| کد مطلب: ۱۰۶۶۵۷۶
لینک کوتاه کپی شد

تغذیه و کاهش کیفیت خواب

آرمان ملی : کاهش کیفیت خواب شبانه همیشه به‌دلیل مصرف قهوه و کافئین نیست بلکه برخی غذاهای سالم و سبک نیز می‌توانند خواب شما را مختل کنند. در ادامه به برخی از این غذاها خواهیم پرداخت.

تغذیه و کاهش کیفیت خواب

سالاد و سبزیجات خام

یک وعده سالاد تازه برای شام اگرچه مضر نیست، اما فیبر موجود در اجزای تشکیل‌دهنده آن از قبیل گوجه‌فرنگی، هویج، خیار و... فرایند هضم را دشوار می‌کند و باعث تجمع گاز در روده و نفخ می‌شود و خواب عمیق را دشوار می‌کند.

غذاهای تند

قبل از رفتن به رختخواب، باید از مصرف خوراکی‌های تند اجتناب کنید. بر اساس مطالعات کسانی‌‌که قبل از خواب «سس» یا «خردل» می‌خورند، به‌دلیل کابوس‌های شبانه نمی‌توانند به‌خواب بروند یا خواب ضعیفی دارند. توضیح این موضوع ماده «کپسایسین» است که مثلا در فلفل قرمز وجود دارد. این ماده می‌تواند دمای بدن را تغییر دهد که به‌ نوبه‌ خود بر کیفیت خواب تأثیر می‌گذارد. بهتر است آنها را در زمان ناهار بخورید.

زنجبیل

 افرادی که می‌خواهند وزن کم کنند، دوست دارند زنجبیل استفاده کنند زیرا مواد تند موجود در زنجبیل متابولیسم را تحریک می‌کند و افزایش می‌دهد، اما متابولیسم تحریک‌شده از به‌ خواب‌رفتن عمیق جلوگیری می‌کند.

سیر

سیر باعث نفخ و تشنگی شدید می‌شود. از ساعات عصر به‌ بعد از مصرف این ماده غذایی اجتناب کنید.

شکلات

دانه کاکائو حاوی «تئوبرومین» است. این ماده دارای ساختارهایی شبیه به کافئین بوده و اثر محرکی دارد. شکلات تلخ حتی نسبت بیشتری از تئوبرومین دارد و به‌عنوان میان‌وعده عصر مناسب نیست.

شیرین‌ بیان

شیرین‌بیان حاوی «گلیسیرریزین» است، یک شیرین‌کننده طبیعی که بر تعادل آب و نمک بدن تأثیر می‌گذارد و در نتیجه فشارخون را افزایش می‌دهد. اگر به‌ یکباره بیش از حد شیرین‌بیان بخورید، ممکن است به‌دلیل فشارخون بالا به آریتمی قلبی مبتلا شوید.

ارسال نظر

هشتگ‌های داغ

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار