«افرا»؛ قضاوت نمی‌کند

«نسرین بابایی» بازیگر نقش «پروین» در سریال «افرا»ست که تا به‌حال نقش‌های بسیاری را در کارنامـــه کاری خود داشته است. او در سریال‌های «وارش»، «گـذر از رنج‌ها»، «بیگانه‌ای با من است»،‌ «محکومین»، «سرگــذشت» و... به ایفای نقش پرداخته است و جــالب اینکه با توجه به اصالت شمالی‌بودنش،‌ تعداد قابل‌توجهی از نقش‌های او نیز در قالب خانم‌های شمالی است. «فارس»، با «بابایی» که این روزها 2 سریال «افرا» به کارگردانی بهرنگ توفیقی و «در کنار پروانه‌ها» به کارگردانی داریوش یاری را در حال پخش دارد، درباره جزئیات این نقش‌ها و حضور بازیگران شمالی در یک سریال،‌ قصه‌های تاثیرگذار و پیش‌بینی مخاطبان درباره «افرا» گفت‌وگویی انجام داده که در ادامه می‌خوانید.
 تا به اینجـــای پخش سریـال «افرا» بازخوردها چطور بوده است؟ راضی بودید؟
کامنت‌ها و دایرکت‌های خیلی خوبی از مردم دریافت کردم و این نشان می‌دهد که سریال را دوست داشتند. حتی برخی‌ها آنقدر ذهنشان درگیر شده که اصرار دارند ما بگوییم پایان‌بندی سریال چه می‌شود. همه اینها نشان می‌دهد مردم سریال را دیدند و آن را دوست دارند، حتی اگر نقدی هم به آن داشته باشند. اتفاقا یکی از مواردی که باعث شده کارهای آقای توفیقی همیشه مخاطب داشته باشند، این است که بسیار نقدپذیر هستند.
 جذابیت این سریال را در چه می‌دانید؟
آدم‌هایی روبه‌روی همدیگر قــرار گرفتند در
 2 خانواده وارد اجتماع شدند. انسانیت، عشق، تنفر، شرافت، غیرت و همه اینهایی که به انسان ارزش می‌دهد و هر آنچه می‌تواند آدم را به تباهی ببرد روبه‌روی هم قرار گرفته و خیروشر باهم در این سریال وارد جنگ شده است. انسان در این اجتماع می‌جنگد تا به انسانیت برسد و تقابل بین عشق و تنفر و... همگی در «افرا» نمود دارد. در حالت کلی این سریال بحث خانواده، محیط‌زیست و همه موضوعات را در کنار هم دارد که باعث شده تا یک درام خوب شکل بگیرد.
 کدامیک از این داستان‌ها که گفتید، برای مردم جذاب‌تر بوده است؟
یکی از مهمترین ویژگی‌هایی که این سریال دارد و آن را جذاب کرده، این است که چند قصه را به موازات هم پیش می‌برد. بنابراین نمی‌توانیم بگوییم کدام قصه به دیگری ارجحیت دارد؟ یا کدام مهم نیست؟ حق با چه کسی است و حق با چه کسی نیست؟ شما نمی‌توانید هیچ فردی را مقصر بدانید، هیچ فردی را نمی‌توانید بی‌گناه بدانید و هیچ فردی را هم نمی‌توانید گناهکار بدانید. در این قصه حق با هیچکس نیست و حق با همه هست. داستان‌های جذابی دارد که در کنار هــم با آدم‌های متفاوت رخ می‌دهد.
 از جالب‌ترین پیام‌ها و بازخوردهایی که از مخاطبان‌تان دریافت کردید، بگویید.
این بود که می‌گفتند اصلا نمی‌توانیم این سریال را پیش‌بینی کنیم.
 «افرا» از جمله سریال‌هایی است که قصه درگیرکننده‌ای دارد، قصه این سریال چقدر شما را به‌عنوان بازیگر درگیر خود کرد؟
فکر می‌کنم اگر قسمت‌هــای بعدی را ببینید، متوجه می‌شوید که چقدر درگیرش شدم و الان نمی‌توانم توضیحی در این باره بدهم چون که قصه لو می‌رود.
 موضوعی که درباره شمــا وجود دارد این است که اغلب سریال‌هایی که بازی کردید و به‌خوبی هــم دیده شد مثل «وارش»، «گذر از رنج‌ها»، «افرا»، «در کنار پروانه‌ها»، در خطه شمال کشور تصویربرداری شده است. این حضور و انتخاب، عامدانه بوده است؟
نه اینطور نیست و عمدی در کار نبوده است. من اصالتا گیلانی هستم اما این کارهایی که می‌گویید خیلی اتفاقی بوده است. محکومین، بیگانه‌ای با من است، سرگذشت از جمله سریال‌هایی بود که در تهران ضبط شده بود. اتفاقا سریال در بیگانه‌ای با من است نقش خانم بوشهری را داشتم که جنوبی هم صحبت می‌کرد.
 همانطور کــه دیدیم، تعدادی از بازیگران این سریال از بومی‌های شمال و تعدادی دیگر از بازیگران تهرانی انتخاب شده‌اند. برای انتخاب شما در سریال افرا چقدر گیلانی و شمالی بودن‌تان اهمیت داشت؟
همان ابتدای سریال به من گفت وقتی شروع به خواندن فیلمنامه کردم پیش خودم گفتم خیلی مهم نیست که نقش پروین را چه کسی بازی کند، اما بعداز چند روز به‌جایی از قصه رسیدم که دیدم نمی‌شود و بازیگر نقش پروین باید یک بازیگر کار کرده باشد و تمامی ‌ریزه‌کاری‌های یک بازیگر را بلد باشد و در این انتخاب صرفا شمالی‌بودن من مهم نبود. از سویی به‌خاطر سکانس‌هایی که پیش‌رو داریم و هنوز پخش نشده است توانمندبودن بازیگر نقش پروین برای آقای توفیقی مهم بود.
 یعنی در قسمت‌های بعدی حجم بازی شما بیشتر می‌شود؟
بله و سخت.
 اما تا به اینجای سریال که پخش شده است نقش پروین خیلی محوری نیست و در برخی سکانس‌ها به طور محدود حضور دارد.
یکی از ویژگی‌های سریال افرا این است که به همه بازیگران فرصت داده است. مخاطب شخصیت پروین و اعظم را در قسمت‌های بعدی خواهد دید. آقای توفیقی در این سریال به همه بازیگران فرصت دیده‌شدن داده است و فقط مخاطب باید حوصله کند تا پایان همراه ما باشد. اگر دقت کرده باشید ما هیچ بازیگر خنثی و بیهوده‌ای در سریال نداریم و حتی مرد ماهی‌فروش هم در قصه تاثیرگذار است. باید گفت ذات قصه به این شکل است و شما همه شخصیت‌ها را به‌موقع می‌بینید و نویسنده اصراری ندارد که در همان قسمت اول بگوید این بازیگر نقش اصلی است و همه بازیگران سریال «افرا» نقش اول هستند و همگی در جای خود تاثیر بسزایی دارند.
 چقدر روی لهجــه شمالی تمرکز وجود داشت؟ با توجه به اینکه برخی شخصیت‌ها اصلا لهجه ندارند.
بله برخی بازیگرها لهجــه دارند و برخی هم نه. درست‌بودن لهجه به تعصبی برمی‌گردد که تهیه‌کننده و کارگردان به این خطه دارند. آقای توفیقی در مصاحبه‌ای گفته بود من دینی به شهر خودم دارم و می‌خواهم این دین را ادا کنم.
 برخی‌ها بر این باورند که سریال «افرا» در کنار خوش‌ساخت‌بودن، انتخاب خوب بازیگران و قصه پرکششی که دارد، سریال تلخی است.
این را قبول ندارم. در زندگی همین الان امروز من و شما اتفاقات ریز و درشتی دارد و ما می‌خواهیم نشان دهیم خانواده ایرانــی تحت هیچ شرایطی نمی‌توانند چشم‌هایشان را روی همدیگر ببندند. هیچ چیزی نمی‌تواند اینها را به سکون و ترک وادار کند. خانواده‌های اصیل ایرانی تلاششان را می‌کنند و از آنجا که می‌خواهیم خانواده ایرانی درستی را نشان دهیم باید بگویم اصلش این است. خانواده‌هایی که با چنگ و دندان خانواده و بنیان‌شان را حفظ می‌کنند. این اتفاق‌ها در همه زندگی‌ها وجود دارد، از اتفاق‌های تلخ تا شادی اما اینکه چطور می‌خواهیم با این اتفاق‌ها سازگاری کنیم و از کنارشان عبور کنیم و حلش کنیم این خیلی مهم است.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه