| کد مطلب: ۱۰۶۷۱۶۳
لینک کوتاه کپی شد

نامه علی لاریجانی به رهبر معظم انقلاب : رئیس سابق مخالف کنکور است؟

آرمان ملی : در شرایطی که نماینده تهران در مجلس از نامه رئیس سابق مجلس به مقام معظم رهبری درباره لزوم ورود به موضوع کنکور و اصلاح آن خبر داد.

نامه علی لاریجانی به رهبر معظم انقلاب : رئیس سابق مخالف کنکور است؟

عبدالرضا مصری نائب رئیس مجلس گفت که موضوع این نامه در خصوص آسیب‌های تبلیغات کنکور در صداوسیما بود. روز گذشته الیاس نادران در جلسه علنی مجلس و در جریان بررسی تقاضای اعمال ماده ۱۰۰ آیین‌نامه داخلی در خصوص اصلاح طرح قانون کنکور در اخطاری اظهار کرد: در سال ۱۳۹۷ رئیس وقت مجلس نامه‌ای به رهبری نوشت و مسائلی را نسبت به کنکور و کلاس‌های آن و نحوه برگزاری کنکور بیان کرد؛ دفتر رهبری نظر مقام معظم رهبری را به این شکل منعکس کرد که «شورای انقلاب فرهنگی به این موضوع ورود و اعلام نظر کند.» وی ادامه داد: مطابق دستور رهبری در موضوعاتی که شورای انقلاب فرهنگی ورود می‌کند، مجلس شورای اسلامی اجازه ورود ندارد و برعکس آن هم صادق است؛ با این استناد شورای عالی فرهنگی مصوبه‌ای درباره کنکور در ۱۴۰۱.۴.۲۵ داشت و ما اکنون در آخر شهریورماه سال ۱۴۰۲ می‌خواهیم که نسبت به این مصوبه اظهارنظر کنیم. نادران اظهار کرد: از طرف دیگر رئیس مجلس شورای اسلامی و رئیس کمیسیون‌های آموزش و تحقیقات، فرهنگی و بهداشت و تعدادی از اشخاص حقیقی از مجلس عضو شورای فرهنگی هستند و در زمان تصویب مصوبه شورا حضور داشتند اگر نظر و جمع‌بندی مجلس شورای اسلامی چیز دیگری بود باید درباره آن مخالفت می‌شد. وی همچنین تصریح کرد: این مصوبه به امضای رئیس‌جمهور رسیده و از سال ۱۴۰۱ ابلاغ شده است حالا ما یکباره می‌خواهیم این مصوبه را متوقف کرده و سیستم را تغییر دهیم؛ آن هم در شرایطی که کمیسیون آموزش و هیات رئیسه می‌تواند با شورای انقلاب فرهنگی صحبت کند. مصری در پاسخ به این تذکر گفت: درباره نامه رئیس سابق مجلس به رهبری این توضیح لازم است که بگویم این نامه پیرامون آسیب‌های تبلیغات کنکور در صداوسیما بود که حجم تبلیغات کنکور خیلی زیاد بود. وی اضافه کرد: در این نامه این موضوع به رهبری منعکس شد که این قدر تبلیغات کنکور نباشد و به جای نشان دادن فرمول علم را به دانش‌آموزان نشان دهند.

 

*لاریجانی و کنکور

 

علی لاریجانی که سال‌ها ریاست مجلس را بر عهده داشت، تاکید ویژه‌ای به موضوع آینده جوانان به‌ویژه موضوع کنکور دارد. سال 96 گفت: « زمانی تصویب کردیم کنکور برداشته شود اما سازوکار آن در وزارتخانه‌ها سامان نیافت.» پس از آن در  مرداد سال 97 علی لاریجانی در جایگاه رئیس وقت مجلس بیان داشت: بنده یکبار هم گفتم اگر این سازمان سنجش را منحل کنید، مشکل حل خواهد شد. یعنی اوضاع درست می‌شود. وی در نشست کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی طی سخنانی اظهار داشت: در کمیسیون آموزش باید به بحث کنکور توجه و تأمل بیشتری داشته باشند در همان زمان سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از حضور رئیس مجلس در جلسه این کمیسیون خبر داد و افزود: رئیس مجلس بر لزوم حذف کامل کنکور تا پایان دوره مجلس دهم تاکید کرد. میرحمایت میرزاده توضیح داد: دکتر لاریجانی معتقد است برگزاری کنکور به شکل فعلی استرس‌زاست و بسیاری از دانش‌آموزان و خانواده‌های آنان را دچار مشکل می‌کند؛ به همین دلیل کمیسیون آموزش باید برنامه‌ای برای حذف کنکور تا پایان این دوره مجلس داشته باشد. میرزاده افزود: صحبت‌های رئیس مجلس ناظر به این بود که امروزه در بسیاری از کشورها دانشگاه‌ها به‌صورت مستقل آزمون برگزار می‌کنند و فرد پذیرفته شده بعد از انجام مصاحبه جذب دانشگاه می‌شود. سال 87 هم علی لاریجانی برای حل مشکلات کنکور به احمدی‌نژاد نوشت که در آن زمان رئیس‌جمهوری بود. در آن روز رئیس وقت کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از بازنگری در سهمیه‌بندی‌های کنکورهای سراسری توسط کمیسیون آموزش خبر داد و گفت: آشفتگی بسیاری در سهمیه‌بندی پذیرش دانشجو وجود دارد که مجلس به‌دنبال حل آن و اجرای آن تا کنکور88 است. عباسپور گفت: از این‌رو ریاست مجلس شورای اسلامی طی نامه‌ای به رئیس‌جمهور، اجرای قانون و حل مشکلات کنکور 87 را متذکر شده است.

ارسال نظر

هشتگ‌های داغ

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار