علي عسگري با دستور بالاتري‌ها آمده

آرمان ملی- مطهره شفیعی: مانند برخی نبود که پس از حواشی ایجاد شده استعفا دهد بلکه حاضر شد تمام انتقادات را بشنود و بخواند اما مدیر‌عامل هلدینگ خلیج‌فارس بماند. علی‌عسگری به‌خوبی می‌داند که مدیریت هلدینگ نه به مدرک تحصیلی او مرتبط است و نه شباهتی با مشاغل قبلی‌اش، اما شاید می‌خواهد حتی به قیمت عملکرد ضعیف در این هلدینگ به منتقدان پاسخ بدهد که مرغش یک پا دارد. 
 می‌خواهد بماند به هر قیمتی 
 صبح پنجشنبه خبری مبنی بر استعفای علی‌عسگری منتشر شد، حتی خبرگزاری‌های ایرنا و باشگاه خبرنگاران نوشتند: «عبدالعلی علی‌عسگری در نامه‌ای به هیات‌مدیره هلدینگ خلیج‌فارس ضمن تشکر از اعتماد آنان اعلام کرده در احترام به افکار عمومی، از پذیرش مسئولیت مدیر عاملی انصراف داده است» ساعات زیادی طول نکشید که این خبر تکذیب شد. نکته قابل تامل آنجاست که باشگاه خبرنگاران جوان یعنی نهاد زیرمجموعه صداوسیما که علی‌عسگری مدیر آن بود، اقدام به انتشار خبر استعفا کرد. این اقدام احتمال انتشار خبر استعفا با خواست علی‌عسگری را افزایش داد چرا که او در لوای تکذیب استعفا به بیان موضوعاتی پرداخت که در شرایط عادی امکان بیانش که نوعی دفاع در برابر انتقادات بود را نداشت. علی‌عسگری به فارس گفت: خبر استعفایم که از سوی برخی رسانه‌ها منتشر شده جعلی است. او گفته: کار را با قدرت آغاز کرده‌ایم و جلسات را از اولین روز کاری شروع و برای تحول در این مجموعه اقتصادی برنامه داریم. علی‌عسگری به باشگاه خبرنگاران جوان هم گفته است: «استعفای من از سمت مدیرعامل پتروشیمی خلیج فارس کاملا دروغ و جعلی است. این خبر صحت ندارد و من هیچ نامه‌ای به مبنای استعفا به هلدینگ خلیج‌فارس ارسال نکردم.»  وی همچنین گفت: «ما کار خود را در مجموعه هلدینگ شروع کردیم و مولد خبری که منتشر شده تاریک‌خانه‌های بندهای ثروت و قدرت است و آن‌ها از قطع کردن دست‌اندازی‌هایشان به این مجموعه نگران شدند و این اخبار را منتشر کرده‌اند.» نکته جالب اینجاست که علی‌عسگری گفته است: «برخی تصور می‌کنند من نفت و گاز و پتروشیمی را نمی‌شناسم. در حالی که در این سال‌ها و مخصوصاً زمانی که در موشکی مشغول بودیم، به دلیل نیازهای پیشرفته‌ای که این صنعت داشت، از اولین افرادی بودیم با این صنعت کاملاً آشنا شدیم. هم در داخل کارهای تحقیقاتی را انجام دادیم و هم در خارج. بعد از آن هم در سوخت‌های موشکی فعالیت‌هایی را مرتبط با این صنعت انجام دادیم. علی‌عسگری ادامه داد: چند پتروشیمی از جمله پتروشیمی کرمانشاه و مسجد سلیمان را از مؤسسین بودیم و اولین گام‌هایش را برداشتیم. در صدا و سیما هم که بودم صندوق بازنشستگی ورشکسته بود و به دلیل ایمان و اعتقاد من به صنعت پتروشیمی پروژه بزرگی را تعریف کردیم که اکنون با موفقیت در حال جلو رفتن است. وی افزود: به هر حال تسلط من بر پتروشیمی خوب است. البته رشته من شیمی نیست و برخی خیال می‌کنند مدیر هلدینگ حتماً باید شیمی خوانده باشد. در حالی که مدیر هلدینگ باید مهندس صنایع باشد و بتواند مدیریت کلان و هلدینگ‌داری کند.» پس از این اظهارات بود که برخی این سوال را مطرح کردند چگونه در رزومه علی‌عسگری نشانی ازآنچه مطرح کرده وجود ندارد و اگر اینچنین است که می‌گوید چرا در سال‌های زیادی که دارای مشاغل دیگری بوده هیچگاه خواستار حضور در بخش پتروشیمی نشده و اکنون به یکباره و با پایان حضورش در صداوسیما به یاد آورده که در زمینه راه‌انداری و تاسیس چند پتروشیمی حضور داشته است!
 کدام موفقیت در صداوسیما؟
علی عسگری اظهارات قابل تامل دیگری هم داشت که عجیب بود. او گفته است: «هر کاری را که من در دوران پس از انقلاب به دست گرفتم به لطف الهی موفقیت‌آمیز بوده است. به عنوان مثال در معاونت فنی سازمان صدا وسیما تحولات بزرگی رخ داد و در سال‌های اخیر هم که با حکم رهبری ریاست سازمان را بر عهده داشتیم موفقیت‌هایی پیش آمد که مردم همه دیدند.» اما با مرور عملکرد صداوسیما و کاهش مخاطبان این رسانه نتیجه‌‌ دیگری باید گرفت. آیا منظور علی‌عسگری از موفقیت، پخش گاندو علیه تیم مذاکره‌کننده دولت قبل است یا برنامه‌های دیگری که مخاطبان این رسانه را به سمت تماشای اخبار از شبکه‌های خارج کشور هدایت کرده است در دوران ریاست آقای علی‌عسگری، نقدها به دولت وقت به اوج رسید و مواضع سازمان تندتر از هر زمان شد. نگاه برنامه‌های صداوسیما در شبکه‌های مختلف در اواخر دوران مذکور، نسبت به دولت به جایی رسیده بود که مجریان رسانه بدون نگرانی مستقیما هیات دولت و شخص رئیس‌جمهور را مورد خطاب و تذکر قرار می‌دادند؛ حتی در هفته‌های پایانی کار دولت دوازدهم در موردی، خانم مجری در برنامه زنده خطاب به دولت وقت گفت بهتر است زودتر بساطتان را جمع کنید و بروید! برخورد یک‌سویه با منتقدان و غیرهمفکران داخلی و اجازه‌ندادن به آنها برای حضور یا انعکاس پاسخشان در دوران ریاست آقای علی‌عسگری ادامه و تا حدی توسعه یافت و متأسفانه در این دوران پنج‌ساله برخورد غیرمنصفانه با برخی از شخصیت‌ها، به‌ویژه برخورد حذفی با یاد و نام مرحوم هاشمی‌رفسنجانی از تاریخ انقلاب و جنگ تحمیلی، به اوج رسید. حتی فاطمه حسینی نماینده مردم تهران در مجلس یازدهم از عملکرد صداوسیما در آموزش دانش‌آموزان و سرگرمی مخاطب در شرایط فعلی انتقاد کرده و نوشته بود: «منابع مالی که ٣ سال متوالی از صندوق توسعه ملی برای تولید برنامه‌های فاخر به صداوسیما رفت، کجا هزینه شده که شاهد ضعیف‌ترین تولیدات تلویزیونی هستیم؟ این سازمان که مدعی اداره جامعه در وضعیت غیرعادی‌ امروز است، عملکردی بسیار ضعیف در آموزش دانش‌آموزان و نیز سرگرمی مخاطب داشته است.»
 چه کسی دستور انتصاب داد؟
در این میان یک سوال بدون پاسخ مانده است که آن هم نقش اصلی در انتصاب علی عسگری به مدیرعاملی هلدینگ خلیج فارس را چه کسی داشت. نایب‌رئیس کمیسیون انرژی مجلس در پاسخ به این پرسش که با توجه به وعده وزیر نفت درباره استفاده از نیروهای متخصص در حوزه‌های گوناگون، آیا مجلس به بحث انتصاب علی عسگری ورود می‌کند؟ گفت: بله اگر این انتصاب از جانب وزیر نفت صورت گرفته بود و او در این خصوص تصمیم‌گیر بود، مجلس به بحث ورود می‌کرد و در قالب احضار، پرسش و یا حتی استیضاح موضوع را پیگیری می‌کرد. اما در شرایط فعلی پیگیری‌های تقنینی مجلس هم احتمالا بی‌تاثیر خواهد بود. هادی بیگی‌نژاد در تشریح این ابهام، گفت: «در ظاهر این انتصاب توسط وزیر نفت انجام شده اما دستور استفاده از این شخص را نهادهایی بالاتر از وزارت نفت صادر کرده و به وزیر نفت دیکته کرده‌اند» وحید حاجی‌پور فعال رسانه‌ای حوزه نفت هم در توییتی گفته بود که «تکلیف بود علی عسگری مدیرعامل پتروشیمی خلیج‌فارس شود. وزارت نفت گزینه‌های خود را داشت. اختلاف بالا گرفت، وزیر نفت به سراغ رئیسی رفت، مافوق هم گفت حکم را بزنید. اوجی نیز به‌سرعت از هیات‌مدیره خواست فورا کار را یکسره کند. و اینگونه، گوشت لخم به ذینفعان اصلی قدرت رسید.» اما روز پنجشنبه مدیرکل روابط عمومی ریاست جمهوری ادعای دستور رئیس‌جمهوری برای صدور حکم علی‌عسگری به سمت مدیرعاملی پتروشیمی خلیج فارس را تکذیب کرد.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه