| کد مطلب: ۱۰۶۵۴۳۵
لینک کوتاه کپی شد

۱۸ استان در انتظار بارش‌های شدید | کدام استان‌ها رگبار تابستانی را تجربه می‌کنند؟

پیش بینی کلی نقشه های هواشناسی نشان می دهد در روزهای شنبه و یکشنبه در بیش از نیمی از استان های کشور شاهد رگبار، رعد و برق، تگرگ همراه با خیزش گرد و خاک خواهیم بود.

۱۸ استان در انتظار بارش‌های شدید | کدام استان‌ها رگبار تابستانی را تجربه می‌کنند؟

به گزارش  آرمان ملی آنلاین،‌ پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی نشان می‌دهد که امروز در شمال غرب و به‌تدریج در بعد از ظهر در گیلان، مازندران،‌ ارتفاعات البرز و زاگرس مرکزی، شاهد ابرناکی، رگبار باران، گاهی رعد و برق و وزش باد شدید موقتی خواهیم بود. 

در ساعات بعد از ظهر در دامنه‌های جنوبی البرز واقع در استان‌های قزوین، البرز و تهران نیز افزایش ابر و وزش باد شدید موقتی و در غرب هرمزگان و جنوب فارس نیز رشد ابرهای همرفتی، رگبار و رعد و برق پیش‌بینی شده است.

 

فردا علاوه بر شمال غرب در سواحل دریای خزر، خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی بارش و کاهش دما روی می‌دهد. روز دوشنبه در مازندران و ارتفاعات البرز رگبار پراکنده پیش‌بینی می‌شود. 

روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه در اکثر مناطق کشور جو پایداری مستقر است، همچنین طی روزهای دوشنبه و سه‌شنبه در نوار شرقی کشور به‌ویژه در شمال سیستان و بلوچستان و شرق خراسان جنوبی وزش باد افزایش می‌یابد و در نیمه غربی کشور روند افزایش دما حاکم می‌شود. 

توصیف سامانه: رشد ابرهای همرفتی 

نوع مخاطره: رگبار باران، رعد و برق، وزش باد شدید موقت گاهی همراه با خیزش گرد و خاک با احتمال تگرگ

زمان و منطقه اثر: 

شنبه ۲۸ مرداد ۱۴۰۲: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، زنجان، شمال کردستان، ارتفاعات شمالی قزوین، ارتفاعات مازندران، ارتفاعات هرمزگان، ارتفاعات خوزستان، ارتفاعات شمالی چهارمحال و بختیاری، جنوب شرق لرستان و جنوب فارس. 

یکشنبه ۲۹ مرداد ۱۴۰۲: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، زنجان، شمال کردستان، ارتفاعات استان‌های قزوین، البرز، تهران، سمنان، خراسان شمالی، ارتفاعات غرب هرمزگان، جنوب فارس، ارتفاعات خوزستان، جنوب شرق لرستان، شمال چهارمحال و بختیاری، مازندران، گلستان، گیلان. 

اثر مخاطره: احتمال آب‌گرفتگی معابر، جاری شدن روان‌آب، طغیان رودخانه‌های فصلی، وزش باد، در نواحی مستعد خیزش گرد و خاک، احتمال خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی، احتمال شکستن درختان کهنسال و احتمال خسارت به محصولات کشاورزی. 

توصیه: احتیاط و اجتناب از تردد، توقف و اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در سفرهای برون‌شهری به‌ویژه در عبور از اطراف رودخانه‌ها، احتیاط در کوهنوردی و جابه‌جایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی. 

 

ارسال نظر

هشتگ‌های داغ

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار