| کد مطلب: ۱۱۱۵۲۲۶
لینک کوتاه کپی شد

جزئیات تازه از مصوبه جدید افزایش حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران

جزئیات تازه در خصوص مصوبه جدید دولت برای افزایش حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران اعلام شد.

 جزئیات تازه از مصوبه جدید افزایش حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران

به گزارش آرمان ملی آنلاین، دولت، پیشنهاد سازمان تامین اجتماعی مبنی بر افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی به میزان مصوبه مزد ۱۴۰۳ کارگران را تصویب کرد؛ اما مطالبه بازنشستگان چیز دیگری بود.

به دنبال تصویب پیشنهاد سازمان تامین اجتماعی برای افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در هیات دولت، حقوق آن دسته از بازنشستگان تامین اجتماعی که حداقل‌بگیر هستند، ۳۵ درصد افزایش پیدا می‌کند و در سایر سطوح مزدی، حقوق بازنشستگان ۲۲ درصد به‌اضافه رقم ثابت ماهانه ۶۹۰ هزار تومان افزایش خواهد یافت.

پیش‌ از این سازمان تأمین اجتماعی از اعمال افزایش حقوق بازنشستگان خود در اردیبهشت‌ماه خبر داده بود. طبق روال معمول، این سازمان پیشنهاد خود برای افزایش حقوق بازنشستگان را به دولت ارسال می‌کند و بعد از تصویر در هیات وزیران، روی دریافتی بازنشستگان اعمال خواهد شد.

علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت، در حاشیه نشست هفتگی هیات دولت، از تصویب پیشنهاد سازمان تامین اجتماعی و وزارت کار برای افزایش حقوق مستمری‌بگیران تامین اجتماعی در هیات دولت خبر داد.

جزئیات اعلامی از سوی بهادری جهرمی برای میزان افزایش حقوق مستمری بازنشستگان، حاکی از این است که پیشنهاد تامین اجتماعی مبتنی بر مصوبه شورای عالی کار برای دستمزد سال ۱۴۰۳ کارگران بوده است.

او اظهار کرد: طبق مصوبه دولت، حقوق حداقل‌بگیران بازنشستگان حوزه تامین اجتماعی ۳۵ درصد افزایش یافت و یک بازنشسته دارای همسر و یک فرزند حداقل حقوق بالای ۱۰ میلیون تومان خواهد شد. همچنین برای سایر سطوح ۲۲ درصد به‌اضافه عدد ثابت ۶۹۰ هزار تومان در هیات وزیران تصویب شد.

چندی پیش، میرهاشم موسوی، مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی اعلام کرد: حقوق بازنشستگان در فروردین‌ماه، بدون تغییر نسبت به سال قبل واریز شده؛ اما افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی در حقوق اردیبهشت آنان اعمال می‌شود و مابه‌التفاوت حقوق فروردین آنها نیز همراه با حقوق خردادماه پرداخت خواهد شد.

 بر اساس ماده ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی، افزایش حقوق ذینفعان سازمان تأمین اجتماعی اعم از مستمری‌بگیر و بازنشسته، هر سال به تصویب هیات وزیران می‌رسد، به‌نحوی‌که حداقل دریافتی مستمری‌بگیران از حداقل دستمزد مصوب همان سال کارگران کمتر نباشد.

این در حالی است که بر اساس ماده ۹۶ قانون تأمین اجتماعی، هیات مدیره این سازمان پیشنهادی برای افزایش مستمری بازنشستگان این سازمان تدوین کرده و به هیات دولت ارائه می‌کند و از آنجایی که تأکید ماده ۹۶ بر جبران هزینه‌های متورم زندگی در طول یک سال است و نرخ تورم رسمی یکی از مصادیق افزایش هزینه‌های زندگی محسوب می‌شود، باید در تعیین مستمری، نرخ تورم نیز مدنظر قرار بگیرد درحالی‌که در تعیین دستمزد کارگران لزوماً این موضوع مدنظر قرار نمی‌گیرد.

کارگران با استناد به همین ماده‌قانونی، خواستار افزایش حقوق بازنشستگان با رقمی بالاتر از مصوبه مزد هستند؛ چراکه در این ماده‌قانونی فقط دولت مکلف شده حداقل دریافتی مستمری‌بگیران از حداقل دستمزد مصوب همان سال کارگران کمتر نباشد و از آنجایی که اوضاع معیشتی بازنشستگان مساعد نیست و امکان کار بیشتر و شغل دوم برای تأمین معاش را ندارند، از دولت می‌خواهند مستمری‌ها را بیشتر افزایش دهد.

بازرس کانون بازنشستگان کارگری تهران گفت: با این ارقام، دریافتی بسیاری از بازنشستگان تامین اجتماعی به ۱۰ میلیون تومان یعنی یک سوم خط فقر هم نمی‌رسد و این، ناعادلانه است.

علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت، از تصویب افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در هیات دولت خبر داد و گفت: بازنشسته‌ای که همسر و یک فرزند داشته باشد حداقل حقوقش برای سال جاری بالای ۱۰ میلیون تومان خواهد بود. برای سایر سطوح هم ۲۲ درصد به اضافه عدد ثابتی که مطابق روال هر ساله بود افزایش حقوق اعمال خواهد شد.

حسن ایزدان، بازرس کانون بازنشستگان کارگری تهران با انتقاد از این مصوبه گفت: متاسفانه رقم افزایش مصوب بسیار ناچیز است و کف حقوق تمام بازنشستگان را به ۱۰ میلیون تومان هم نرسانده‌اند.

او با تاکید بر اینکه خواسته بازنشستگان اجرای بی‌تنازل ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی بود، افزود: آقای سخنگوی دولت! بسیاری از بازنشستگان همسر یا فرزند تحت تکفل ندارند که حق همسر یا حق عائله‌مندی بگیرند، بنابراین دریافتی‌شان ده میلیون تومان هم نمی‌شود.

ایزدان اضافه کرد: زنان کارگر در زمان بازنشستگی، حق عائله‌مندی نمی‌گیرند و این در حالیست که بسیاری از آن‌ها سرپرست خانوار و تنها نان‌آور خانواده هستند؛ پس اینها هم حقوق‌شان ۱۰ میلیون تومان نمی‌شود.

به گفته وی، با این ارقام ناچیز، دریافتی بسیاری از بازنشستگان تامین اجتماعی به ۱۰ میلیون تومان یعنی یک سوم خط فقر هم نمی‌رسد و این، ناعادلانه است.

 

 

منبع : ایلنا

ارسال نظر

هشتگ‌های داغ

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار