| کد مطلب: ۶۰۲۰۲۹
لینک کوتاه کپی شد

اذعان رسانه رژیم صهیونیستی: مسئولان ارشد عربستان و اسرائیل به امکان رسیدن به توافقی با میانجیگری آمریکا خوش بین نیستند

روزنامه یدیعوت آحارونوت نوشت که تلاش‌های رژیم صهیونیستی برای عادی سازی روابط با عربستان اخیرا کاهش یافته است.

اذعان رسانه رژیم صهیونیستی: مسئولان ارشد عربستان و اسرائیل  به امکان رسیدن به توافقی  با میانجیگری آمریکا خوش بین نیستند

آرمان ملی آنلاین ایسنا نوشت، روزنامه یدیعوت آحارونوت نوشت: کارشکنی در روند عادی سازی روابط میان اسرائیل و عربستان اولویت جدی در روابط خارجی اسرائیل است. پیش بینی‌ها نشان می‌دهد که عادی سازی روابط میان دو طرف به دلیل تشدید تنش با فلسطینی‌ها سرد شده است. تلاش‌های اسرائیل برای برقراری روابط دیپلماتیک با عربستان اخیرا به دلیل سیاست اسرائیل در کرانه باختری و عملیات ارتش علیه اعضای مقاومت فلسطین و موافقت دولت با احداث واحدهای مسکونی جدید در شهرک‌ها و اظهارات اخیر مسئولان و وزرای اسرائیلی علیه فلسطینی‌ها کاهش یافته است.

این روزنامه نوشت: مسئولان ارشد عربستانی و اسرائیلی اعلام کرده‌اند که به امکان رسیدن به توافقی با عربستان ظرف چند ماه با میانجیگری آمریکا به ویژه در سایه نزدیک شدن کشورهای شورای همکاری خلیج فارس به ایران خوش بین نیستند. یک مسئول اسرائیلی صراحتا اعلام کرد که شرایط کنونی اشتیاق میان دو طرف را از بین برده است. درحالی که همکاری آرام میان اسرائیل و عربستان در زمینه‌های امنیت، اطلاعات و فعالیت‌های تجاری و تلاش‌ها برای گسترش آن ادامه دارد اما ارتباط سیاسی و عادی سازی روابط با عربستان و کشورهای اسلامی دیگر به کندی صورت می‌گیرد. از بیانیه‌های صادره از سوی عربستان از زمان روی کار آمدن بنیامین نتانیاهو نشان می‌دهد که عربستان از برخورد اسرائیل ناراضی است.

در چارچوب مذاکرات آمریکا با عربستان برای تقویت توافق عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی عربستان خواهان ضمانت‌های امنیتی از واشنگتن برای کمک به تقویت برنامه هسته‌ای غیرنظامی و حمایت آمریکا برای غنی سازی اورانیوم شد.

واضح است که برای رسیدن به توافق عادی سازی دراماتیکی میان رژیم صهیونیستی و عربستان این رژیم تمایل خود را برای عبور از برخی دشواری‌ها مثل نگرانی ریاض از واکنش شدید جهان عربی و اسلامی در صورت اعلام عادی سازی روابط با تل آویو نشان داده است.

ارسال نظر

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار