| کد مطلب: ۶۰۱۹۶۹
لینک کوتاه کپی شد

ادعای اوکراین درباره نقش فعال شیائومی در تامین منابع مالی روسیه در جنگ

ظاهرا شیائومی هم یکی از تامین کنندگان مالی روسیه در جنگ با اوکراین بوده؛ این اتهامی‌ست که یک نهاد دولتی اوکراینی به کمپانی چینی وارد کرده است.

ادعای اوکراین درباره نقش فعال شیائومی در تامین منابع مالی روسیه در جنگ

آرمان ملی آنلاین گجت‌نیوز نوشت: با گذشت بیش از یک سال از آغاز تهاجم نظامی روسیه به اوکراین، آتش جنگ همچنان شعله‌ور است و دورنمایی برای صلح وجود ندارد. هر دو طرف درگیر، متحمل خسارات زیادی شده‌اند: اوکراین با از بین رفتن بخشی از زیرساخت‌های خود و روسیه با طرد شدن از سوی جامعه جهانی و بسیاری از کمپانی‌های بین‌المللی. اما شیائومی چه ربطی به جنگ روسیه با اوکراین و تأمین مالی آن دارد؟

نهاد دولتی NAZK اوکراین (آژانس مقابله با فساد مالی)، اعلام کرد که شیائومی را به لیست «حامیان بین‌المللی جنگ» اضافه می‌کند؛ با این توجیه که از آغاز تهاجم نظامی پوتین به این کشور، شیائومی به حضور فعال خود در بازار موبایل روسیه ادامه داد و به برند پیشتاز آن تبدیل شد.

تأمین مالی جنگ اوکراین

البته کمپانی چینی از بهار ۲۰۲۲، هیچ‌گونه کمپین بازاریابی در روسیه به‌راه نینداخت؛ اما اوکراینی‌ها پربیراه هم نمی‌گویند. اطلاعات NAZK نشان می‌دهد که سهم بازار شیائومی در روسیه، طی سال ۲۰۲۲ دو برابر شد و در سه ماهه سوم این سال نسبت به دوره پیش از آن، ۳۹ درصد رشد کرد. طبق این آمار، درآمد سال ۲۰۲۲ شیائومی در روسیه، به رقم سرسام‌آور ۲۰۲ میلیون دلار رسید.

اوکراینی‌ها استدلال می‌کنند که مالیات این درآمد هنگفت، به جیب دولت روسیه می‌رود و صرف تجهیز ماشین جنگی (به‌گفته‌ی اوکراین) تروریست‌ها می‌شود.

ظاهرا شیائومی خیال عقبگرد هم ندارد؛ چرا که برای فروشگاه روسی خود، در حال جذب نیرو و آماده فروش پرچمداران جدید در آنجاست. دولت اوکراین اما امیدوار است با این اقدام NAZK، اعتبار شیائومی لکه‌دار و کمپانی درگیر عواقب قانونی شود.

به‌هرحال، این موضوع نشان می‌دهد که چگونه درگیری نظامی بین دو کشور، می‌تواند کمپانی‌های فعال در عرصه فناوری را هم تحت تأثیر قرار دهد.

ارسال نظر

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار