| کد مطلب: ۶۰۲۰۲۵
لینک کوتاه کپی شد

ماهواره بومی ترکیه به فضا پرتاب شد/ این ماهواره می‌تواند بدون محدودیت از سراسر جهان عکس بگیرد

ترکیه صبح امروز اولین ماهواره بومی را از پایگاه نیروی هوایی وندنبرگ در ایالت کالیفرنیا آمریکا به فضا پرتاب کرد.

ماهواره بومی ترکیه به فضا پرتاب شد/ این ماهواره می‌تواند بدون محدودیت از سراسر جهان عکس بگیرد

آرمان ملی آنلاین عصر ایران به نقل از آناتولی، ترکیه صبح امروز ساعت 09:48 (به وقت ترکیه) اولین ماهواره بومی و ملی دیده‌بانی خود ای‌می‌جی (İMECE) را از پایگاه نیروی هوایی وندنبرگ در ایالت کالیفرنیا آمریکا به فضا پرتاب کرد.

به گزارش عصر ترکیه به نقل از آناتولی، امیر سردار ارس، مدیر پروژه این ماهواره دیده‌بانی و تیمش عملیات پرتاب را در پایگاه واندنبرگ هماهنگ کرده و همزمان برنامه‌ای در ایستگاه ردیابی زمینی مؤسسه تحقیقات فناوری های فضایی توبیتاک در ترکیه برگزار شد.

برنامه پرتاب ماهواره IMECE که به دلیل شرایط جوی 3 بار به تعویق افتاده بود، امروز با شرکت خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه و پروفسور حسن ماندال، رئیس توبیتاک انجام شد.
در مراسم پرتاب این ماهواره دیده‌بانی، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه نیز پیام ویدئویی ارسال کرد.
مصطفی وارنک، وزیر صنعت و فناوری ترکیه نیز پس از پرتاب ماهواره به صورت تلفنی ارتباط برقرار و از دست‌اندرکاران تشکر کرد.

گفتنی است پروژه ساخت ماهواره İMECE از سال 2017 توسط مؤسسه تحقیقات فناوری‌های فضایی توبیتاک (TÜBİTAK UZAY) آغاز شده و توسعه یافته است.
این ماهواره که وابستگی ترکیه به خارج از کشور در فناوری ماهواره‌ای را کاهش می‌دهد، ۲۱ فوریه به پایگاه نیروی فضایی وندنبرگ منتقل شد. کابین انتقال آن نیز توسط شرکت نورس با امکانات کاملا داخلی و ملی ساخته شد.

ماهواره می‌تواند بدون محدودیت جغرافیایی از سراسر جهان عکس بگیرد

ماهواره İMECE که با هماهنگی وزارت دفاع و ریاست صنایع دفاعی ترکیه و با حمایت ریاست استراتژی و بودجه ریاست جمهوری و برنامه توبیتاک 1007 توسعه یافته، پس از اتمام آزمایشات در مدار در اختیار نیروی هوایی کشور قرار خواهد گرفت.

با راه‌ندازی این ماهواره، ترکیه برای اولین بار صاحب دوربین ماهواره‌ای الکترواپتیکال با وضوح فضایی که با امکانات داخلی و ملی ساخته شده، می‌شود. این همزمان با خورشید در ارتفاع ۶۸۰ کیلومتری در مدار قرار می‌گیرد.

این ماهواره که می‌تواند بدون محدودیت جغرافیایی از سراسر جهان عکس بگیرد، در بسیاری از زمینه‌ها مانند تشخیص هدف، بلایای طبیعی، نقشه برداری، کاربردهای کشاورزی به ترکیه خدمت خواهد کرد.

عمر این ماهواره که می‌تواند برای اهداف عمرانی و امنیتی مورد استفاده قرار گیرد، 5 سال پیش بینی شده است. در این پروژه، دوربین الکترواپتیکال سازگار با فضا برای اولین بار در ترکیه طراحی و تولید شد. ابعاد İMECE که حدود 700 کیلوگرم وزن دارد، 2 متر در 3.1 متر است.

این ماهواره می‌تواند منطقه‌ای به طول ۱۰۰۰ کیلومتر و عرض ۱۶.۷۳ کیلومتر را در یک حرکت ثبت و تصاویر را در ایستگاه زمینی با سرعت ناخالص داده ۳۲۰ مگابایت بر ثانیه دانلود کند.