بار دیگر وزیر از خانواده فرهنگیان انتخاب نشد!

آرمان ملی- حمید شجاعی: شاید بدبین‌ترین حامیان و هواداران سید ابراهیم رئیسی هم فکر نمی‌کردند که به‌رغم هماهنگی کامل میان دولت و مجلس باز هم دولت نتواند برای وزرای خود رای کاملی بگیرد و با یک نقصان در بدنه خود شروع به کار کند. اما این اتفاق رخ داد و به‌رغم حمایت‌های رئیس جمهور حسین باغ گلی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش نتوانست از مجلس یازدهم رای اعتماد بگیرد. این رویه باعث شد تا این وزارتخانه 3 ماه بدون وزیر و با سرپرست اداره شود تا اینکه در روزهای پایانی مهلت دولت؛ رئیس جمهور مسعود فیاضی چهره‌ای کمتر شناخته شده که بیشتر به واسطه رابطه فامیلی با علیرضا زاکانی شهردار تهران نامش در رسانه‌ها مطرح شده بود به عنوان گزینه پیشنهادی دوم رئیس جمهور به مجلس معرفی شد که پس از معرفی او نیز شاهد موج انتقادات علیه وی از سوی مجامع مختلف به خصوص از سوی فرهنگیان جامعه بودیم و همین امر نیز موجب مخالفت‌ها از سوی مجلس با فیاضی و در نهایت رای عدم اعتماد به وی شد. این نوع رویکرد از سوی مجلس باعث شد تا بسیاری این تحلیل را مطرح کنند و با گذشت بیش از 3 ماه از روی کارآمدن دولت نشانه‌های اختلاف میان مجلس و دولت بروز و ظهور پیدا کرده و از این پس بیشتر هم خواهد شد. هرچند که عده‌ای هم معتقدند که اگر مجلس از ابتدا موضعی محکم در مقابل دولت و وزرای پیشنهادی در سایر حوزه‌ها داشت امروز با دولت و وزرای بهتر و توانمندتری روبه‌رو بودیم که عملکرد به مراتب بهتر و موثرتری از خود به نمایش می‌گذاشتند. با این حال پس از آنکه مجلس برای تصدی وزارت آموزش و پرورش دست رد به سینه مسعود فیاضی زد مهلت یک هفته‌ای برای دولت مقرر کرد تا حد فاصل هفت روز رئیس جمهور گزینه بعدی خود را برای وزارت آموزش و پرورش مشخص و به مجلس معرفی کند. اتفاقا این فرآیند چندان هم به طول نینجامید و در همان روزهای نخست آیت‌ا... رئیسی، یوسف نوری که تنها رزومه مرتبط با حوزه آموزش و پرورشش صرفا مدیرکلی برنامه و بودجه و رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت آموزش و پرورش بوده را به عنوان گزینه سوم و مدنظر دولت به مجلس معرفی کرد. این در حالی است که وی نیز چندان مورد وثوق جامعه فرهنگیان نیست و بیشتر چهره‌ای انتخاب شده از خارج از دایره فرهنگیان است و باید دید در 7 آذر که برای بررسی صلاحیت و جلسه رای اعتماد به وزیر پیشنهادی است مجلس چه رویکردی در مقابل سومین گزینه رئیسی اتخاذ خواهد کرد.
 رزومه تعجب برانگیز گزینه سوم
نگاهی به گزینه معرفی شده رئیس جمهور برای تصدی وزارت آموزش و پرورش نشان می‌دهد که وی نیز چندان قرابت آموزشی و پرورشی با این حوزه ندارد و به عبارت دیگر از دل معلمان و فرهنگیان بیرون نیامده است. نوری فردی است که در مقطعی صرفا مدیر کل برنامه و بودجه وزارتخانه بوده و به جهت کارنامه‌ای نسبت به سیاست‌های کلی در حوزه آموزش و پرورش، دغدغه‌های معلمان و فرهنگیان و مسائل کلی پیرامون این وزارتخانه و ارباب جمعی آن رویکرد و عملکرد چندانی نداشته است. حال اینکه چگونه پس از عدم رای اعتماد به فیاضی، به فاصله 48 ساعت یوسف نوری برای وزارت آموزش و پرورش انتخاب شده خود جای پرسش و محل تامل است. اما در این بین نکته جالب رزومه‌ای است که خود نوری به مجلس ارائه کرده و بازتاب‌های بسیاری در فضای مجازی داشته است. از سوابق شغلی مثل نمایندگی قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) در دولت و مجلس و مشاور اقتصادی هلدینگ کشاورزی کوثر بنیاد شهید گرفته تا توانایی‌هایی مثل آشنایی با کشورهای عربی و اسلامی، عضویت در تیم‌های والیبال معلمین، صعود به قله دماوند و توفیق حضور در راهپیمایی اربعین سال جاری از جمله موارد جالب توجهی است که وی در روزمه ارائه شدئه خود به مجلس آورده است. هرچند که نوری ریاست سازمان آموزش و پرورش استان ایلام و عضویت در هیأت امنای صندوق ذخیره فرهنگیان کشور را در نیز در رزومه خود آورده اما گویا وی با شناخت از مجلس و روحیات نمایندگان سعی کرده که هیچ چیزی را از قلم نیندازد و حتی سابقه حضور حدود ۴۰ ماهه در مناطق جنگ زده و فرماندهی پایگاه‌های مقاومت بسیج را نیز ذکر کرده است. پرسش اینجا است؛ برای کسی که می‌خواهد جایگاه مهمی مثل وزارت آموزش و پرورش را بر عهده گیرد سوابق آموزشی، پرورشی، پژوهشی بیشتر باید مورد نظر قرار گیرد یا حضور  و مدیریت و ریاست در نهادها و دستگاه‌های مختلف؟ آیا قرار است باز هم مثل ادوار گذشته شخصی خارج از بدنه آموزش و پرورش و خارج از میان معلمان، معاونان، مدیران و اعضای خانواده آموزش  و پرورش انتخاب شود؟ آیا در میان قریب به 2 میلیون فرهنگی یک نفر وجود ندارد که بتواند سکان مدیریت وزارتخانه متبوع خود را به دست گیرد؟ پاسخ به این پرسش‌ها و رویکرد مجلس به گزینه جدید می‌تواند درجه اهمیت این وزارتخانه در جامعه  و نزد دستگاه‌های حاکمیتی را مشخص کند.
  مدرک تحصیلی غیرمرتبط
برخی معتقدند که معرفی نوری به عنوان گزینه سوم دولت با برخی لابی‌ها از درون مجلس صورت گرفته و این احتمال می‌رود که وی از سوی خانه ملت رای اعتماد بگیرد. آن‌طور که برخی مطرح کرده‌اند نوری از نیروهای حمید رضا حاجی بابایی در دوران وزارت حمید رضا حاجی بابایی در دولت احمدی نژاد بوده است و در دوران حضور وی رئیس مرکز فناوری و عضو هیات امنای صندوق ذخیره فرهنگیان شده و اکنون که حاجی بابایی در قامت نمایندگی مجلس در آمده از وی حمایت می‌کند. اما نکته اینجا است که چگونه است که نوری در 26 ابان به مجلس معرفی می‌شود و همان روز هم برنامه خود را ارائه می‌دهد. این مساله این پرسش را به وجود می‌اورد که وی از پیش برای احتمال حضورش در وزارت آموزش و پرورش اطلاع داشته که به برنامه حاضر کرده یا اینکه برنامه به نحو دیگری به دست آمده و منتشر شده است. اما جدای از همه اینها مساله مهم عدم تطابق مدرک تحصیلی وی با حوزه آموزش و پرورش است. نوری دکترای مدیریت گردشگری دارد  و بنابر گفته‌ها  و سابقه عملکردی در جایگاه‌های مختلف بیشتر در حوزه اقتصادی فعالیت داشته تا آموزشی و به نظر می‌رسد که احاطه چندانی به مسائل و دغدغه‌های حوزه آموزش و پرورش نداشته باشد. در نهایت همه چیز با خانه ملت است. نمایندگانی که باغ‌گلی و فیاضی به دلیل عدم تطابق با حوزه آموزش و پرورش رد کرددند چه برخوردی با گزینه جدید خواهند داشت.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه