کوتــــاه

بازگشایی سفارت اتحادیه اروپا در کابل
سخنگوی وزارتخارجه طالبان از بازگشایی سفارت اتحادیه اروپا در کابل خبر داد. به گزارش اسپوتنیک، سخنگوی وزارتخارجه طالبان از بازگشایی سفارت اتحادیه اروپا در کابل خبر داد. براساس این گزارش، عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت‌خارجه طالبان اعلام کرد که اتحادیه اروپا به‌خاطر حضور دایمی‌اش رسما سفارتش را در کابل باز و فعالیتش را آغاز کرد. بلخی افزوده است که اتحادیه اروپا علاوه بر کمک‌های سابق که ۲۲۰ میلیون یورو بود، تعهد کرده است که ۲۶۸ میلیون یورو دیگر نیز به افغانستان به هدف کمک‌های بشردوستانه اختصاص می‌دهند. به گفته سخنگوی وزارتخارجه طالبان بخشی از این پول هم برای پرداخت حقوق ماهانه آموزگاران مدارس اختصاص داده می‌شود که طالبان از این برنامه اتحادیه اروپا استقبال کرده است. بازگشایی سفارتخانه‌ها و نهادهای ملی و بین‌المللی در افغانستان پس از سقوط دولت سابق یک موفقیت در راستای دیپلماسی شمرده می‌شود که طالبان همواره آن‌را به نحوی برسمیت شناختن غیر مستقیم دولت خود عنوان کرده‌اند. 
 
مرکل پیشنهاد پست جدید را رد کرد
آنگلا مرکل صدراعظم پیشین آلمان که در دوران بازنشستگی به‌سر می‌برد، پیشنهاد دبیرکل سازمان ملل را برای تصدی پست در این سازمان رد کرد. به گزارش نشنال‌نیوز، دفتر مرکل روز چهارشنبه اعلام کرد که صدراعظم پیشین آلمان، پیشنهاد تصدی مسئولیت از طرف سازمان ملل را رد کرد. رسانه‌های آلمان گزارش کردند، گوترش به مرکل پیشنهاد ریاست یک کمیته مشورتی سطح بالای متمرکز بر اموال عمومی جهانی در سازمان ملل را که به‌عنوان یکی از پروژه‌های انحصاری او در قالب اصلاحات ارائه شده، مطرح کرده است. دفتر مرکل در بیانیه‌ای افزود، وی هفته گذشته با دبیرکل سازمان ملل متحد گفت‌وگو کرده و ضمن تشکر از او گفت که این پیشنهاد را نخواهد پذیرفت. 
 
گفت‌وگو روسای‌جمهور ونزوئلا و روسیه 
سرویس مطبوعاتی کرملین از رایزنی تلفنی روسای جمهور ونزوئلا و روسیه پیرامون همکاری‌ها میان کاراکاس- مسکو، اجرای پروژه‌های مشترک در حوزه‌های اقتصادی- تجاری و سایر موضوعات مهم خبر داد. به گزارش رسانه روسی وِستینگ، سرویس مطبوعاتی دفتر ریاست‌جمهوری روسیه (کرملین) با صدور بیانیه‌ای از رایزنی تلفنی ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور این کشور با نیکلاس مادورو همتای خود از کشور ونزوئلا خبر داد. در بیانیه صادره از سوی کرملین در این باره آمده است: یکی از موضوعات مورد بحث میان دو طرف، لزوم مبارزه با ویروس کرونا بود. طرفین همچنین در خصوص همکاری‌ها میان کاراکاس- مسکو، اجرای پروژه‌های مشترک در حوزه‌های اقتصادی- تجاری و سایر موضوعات مهم به تبادل‌نظر پرداختند. کرملین در ادامه اضافه کرد: ولادیمیر پوتین و نیکلاس مادورو بر لزوم تعهد بر ادامه هماهنگی‌های فیمابین در امور بین‌المللی همگام با رعایت اصول مشارکت راهبردی تاکید کردند. 

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه