| کد مطلب: ۱۰۷۲۸۱۵
لینک کوتاه کپی شد

تکذیب شد؛ FATF از دستور کار مجمع خارج نمی شود

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، خبر یکی از نمایندگان مجلس در خصوص خارج شدن FATF از دستور کار مجمع را تکذیب کرد.

تکذیب شد؛ FATF از دستور کار مجمع خارج نمی شود

به گزارش آرمان ملی آنلاین به نقل از جماران ،یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در واکنش به خارج شدن FATF از دستور کار مجمع اظهار داشت:  به هر حال FATF مثل سایر موضوعات مخالف و موافق دارد و همیشه هم موضع گرفته‌اند؛ اتفاق تازه‌ای نیفتاده و لذا اینکه از دستور کار خارج شده، چنین چیزی نبوده است. شخصا معتقد هستم که هرچه زودتر باید با دستور بیاید و تصویب شود. طرح نشدن آن هم تصمیمی است که باید در مجمع گرفته شود؛ بحث تازه‌ای راجع به FATF نشده که منجر به چنین تصمیمی شده باشد.

*نپیوستن ایران به FATF فقط از زاویه اقتصادی، مالی و بانکی نیست

حجت‌الاسلام و المسلمین مجید انصاری، گفت: FATF مجموعه مواد چهار پروتکل CFT، مبارزه با تأمین مالی تروریسم، پولشویی و جرائم سازمان یافته است که در دنیا مطرح شده و کشورهای زیادی به آن پیوسته‌اند. بحث تأمین مالی تروریسم و پولشویی قبلا در ایران تصویب شده و سال‌ها در ایران قانون هست و دارد اجرا می‌شود. دو لایحه دیگر هم مطرح شده و در مجمع هست و امیدوار هستیم که اگر مانعی در کار هست، برطرف و هرچه زودتر تصویب شود. چون نپیوستن ایران به FATF فقط از زاویه اقتصادی، مالی و بانکی نیست.

نپیوستن به FATF هزینه‌های سنگینی بر مردم و کشور ما تحمیل کرده است

وی تأکید کرد: الآن به دلیل اینکه عضو FATF نیستیم، بسیاری از شرکت‌ها و مؤسسات مالی دنیا و حتی دولت‌هایی که مایل هستند با ایران همکاری رسمی و آشکار داشته باشند، با مشکل مواجه می‌شوند. در نتیجه باید روش‌های دور زدن تحریم‌ها و یا مخفی کاری ناشی از FATF را در پیش بگیرند که این امر هزینه‌های سنگینی بر مردم و کشور ما تحمیل کرده است. همه مردم می‌دانند که برای مسافرت به خارج، خرید اقلام مورد نیاز و یا عقد قرارداد با شرکت‌های دیگر کشورها مرحله به مرحله با مشکل FATF مواجه هستند.

مخالفین مطرح می‌کنند که الآن ما به اف ای تی اف نپیوسته‌ایم و داریم کشور را اداره می‌کنیم؛ اداره تا اداره داریم

وی یادآور شد: بعضی مخالفین مطرح می‌کنند که الآن ما نپیوسته‌ایم و داریم کشور را اداره می‌کنیم؛ اداره تا اداره داریم. اداره عادی کشور و اقتصاد ارزان‌تر و برای فعالان اقتصادی و کل نظام اقتصادی کشور راحت‌تر است. سیاست‌های کلی برنامه هفتم توسعه اهداف بزرگی از جمله اینکه ایران در موضوعات مختلف رتبه اول منطقه شود و به رشد هشت درصدی برسد. برای رشد هشت درصدی حداقل باید سالانه ۲۰۰ میلیارد دلار جذب سرمایه خارجی و داخلی داشته باشیم و طبعا این حجم از سرمایه‌گذاری اگر انجام شود، ارتباط گسترده‌ای را با کشورهای مختلف می‌طلبد که بدون پیوستن به FATF غیر ممکن است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: من قبلا هم گفته‌ام حتی کشورهای همراهی که الآن با ایران کار می‌کنند، مثل چین و روسیه، همواره تأکیدشان بر همین بوده و هست که ایران هرچه زودتر به FATF بپیوندد و شرکت‌های چینی و روسی و دیگر شرکت‌ها بتوانند با ایران کار کنند. از دید من فعلا منفعت نپیوستن به FATF بیش از آن که برای کشور باشد، برای کاسبان تحریم است. به نظر می‌رسد کاسبان تحریم هم در داخل ایران و هم در خارج از کشور نمی‌خواهند این فرصت منافع سنگین را از دست بدهند.

 

ارسال نظر

هشتگ‌های داغ

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار