| کد مطلب: ۱۱۰۸۵۷۰
لینک کوتاه کپی شد

تکرار ادعاهای گروسی علیه برنامه هسته‌ای ایران

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مصاحبه با شبکه پی‌بی‌اس آمریکا ادعاهای خود درباره برنامه هسته‌ای ایران را تکرار کرد.

تکرار ادعاهای گروسی علیه برنامه هسته‌ای ایران

به گزارش آرمان ملی آنلاین به نقل از تسنیم؛ مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مصاحبه با شبکه پی‌بی‌اس با توصیف اینکه برنامه هسته‌‌ای ایران پیچیده است، مدعی شد: این پیچیدگی تنها به دلیل افزایش غنی‌سازی اورانیوم نیست، بلکه به دلیل کاهش بازرسی آژانس است. اگر چنین دسترسی‌هایی اعطا نشود، ارائه تضمین‌های صلح آمیز برنامه هسته‌ای ایران را متوقف خواهد کرد.

 رافائل گروسی همچنین در ادامه مدعی شد: ما در حال بازرسی هستیم، اما نه در سطحی که باید انجام دهیم.

 وی با تکرار ادعاهای پیشین خود درباره برجام و ناکارآمد خواندن مجدد آن گفت: این توافق اساساً کنار گذاشته شده و مانند پوسته خالی است. اکنون هیچکس مفاد آن را رعایت نمی‌کند. این توافق بر اساس نوعی از فناوری‌ها و قابلیت‌ها بود، اما این مربوط به ده سال پیش است. ایران اکنون سانتریفیوژهای بسیار سریعتر و کارآمدتری دارد و ایران 2024 دیگر  همانند ایران سال 2015 نیست.

گروسی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره سلاح هسته‌ای گفت: ایرانی که از آن صحبت می‌کنیم سلاح هسته‌ای ندارد. اگر بخواهم بی طرفانه صحبت کنم، تهران در حال انباشت اورانیوم بسیار غنی شده است و این چیزی است که توجه ما را به خود جلب کرده است.

این اظهارات گروسی در حالی مطرح می‌شود که جمهوری اسلامی ایران به طور کامل به تعهدات خود از جمله موافقت‌نامه پادمان جامع (INFCIRC/214) پایبند بوده و تمام تلاش خود را به کار گرفته است تا آژانس بتواند به طور مؤثر فعالیت‌های راستی‌آزمایی خود را در ایران از جمله اقدامات نظارتی و مراقبتی (C/S) در مورد مواد و فعالیت‌های هسته‌ای در ایران را انجام دهد که در نظام راستی‌آزمایی آژانس منحصر به فرد است.

با این وجود آژانس سعی کرده موارد فراتر از "پادمان" و "ان‌پی‌تی" از ایران طلب کند و مدعی شود که ایران پایبند نیست.

مدیر کل آژانس پیش از این بارها در مصاحبه‌های مختلف مدعی شده اقدامات جبرانی‌ای که ایران بعد از خروج آمریکا از برجام در پیش گرفته باعث شده پیوستگی اطلاعات بازرسان این نهاد بین‌المللی از فعالیت‌ها و تأسیسات هسته‌ای ایران دچار خدشه شود.

جمهوری اسلامی ایران بعد از عدول کشورهای غربی از تعهداتشان ذیل برجام به موجب مفاد همین توافق برخی از تعهدات خود را کاهش داد.

 

ارسال نظر

هشتگ‌های داغ

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار