| کد مطلب: ۱۰۶۲۹۶۲
لینک کوتاه کپی شد

بلاتکلیفی و اعتراض داوطلبان به دنبال لغو آزمون آیلتس

به دنبال لغو برگزاری آزمون امروز آیلتس، تکلیف داوطلبان این آزمون که بسیاری از آنها از شهرهای مختلف برای حضور در جلسه آزمون به تهران سفر کرده بودند، نامعلوم ماند و این موضوع موجب اعتراض داوطلبان در جلسه آزمون شد.

بلاتکلیفی و اعتراض داوطلبان به دنبال لغو آزمون آیلتس

به گزارش آرمان ملی آنلاین، قرار بود این آزمون صبح امروز در حوزه امتحانی شهر تهران برگزار شود که پس از حضور داوطلبان در جلسه، اعلام شد که آزمون امروز به دلیل لو رفتن سئوالات امتحان لغو شد. در این رابطه یکی از داوطلبان شرکت کننده در آزمون امروز به ایسنا گفت: قرار بود آزمون امروز از حدود ساعت ۸ و ۳۰ دقیقه آغاز شود و قبل از آزمون، مراقبان شروع به کنترل هدفون‌های داوطلبان کردند و پس از کنترل داوطلبان به طور ناگهانی مسئول برگزاری آزمون اعلام کرد که: «آزمون امروز به دلیل لو رفتن سئوالات لغو می شود.»

وی در ادامه تصریح کرد: مسئولان سازمان سنجش آموزش کشور به ما اعلام کردند که آزمون آیلتس امروز از سوی مرکز برگزاری این آزمون لغو شده؛ این خبر موجب اعتراض و نگرانی داوطلبان شرکت کنند در آزمون شد و حتی رییس سازمان سنجش هم که شخصا در محل برگزاری آزمون حضور یافت هیچ جواب شفافی در این زمینه نداد.

این داوطلب با بیان اینکه برای شرکت در آزمون امروز بیش از یک سال زحمت کشیدیم، افزود: در گذشته آزمون آیلتس در شهرستان های مختلف کشور نیز برگزار می‌شد، اما بعد از لغو ثبت‌نام این آزمون، تصمیم بر این شد که این آزمون فقط در شهر تهران برگزار شود و ما امروز از شهرهای مختلف کشور برای حضور در این آزمون آمده بودیم که در بدو شروع آزمون بدون دلیل مشخصی لغو شد.

وی تاکید کرد: حتی آزمون "ماک" که نوعی آزمون آمادگی برای حضور در آزمون آیلتس هست نیز در گذشته در شهرستان ها برگزار می شد، اما چند ماهی است که صرفا در تهران برگزار می‌شود. 

این داوطلب در ادامه مدعی شد: همواره اساتید مختلف با پیشنهاد مبالغی که بیشتر از ۲۵ میلیون تومان است پیشنهاد فروش سئوالات به داوطلبان می دهند بنابراین فروش سئوالات این آزمون موضوع جدیدی نیست که بهانه ای برای لغو آن باشد.

وی با بیان اینکه مبلغ ۹ میلیون ۸۰۰ هزار تومان برای شرکت در آزمون آیلتس امروز هزینه آزمون واریز کرده بودیم، گفت: در پاسخ اعتراض ما مسئولان آزمون اعلام کردند با موسسه تماس بگیرید تا آزمون مجدد یا آزمون جایگزین برگزار کنیم حتی آزمون آیلس کامپیوتری را پیشنهاد دادند که اغلب داوطلبان با این شیوه مخالفت کردند.

به گزارش ایسنا، اگرچه لغو آزمون امروز آیلتس با واکنش‌های متعددی از سوی شرکت کنندگان این آزمون همراه شده اما متولی اصلی برگزاری این آزمون یعنی سازمان سنجش کشور تاکنون واکنشی نسبت به این موضوع نداشته و باید منتظر اطلاعیه این سازمان در این رابطه بود تا زوایای موضوع روشن شود.

دی ماه سال گذشته نیز مراکز برگزاری آزمون آیلتس با انتشار اطلاعیه ای کوتاه از لغو برگزاری این آزمون سرنوشت‌ساز از اسفند ماه ۱۴۰۱ خبر داده و اعلام کردند: «عطف به دستور سازمان سنجش کشور، مورخ ۲۱ دی ماه ۱۴۰۱ به شماره ۶۵۳/س/م تمام آزمون‌های آیلتس در سراسر کشور از اسفندماه تا اطلاع ثانوی برگزار نخواهد شد.»

اگرچه اعلام لغو برگزاری آزمون آیلتس در کشور، تا اطلاع ثانوی با واکنش‌های بسیاری همراه شده اما بسیاری بر این باور بودند که این تصمیم در جهت کاهش روند مهاجرت در ایران گرفته شده بود.

تصمیمی که سرانجام ۱۳ اسفند سال گذشته با اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور مبنی بر مشخص شدن زمان ثبت‌نام آزمون آیلتس ملغی شد و جریان برگزاری آزمون آیلتس به روال عادی بازگشت.

آزمون «آیلتس IELTS» یکی از معتبرترین آزمون‌های تعیین سطح زبان انگلیسی افراد در جهان است که در اکثر کشورها و دانشگاه‌ها قابل استفاده است. این امتحان در بیش از ۲۷۰ مرکز امتحانی در نزدیک به ۱۱۰ کشور دنیا برگزار می‌شود.

«آیلتس» که توسط دانشگاه کمبریج انگلستان، شورای فرهنگی بریتانیا و مرکز آیلتس استرالیا برگزار می‌شود در دانشگاه‌هایی نظیر کمبریج، آکسفورد و هاروارد قابل استناد است. کلمه "IELTS" مخفف  "Abbreviation" عبارت"International English Language Testing" به معانی «سامانه جهانی ارزیابی زبان انگلیسی» است که بالاترین نمره در این آزمون ۹ و کمترین نمره نیز صفر است. 

بر اساس این آزمون، چهار مهارت Listening (شنیداری)، Reading (خواندن)، Writing (نوشتاری)، Speaking (گفتاری) داوطلبان مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. 

نکته دیگری که در ارتباط با این آزمون وجود دارد، نحوه دسته‌بندی این آزمون است که به صورت عمومی "General" و آکادمیک "Academic"  برگزار می‌شود. آزمون آکادمیک، سطح توانایی و مهارت داوطلبان در سطوح کارشناسی و تحصیلات تکمیلی را می‌سنجد که به عبارت دیگر یکی از معیارهای ورود برای بسیاری از دانشگاه‌ها و کالج‌های معتبر سراسر جهان محسوب می‌شود. نمونه دیگر این آزمون یعنی نمونه عمومی آن برای موقعیت‌های اجتماعی است.

اگرچه این آزمون توسط مؤسسات متعددی در ایران برگزار می‌شود اما متولی اصلی این آزمون، سازمان سنجش آموزش کشور است.


 

ارسال نظر

هشتگ‌های داغ

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار