| کد مطلب: ۱۱۰۷۵۹۱
لینک کوتاه کپی شد

طالبان: ایران مدتی دیگر مهاجران افغان را تحمل کند

سخنگوی وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان دولت سرپرست افغانستان، از میزبانی مهاجرین افغان، توسط جمهوری اسلامی ایران به نیکی یاد کرد و گفت: ما برای مدتی دیگر هم خواهان این میزبانی نیک همسایه‌ی مسلمان خویش هستیم.

طالبان: ایران مدتی دیگر مهاجران افغان را تحمل کند

به گزارش آرمان ملی به نقل از همشهری آنلاین،مولوی عبدالمطلب حقانی سخنگوی وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان دولت سرپرست افغانستان گفت: افغانستان و جمهوری اسلامی ایران بر علاوه روابط نیک دیپلماتیک و اصول بین‌المللی، دارای مشترکات فراوان دینی و فرهنگی نیز هستند، لهذا این دو کشور مسلمان و همسایه، حقوقی هم بالای همدیگر دارند.

حقانی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در چهل سال گذشته به خوبی از میلیون‌ها مهاجر افغان میزبانی کرد، اظهار داشت: ما از جمهوری اسلامی ایران می‌خواهیم که برای مدتی دیگر هم حضور مهاجرین افغان را تحمل کرده و در برابر مهاجرین از صبر و حوصله کار بگیرند تا زمینه عودت عزت‌مندانه آنها به کشور مساعد شوند.

سخنگوی وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان دولت سرپرست افغانستان تاکید: یک باردیگر از میزبانی نیک جمهوری اسلامی ایران از مهاجرین افغان تشکر می‌کنیم از ایران می‌خواهیم که به اساس مشترکات دینی و فرهنگی رفتار نیک با مهاجرین افغان داشته باشند.

سخنگوی وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان دولت سرپرست افغانستان درباره عودت مهاجرین افغان در سال گذشته گفت: ازماه حمل تا ماه حوت سال ۱۴۰۲ بیش از ۱.۵ میلیون مهاجر افغان از کشورهای جمهوری اسلامی ایران و پاکستان به گونه‌ داوطلبانه و اجباری به کشور عودت کردند.آقای حقانی تصریح کرد: از یک و نیم میلیون مهاجر عودت کننده، بیش از ۸۰۰ هزار از جمهوری اسلامی ایران و بیش از ۷۰۰ هزار دیگر به گونه اجباری از پاکستان به کشور عودت کردند.

در بیش از چهار دهه جنگ و جهاد ناشی از اشغال افغانستان توسط شوروی سابق و ناتو در راس آن امریکا، میلیون‌ها افغان به جمهوری اسلامی ایران و پاکستان و همچنین صدها هزار تن دیگر به کشورهای غربی مهاجر شدند.

 

 

 

ارسال نظر

هشتگ‌های داغ

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار