| کد مطلب: ۱۰۶۶۹۷۴
لینک کوتاه کپی شد

روند عملکردی جریان خالص‌ساز از گذشته تاکنون

از تخریب مهدی باکری تا قربانی کردن علی لاریجانی

آرمان ملی : غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی در گفت‌و‌گو با «آرمان ملی»:باید در مقابل جریان خالص‌ساز ایستاد .منصور حقیقت‌پور: شهید باکری اول قربانی پروژه خالص‌سازی بود .

 از تخریب مهدی باکری تا قربانی کردن علی لاریجانی

«خالص‌سازی» واژه‌ای است که شاید اگر به طور سطحی به آن پرداخته شود یک معنا و مفهوم حداقلی از آن برداشت گردد؛ اما امروز به جریانی تبدیل شده که به واقع اگر به طور موشکافانه و دقیق در آن تامل کنیم در خواهیم یافت که چه اندیشه‌ها، منویات و رویکردهایی دارند که صد البته برای جامعه نیز کم هزینه نیست. برای درک این مهم کافی است نگاهی به اتفاقات و تحولات جامعه طی ماه‌ها و سال‌های گذشته مثل انتخابات مجلس یازدهم و ریاست جمهوری سیزدهم در سال‌های 98 و 1400  و ماجرای اخراج هدفمند استادان برجسته دانشگاه حدفاصل ماه‌های گذشته تاکنون داشته باشیم تا نوع نگرش و جهان‌بینی جریان خالص‌ساز را به‌دست آوریم. جریان خالص‌ساز جریانی حداقلی است که صدای بلندی دارد و نهایت تلاش خود را به کار می‌گیرد تا همه جریانات مخالف و منتقد را به نحوی از انحا کنار بزند و صرفا اراده و تفکرات خود را غالب کند. نمونه این امر را می‌توان در دو انتخابات پیشین دید که با حذف جریانات اصلاح‌طلب و حتی معتدل، مجلس یازدهم و دولت سیزدهم تحت شرایط مشخص روی کارآمدند. چه اینکه به قرائت قاطبه سیاسیون علی لاریجانی مهم‌ترین چهره سیاسی است که قربانی رویکردهای عملی این جریان شده است. جالب اینکه اساسا همین واژه جریان خالص‌ساز را نیز خود علی لاریجانی با هوش و ذکاوت سیاسی خود بر این جریان نهاده و به ادبیات سیاسی ایران وارد کرده است. ماجرای اخراج برخی اساتید دانشگاه‌ها را نیز دقیقا می‌توان در راستای همین خالص‌سازی قلمداد کرد. هر چند که به قرائت عده‌ای خالص‌سازی‌ پیشینه‌ای تاریخی دارد و صرفا برای این برهه از زمان نیز نیست. اما امروزه اینگونه و با این نام بروز و ظهور پیدا کرده است.  محمد مهاجری، فعال سیاسی اصولگرا پیش از این در این خصوص به «آرمان ملی» گفته بود: « از ابتدای انقلاب جریان خالص‌ساز تلاش می‌کرده تا از قول خودش هر غریبه‌ای را از ورود به قدرت منع کند و  جریانی است که از نظر او هدف وسیله را توجیه می‌کند. بنابراین چون هدفش کسب قدرت است برای رسیدن به این هدف هر وسیله‌ای برایش مشروع است. آقای احمدی‌نژاد هم خودش نقش مولف در جریان خالص‌ساز دارد.» حال اینکه این جریان درصدد است تا با تاثیرگذاری بر شئون مختلف جامعه که در صدر اولویت‌هایش انتخابات مجلس است همه امور را در اختیار گیرد و به عبارتی جریان غالب در جامعه باشد.

* باید در مقابل جریان خالص‌ساز ایستاد

یک نماینده ادوار مجلس در خصوص جریان خالص‌ساز و پیشینه آن اظهار داشت: بعد از انقلاب شهید مهدی باکری اولین  قربانی خالص‌سازی است و ببینید که چه برخوردی با وی صورت گرفت. در فیلم «سرباز عاشورا» نیز تلویحا این اتفاق گفته شد، اما همین جریان پایداری امروز در هسته خالص‌سازی و جریاناتی که برای مهدی باکری اتفاق افتاد نقش داشتند. غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی به «آرمان ملی» گفت:‌ خالص‌سازی اصلا معنا ندارد. بیشترین جریان نفوذ در جاهایی اتفاق می‌افتد که بیشترین شعارهای تند را می‌دهند. وی افزود: جریان خالص‌ساز روزی رسوا می‌شود و اتفاقا این کار به خاطر این است که نیروهای انقلاب و نظام را دلسرد کنند؛ اما باید در مقابل این جریان ایستاد. اتفاقا در همین دوره نیز خیلی‌ها می‌گفتند در جریان خالص‌سازی ثبت‌نام کردن برای مجلس فایده‌ای ندارد. رئیس فراکسیون مستقلین مجلس دهم بیان کرد:‌ جریان خالص‌ساز به‌دنبال خالی کردن پشتوانه‌‌های انقلاب و نظام است. جعفرزاده تصریح کرد:‌ اینها با حذف نخبگان، خرد‌ اندیشان و خانه‌نشین کردن به‌دنبال خلع کردن برخی نهادهای موثر هستند. وی تصریح کرد: واقعا باید به هوش و درایت آقای دکتر لاریجانی برای شناخت این جریان غبطه خورد.

*محصولی ثروت مولتی میلیاردی‌اش را از کجا آورد؟

یک فعال سیاسی اصولگرا درباره نسبت جبهه پایداری و محمود احمدی‌نژاد اظهار داشت: هر چند پایداری و احمدی‌نژاد می‌گویند با هم نیستیم، اما رفتارشان نشان می‌دهد که بین آنها چسبندگی وجود دارد.  منصور حقیقت‌پور درباره نسبت صادق محصولی با محمود احمدی‌نژاد یادآور شد: آقای محصولی ثروت مولتی میلیاردی‌اش را از اتوبان احمدی‌نژاد به دست آورد، چه زمانی که احمدی‌نژاد در استان اردبیل بود و امتیاز سوآپ را به آقای محصولی داد، چه زمانی که آقای احمدی نژاد در شهرداری بود و مجوز ساخت برج های آنچنانی در منطقه یک را به آقای محصولی داد و چه زمانی آقای احمدی‌نژاد در دولت بود و محصولی به‌عنوان وزیر کنار احمدی‌نژاد قرار داشت. حقیقت‌پور نماینده ادوار مجلس درباره اختلاف محصولی با شهید مهدی باکری اظهار کرد: خصلت خالص‌سازی از همان ابتدا در این آقایان وجود داشت. شرایطی که آنها برای آقا مهدی در لشکر عاشورا در غرب کشور ایجاد کردند در آینده بیشتر آن را باز می‌کنیم. شاید بتوان گفت آقا مهدی اول  قربانی پروژه خالص‌سازی این آقایان بود. تهمت‌هایی به این شهید بزرگوار به لحاظ سیاسی زدند که باعث رنجش روحی آقا مهدی شد.

 

ارسال نظر

هشتگ‌های داغ

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار