| کد مطلب: ۱۰۶۷۱۸۷
لینک کوتاه کپی شد

آرمان ملی» به بررسی وضعیت قیمت دلار به دنبال آزادشدن منابع بلوکه شدن ایران می‌پردازد؛

ارزانی ارز در راه است؟ بازار دلار متاثر از دو سیگنال سیاسی

آرمان ملی: دلار در روزهای پیش مسیر پر فراز و نشیبی را طی کرد و این امر بی‌تاثیر از رخدادهای سیاسی از جمله تبادل زندانیان و آزادسازی منابع ارزی نبود گفته شده سوئیفت برای انتقال ۶ میلیارد دلار ایران باز شد که همزمان با این خبر قیمت دلار از ۴۹ هزار و ۳۵۰ تومان به سمت کانال ۴۸ هزار تومانی حرکت کرد حال باید دید چه مقدار از این منابع وارد چرخه بازار ارز شده و چه مقدار برای خرید کالاهای غیرتحریمی استفاده خواهد شد تا اثر خود را بر روی قیمت اسکناس آمریکایی بگذارد.

ارزانی ارز در راه است؟ بازار دلار متاثر از دو سیگنال سیاسی

از سوی دیگر برخی از کارشناسان بر این باورند که خبرهای منفی موجود در بازار ارز از جمله افزایش تنش‌ها میان ایران و آمریکا، اعلام حفظ تحریم‌های موشکی ایران، بیانیه تروییکای اروپایی و حذف هشت مأمور آژانس از سوی ایران در بازار دست‌به‌دست می‌شود که می‌تواند دلار هرات را بالا ببرد و در نتیجه قیمت دلار به روند صعودی خود بازگردد، اما اگر روند فعلی ادامه یابد پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که قیمت دلار در روزهای آتی کاهش بیشتری خواهد داشت و به نظر می‌رسد کسی تمایلی به سرمایه‌گذاری و استفاده از دلار برای حفظ ارزش دارایی خود ندارد.

مسیر قیمتی دلار در یک هفته گذشته

روز چهارشنبه هفته گذشته قیمت دلار به ۴۹ هزار و ۷۵۰ تومان رسیده بود که با این حال، بررسی‌ها نشان می‌دهد که طی یک ماه گذشته دلار در بازار تهران افزایش ۷۴۵ تومان و به عبارتی ۱. ۵ درصدی را ثبت کرده است در معاملات روز گذشته مرکز مبادله طلا و ارز ایران، دلار آمریکا به ۴۱ هزار و ۲۷۹ تومان و حواله دلار نیز به ۳۷ هزار و ۵۲۷ تومان رسید.

به نظر می‌رسد با واریز ارزهای آزادشده ایران به حساب ۶ بانک ایرانی در قطر تا اوایل هفته آینده، ‌ایران امکان خرید کالا و پرداخت وجه آن با روال متعارف بانکی را از طریق این ارزها خواهد داشت؛ پیش‌بینی می‌شود بخشی از این ارزها به صورت اسکناس وارد چرخه ارزی شود و قیمت دلار غیررسمی تا ۴۷ هزار تومان هم در هفته اول کاهش یابد و مقرر شده است این ۶ میلیارد دلار که برای خرید دارو، تجهیزات پزشکی و دیگر کالاهای غیرتحریمی استفاده می‌شود، از طریق سوئیفت و از مسیر رسمی نقل و انتقال شود.

کنترل بیشتر بانک مرکزی بر بازار ارز

عضو اتاق بازرگانی ایران گفت: تلاش دولت و بانک مرکزی، کاهش دغدغه‌های معیشتی و کنترل بازار ارز است که منابع ارزی آزاد شده تاثیر خوبی در تحقق این اهداف خواهد داشت.

محمد امیرزاده در خصوص اثرات منابع ارزی آزاد شده ایران توسط آمریکا بر بازار ارز گفت: یکی از مهم‌ترین مسائلی که می‌تواند دستاورد مثبت آزادسازی منابع ارزی طی روزهای اخیر باشد، دسترسی بانک مرکزی به این منابع ارزی است تا بتواند بازار را به بهترین شکل مدیریت کند. در نتیجه باید امیدوار بود که آزادسازی ۶ میلیارد دلار از منابع ارزی ایران می‌تواند برای چندین ماه، دست بانک مرکزی را برای مدیریت بازار ارز بازتر بگذارد و نقطه اتکای اصلی‌ترین نهاد پولی ارزی کشور باشد.

این فعال اقتصادی افتتاح حساب بانکی شش بانک ایرانی در قطر برای واریز منابع ارزی آزاد شده را بسیار مثبت ارزیابی کرد و افزود: گویا انتقال منابع ارزی به این حساب‌ها برای مصارف مورد نیاز به صورت مبادلات بانکی خواهد بود که پیش‌بینی می‌شود اثرات منابع آزاد شده در بازار اسکناس هم از همین هفته مشاهده خواهد شد.

وی اضافه کرد: به طور کلی افزایش منابع ارزی می‌تواند تاثیر بسزایی در اطمینان بخشی و ایجاد اعتماد در بازار و اقتصاد محسوب شود. امیدواریم این مساله تداوم داشته باشد و ثابت کند که ایران در حال گذر از مسیر سخت تحریم‌های ظالمانه غرب و آمریکاست.

عضو اتاق بازرگانی ایران با تاکید بر اینکه آزادسازی ۶ میلیارد دلار روند بسیار خوبی است، بیان کرد: بی‌تردید این مبلغ می‌تواند برای چندین ماه ضمن کنترل، تثبیت و تأمین ارز در بخش تامین کالاهای اساسی هم اثرگذار باشد. در واقع تمام تلاش دولت و بانک مرکزی، کم کردن دغدغه‌های معیشتی و کنترل تورم و بازار است که امیدوارم این منابع ارزی بتواند تاثیر خوبی در رسیدن به این اهداف داشته باشد.

امیرزاده با تاکید بر اینکه با آزادسازی این منابع ارزی، بازار اسکناس با کاهش قیمت مواجه خواهد شد به ایرنا اظهار کرد: معتقدم بانک مرکزی از روزهای آینده به مدیریت بازار اسکناس ورود خواهد کرد. در واقع زمانی که توافقی به این شکل صورت می‌گیرد، سطح توقع و انتظار فعالان ‌بازار ارز نیز مبنی بر گشایش‌های خارجی بهبود می‌یابد. همچنین این انتظارات به شکلی است که نشان می‌دهد ما هر چقدر به سمت گشایش‌های بین‌المللی پیش برویم، انتظارات هم به سمت کاهش نرخ ارز تغییر می‌کند.

زمزمه‌های ریزش دلار

تغییرات زیرپوستی بازار ارز ایران و تحرکات «مال‌دارها» از حدود یک ماه قبل که خبرهای مربوط به انتقال پول‌های مسدود شده ایران مطرح شد تا حدودی قابل مشاهده بود، اما حالا خبر رسیده که با دسترسی کامل بانک مرکزی به ۶ میلیارد دلار موجود در قطر، قیمت‌ها در بازار غیررسمی شروع به کاهش کرده است.

مجیدرضا حریری، عضو اتاق بازرگانی ایران و رئیس اتاق ایران و چین هم در این زمینه گفته است که بانک مرکزی زمانی می‌تواند قدرت مداخله در بازار ارز را در اختیار بگیرد که به اندازه کافی ارز در جیبش داشته باشد و خوشبختانه این اتفاق در حال رخ دادن است.

او تأکید می‌کند که مطمئنا بانک مرکزی از امروز می‌تواند منابع ارزی قابل دسترس خود را به اشکال گوناگون وارد بازار کند و همه باید منتظر اخبار و تأثیرات مثبت در بازار ارز باشند.

سه دلیل کاهش نرخ دلار

صادق محبی، کارشناس اقتصاد ایران در گفت‌وگو با فارس درباره پیش بینی کاهش نرخ ارز گفت: با توجه به اینکه ۶ میلیارد دلار پول ایران به حساب بانک‌های ایرانی در قطر واریز شده و امکان مبادله با سامانه سوئیفت نیز فراهم شده است، به نظر می‌رسد نرخ ارز در داخل نیز با کاهش چشمگیری مواجه شود.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: در ماه‌های گذشته برنامه دولت و بانک مرکزی کاهش ‌سهم پول داغ از نقدینگی بوده است که همین موضوع نیز نقش بسزایی در کاهش نرخ دلار داشته است. با این روش نقدینگی سرگردان به سمت سپرده‌های بلندمدت رفته است که آمارها نشان می‌دهد در این مدت رشد قابل توجهی داشته است.

وی افزود: همین امر موجب کاهش قابل توجه تقاضای ارز برای سرمایه‌گذاری شده است. این موضوع در کنار آزاد شدن پول‌های بلوکه شده می‌تواند در هفته‌های آینده منجر به کاهش بیشتر نرخ ارز شود.

ارسال نظر

هشتگ‌های داغ

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار