولیس هستند و همیشه با هواداران پرسپولیس لذت بردم.

شما در تیم ملی و باشگاه پرسپولیس موفقیت‌های بزرگی به دست آوردید؛ کار کردن در عمان تا چه اندازه برای شما ایجاد انگیزه می‌کند؟ منظورم این است بلندپروازی‌های برانکو در آنجا تا چه حد پیش می‌رود؟

من خیلی خوشحالم و همین‌طور خوش شانسم که در زمینه فوتبال کار می‌کنم، چون هر روز یک اتفاق جدید دارد می‌افتد. من با جوان‌ها کار می‌کنم که این شاخصه ممتاز در کار من هست. من هنوز افکار بلندپروازانه‌ای دارم همین‌طور با تیم ملی عمان. هنوز کار کردن با جوان‌ها را دوست دارم و این موفقیت بزرگ من است.

برانکو در تیم ملی موفق‌تر بود یا برانکو در پرسپولیس؟

من به خودم به‌خاطر همکاری با تیم ملی می‌بالم. همان‌طورکه می‌دانید، ما با قدرت به جام جهانی آلمان ۲۰۰۶ راه پیدا کردیم. ما شروع خوبی برای انتخاب بازیکن‌ها در آن زمان داشتیم و همان‌طورکه می‌دانید وقتی از تیم ملی جدا شدم، فقط علی دایی و یحیی از تیم ملی جدا شدند؛ آن‌هم به‌خاطر سن‌شان از فوتبال خداحافظی کردند. تیم ملی به کار خودش ادامه داد و الآن هم دارد به‌خوبی به کارش ادامه می‌دهد. دقیقاً مثل همان زمانی که من بودم. نتیجه‌های عالی در جام ملت‌های آسیا و جام جهانی گرفتیم. ما در جام ملت‌ها در بوسان به مدال طلا دست پیدا کردیم که بسیار زمان زیبایی بود. دقیقاً مثل زمانی که به پرسپولیس آمدم. همان‌طورکه می‌دانید، پرسپولیس خیلی نزدیک بود به لیگ دسته دو سقوط کند؛ ولی وقتی آمدم ما با هم پرسپولیس را ساختیم و در آخر به فینال لیگ قهرمانان رسیدیم.

اگر برانکو سرمربی ایران در جام ۲۰۲۲ بود با انگلیس چند - چند می‌شدیم؟

متأسفانه تیم ملی در روسیه و قطر نتیجه دلخواه را نگرفت؛ با این‌که بازیکنان خیلی خوبی در تیم ملی بودند. نمی‌خواهم درباره مربی حرف بزنم؛ ولی باید بگویم مشکل اصلی مربی تیم‌، کی‌روش بود.

از پرسپولیس بیشتر حرف بزنیم. پرسپولیس کدام فصل به خواسته‌های شما نزدیک‌تر بود؟‌

وقتی در سال ۲۰۱۴ به ایران آمدم پرسپولیس در شرایط خیلی بدی بود و ۵ هفته بازی‌ها را واگذار کرده بود و بعد از آن ما شروع به ساختن پرسپولیس کردیم و فصل بعدش قهرمانی را به‌خاطر تفاضل گل از دست دادیم و بعد از آن ما همیشه قدرتمند بودیم و قدرتمندانه قهرمانی به دست آوردیم. بهترین فصل من فصلی بود با طارمی، علی‌پور، جلال و بازیکنان خوب دیگر ربیع‌خواه، انصاری و البته کمال و بازیکنان دیگر. متأسفانه در آن زمان ما متحمل جریمه فیفا شدیم و دو سال پنجره‌ نقل‌ و انتقالات‌مان بسته بود و تنها با ۱۱-۱۰ بازیکن جوان ما به فینال لیگ قهرمانان راه پیدا کردیم و به یک نتیجه عالی دست پیدا کردیم و نتوانستیم بهتر از تیم ژاپنی باشیم.

پرسپولیس با شما در رقابت‌های آسیایی دوباره متولد شد. بدشانس بودید که قهرمان نشدید. قبول دارید با هزینه‌هایی که دیگر تیم‌های آسیایی به‌خصوص عربستانی‌ها انجام دادند، قهرمانی پرسپولیس یا دیگر تیم‌های ایرانی در آسیا به نظر محال شده؟

بله، زمانی که من در پرسپولیس بودم ما هر فصل در مراحل حذفی لیگ قهرمانان بودیم و در لیگ قهرمانان ۲۰۱۹/۲۰۱۸ به فینال رفتیم؛ آن هم با تیمی که به‌قدر کافی قوی نبود. چون ما نتوانسته بودیم بازیکن بگیریم؛ به‌خاطر جریمه فیفا. ولی عملکرد ما در لیگ قهرمانان خیلی خوب بود و مطمئناً پرسپولیس در حال حاضر بازیکنان خوبی را انتخاب کرده و تیم خوبی دارد و من فکر می‌کنم پرسپولیس می‌تواند برای قهرمانی در لیگ قهرمانان بجنگد و قهرمان شود.

از دید شما بزرگ‌ترین نقاط ضعف فوتبال ایران چیست؟ چه ضعف‌هایی دارد؟

در ایران مثل بقیه کشورها باید به اردوهای تمرینی (Training) توجه کرده و فکر کنند چگونه این اردوها را برای تیم برپا کنند. در ایران استادیوم‌های خوبی وجود دارد، اما مشکل اصلی زیرساخت‌ها به‌خصوص برای تیم‌هاست، چون اردوها خیلی مهم هستند. نه تنها برای تیم اصلی بلکه برای آکادمی‌ها تا آکادمی‌ها را آماده و با بازیکنان جوان کار کنند. بچه‌ها در ایران فوتبال را خیلی دوست دارند. پتانسیل ایران در بازیکنان جوان بسیار بالاست و آنها را می‌توانند به آکادمی‌ها بیاورند و با آموزش‌های حرفه‌ای ایران می‌تواند شانس داشتن بهترین تیم را در آسیا داشته باشد.

در جام ملت‌ها اگر عمان با ایران روبه‌رو شود، می‌تواند برای ما دردسر درست کند؟

خیلی سؤال جالبی پرسیدید. به این نگاه کنید وقتی به عمان آمدم با ایده‌های بلندپروازانه وارد شدم و می‌دانستم اصلاً ساده نیست. باید بدانید ایران و ژاپن بهترین تیم‌های آسیا هستند و ایران همیشه رقیب اصلی عمان است. ولی این فوتبال است و هر اتفاقی می‌تواند بیفتد. ما مسافرت‌های زیادی برای آمادگی در بازی‌ها داشتیم در مقابل ژاپن، عربستان سعودی، استرالیا بازی کردیم و البته من مربی حرفه‌ای هستم و بهترین‌ها را برای تیمم انجام می‌دهم.

 

ارسال نظر

هشتگ‌های داغ

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار