| کد مطلب: ۴۹۹۶۶۴
لینک کوتاه کپی شد

سخنگوی قوه قضاییه اعلام کرد

حادثه شاهچراغ موجب وحدت شد/ صدور ۱۰۲۴ کیفرخواست برای ناآرامی‌ها در تهران

سخنگوی قوه قضاییه گفت:جنایت تروریستی حرم شاهچراغ علاوه بر غم موجب بیداری و آگاهی عمومی و ایجاد وحدت به تعبیری رهبری در برابر دشمن جنایتکار شد.

حادثه شاهچراغ موجب وحدت شد/ صدور ۱۰۲۴ کیفرخواست برای ناآرامی‌ها در تهران

آرمان ملی آنلاین - مسعود ستایشی در نشست خبری امروز ضمن تسلیت حادثه تروریستی حرم شاهچراغ گفت: جنایت تروریستی حرم شاه چراغ عبرت‌های مختلفی برای نخبگان و مسئولان دستگاه‌های مختلف و آحاد مردم داشت که موجب بیداری و آگاهی عمومی و ایجاد وحدت به تعبیری رهبری در برابر دشمن جنایتکار شد.

وی افزود: برای دشمنان امنیت، تفاوتی میان ایرانیان وجود ندارد. خودداری نهادهای حقوق بشری که مدعی حمایت از مردم هستند ادعایی بس است‌، چرا از محکوم کردن جنایت شاه چراغ خودداری می کنند. باید پاسخ صحیح از سوی نهادهای حقوق بشری ارائه شود.

وی ادامه داد: تدابیر قوه قضاییه و دستگاه‌های حاکمیتی از ابتدای حدوث بر آن استوار بوده که ابعاد اصلی این آشوب طلبی برای آحاد ملت شناخته شود. طی دستورات صادره بنا شد نهایت صبر و مدارا صورت گیرد تا مردم صف خود را از برملاکنندگان آتش و آشوب طلبان جدا کنند. نگاه قوه قضاییه از ابتدای تحول، نگاه حل نگرانه به مسائل بوده نه صرفا رفع مقطعی مسائل.

وی ادامه داد: دشمنان کشته سازی کردند و شرایط حاضر را در برخی مناطق پیش آوردند و دشمن درصدد بود با به راه انداختن جنگ ترکیبی، نیروهای کف میدان را تحت تاثیر قرار داده و قدرت خویشتنداری را از آنها سلب کند تا به افزایش خشونت‌ها اقدام کنند که به هیچ وجه موفق نشدند و شکست خوردند.

ستایشی تاکید کرد: اکنون صف آشوبگران و مخلین نظم و امنیت شهروندان با مردم جدا شده است و قوه قضاییه با اقتدار کامل برای حمایت از مردم و احقاق حقوق آنها -که تضمین امنیت یکی از برجسته ترین حقوق عامه است- اقدام کرده و دستورات لازم از سوی ریاست قوه قضاییه صادر و ابلاغ شده است.‌ قوه قضاییه با افرادی که موجب اخلالگری شدند و دست به جنایت زدند برخورد قاطعی خواهد داست.‌

وی همچنین از حضور مردم در راهپیمایی ۱۳ آبان تشکر کرد.

وی افزود: تقسیم بندی تروریست‌ها به تروریست خوب و بد، ثمره‌ای جز به مخاطره انداختن زندگی مردم نداشته و ندارد.

ستایشی ادامه داد: اگر دشمن در عرصه به اهداف خود می‌رسید دیگر نیازی به کشته سازی‌ها نداشت. این فعالیت نشانه عجز دشمن است. دشمن وقتی دید مردم با آنها همراه نیستند به سراغ جذب اراذل و اوباش رفت تا آتش در خیابان‌ها را شعله ور نگه دارد.

وی درباره اقدامات قوه قضاییه در برابر حوادث اخیر گفت: قوه قضاییه و دادگاه‌های صالح در قوه قضاییه اعم از طرح دعوا و شکایت کیفری آمادگی کامل دارند که در مقام پاسخ به مطالبات مردم باشند. هر کس در این اغتشاشات متحمل خسارات شده حق دارد طبق قانون مطالبات را از مرجع قضایی ذیربط درخواست کند.

وی افزود: کسانی هم که مرتکب آشوب شدند و اغتشاشات را مسبب بوده و عامل بودند و معاون و مباشر بودند، آنها هم در هر سطح و شرایطی که هستند برای قوه قضاییه یکسان هستند و در صورت رسیدگی به اتهاماتشان و احراز مجرمیتشان مطمئن باشید نسبت به اعمال و خساراتی که وارد کردند باید پاسخگو باشند. شکایات هم شروع شده و رسیدگی می شود.

وی از بیان آمار مربوط به کشته‌های حوادث اخیر خودداری کرد.

سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به سوالی درباره تأثیر مردمی سازی یارانه‌ها و ارز ۴۲۰۰ تومانی بر پیشگیری از جرم و چه تعداد پرونده‌ در این زمینه تشکیل شده است؟ گفت: در مواردی که کلان بوده و در قبال دریافت ارز کالایی وارد نشده است. بیش از هزار و ۵۰ پرونده تشکیل شده است. این تعداد با اهتمام ویژه دادسرای اقتصادی منجر به صدور کیفرخواست شده است. ان‌شاءالله به محض اینکه نتیجه تصمیمات در دادگاه اتخاذ شد، اطلاع رسانی خواهیم کرد. عمده نکاتی که در کیفرخواست‌های صادره مطرح شده، اتهام اخلال در نظام ارزی و قاچاق ارز بوده است. اگر اقدامات بازدارنده از ناحیه ضابطین صورت نمی‌گرفت، قطعاً در فرایند مردمی سازی یارانه دچار چالش می‌شدیم. ان‌شاءالله با تنظیم بازار ارز، مسائل این طرح هر چه بیشتر برای مردم آشکار خواهد شد.

ستایشی درباره نتیجه جلسه‌ای که قبل از نشست خبری با معاون اول قوه قضاییه در رابطه با حوادث اخیر داشته است، گفت: چگونگی و تبیین اطلاع رسانی شفاف و ضابطه مند و صحیح نسبت به مسائل روز مورد بحث قرار گرفت و مباحثی هم در خصوص برگزاری علنی دادگاه‌های اغتشاشات اخیر مطرح شد که نتیجه آن در آینده اعلام می‌شود.

سخنگوی قوه قضاییه تاکید کرد: مطمئن باشید هرکس که ثابت شود در جنایات اخیر دستی داشته به مجازات عمل خود خواهد رسید.

ستایشی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آقای القاصی رئیس دادگستری استان تهران دوشنبه ۹ آبان گفته بود که تاکنون قریب به هزار فقره کیفرخواست در استان تهران برای بازداشتی‌ها صادر شده است. آیا این تعداد افزایش یافته تا امروز و برای رسیدگی به این پرونده‌ها چند شعبه دادگاه در نظر گرفته شده است؟ گفت: تاکنون ۱۰۲۴ مورد کیفرخواست صادر شده است. قطعا نسبت به رسیدگی به اغتشاشگران و تفکیک آنها با دقت کامل انجام می شود و رسیدگی متضمن مولفه سرعت و دقت و صحت خواهد بود و این اقدامات باید بازدارندگی و عبرت آموزی داشته و پشیمان کننده باشد و تمام تلاش این است که حقی از احدی تضییع نشود.

وی افزود: دادگاه ها علنی است مگر اینکه قرار غیرعلنی صادر شود. به تعداد متناسب با حجم فرایند نتایج حاصل می شود.

وی افزود: چهار شعبه "دادگاه انقلاب" برای رسیدگی به این پرونده‌ها تعیین شده است. یک شعبه "دادگاه کیفری دو" برای سرعت در رسیدگی و یک شعبه "دادگاه کیفری یک" برای رسیدگی به جرایم مهم هم در نظر گرفته شده است. همچنین در شهرستان‌های تهران مثل اسلامشهر و دماوند و پردیس و ورامین یک شعبه "دادگاه انقلاب" اختصاص داده شده است.

ستایشی در پاسخ به سوالی در خصوص آمار پرونده‌های سرقت‌های خرد گفت: نسبت به سرقت، قوه قضائیه در سال جاری اقدامات بازدارنده‌ای انجام داده است. در سطوح ملی و استانی ستادهای ویژه‌ای تعیین شده است. این واحدها برای اعمال نظارت و پیگیری و رهنمودهای لازم تشکیل می شود. از نظر بازدارندگی در سال جاری در حوزه معاونت پیشگیری از وقوع جرم، بررسی‌هایی کردند و به این نکته رسیدند که آذربایجان شرقی، اصفهان، ایلام، خراسان شمالی و کهکیلویه و بویر احمد رشد این جرم را داشتند. تهران، هرمزگان، زنجان، قزوین و لرستان هم در رابطه با سرقت روند کاهشی داشتند. تهیه، تدوین و تصویب ابلاغ برنامه پیشگیری از سرقت که مقدم بر مقابله است، در سطوح ملی و استانی لحاظ می‌شود. برگزاری دو جلسه کمیته پیشگیری از سرقت را در اردیبهشت و مهرماه امسال داشتیم و این کمیته ۱۸ مصوبه تاکنون داشته است.

وی افزود: ۶۸ جلسه کمیته استانی پیشگیری از سرقت هم در ۳۱ استان تشکیل شده و تکالیف و اولویت‌های دستگاه های ذیربط هم احصا شده که ۸۱ تکلیف برای ۲۸ دستگاه است.

وی درباره تعداد بازداشتی های حوادث اخیر در مدارس و دانشگاه ها در حوادث اخیر و ایا معلمان هم در این بازداشتی ها بودند؟ گفت: تعداد انگشت شمار هستند. این تعدادی که هستند به علت این است که جرایم مهمه مرتکب شدند زیرا همه در برابر قانون یکسانند.

به گزارش ارمان ملی آنلاین به نقل از ایسنا، وی افزود: دانش آموز و دانشجو و معلم و مدرس دانشگاه از بهترین اقشار کشورند و فرهیختگان هستند. ای داد از روزی که کسانی که عزیز ملت اند گرفتار یکسری مسائل شوند و خدایی نکرده در صف آشوبگران قرار گیرند. صف معترض با آشوبگر جدا است.

ارسال نظر

هشتگ‌های داغ

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار