امیدوارم ایران بازهم آمریکا را شکست دهد

مهدی مهدوی‌کیا، سرمربی تیم‌ملی امید کشورمان درباره بازی تاریخی ایران با آمریکا در جام‌جهانی 98 فرانسه صحبت کرد.
  دیدار در 98 
بیش از دو دهه از زمانی‌که مهدی مهدوی‌کیا با ایران به پیروزی 2 بر یک مقابل آمریکا دست یافت، می‌گذرد، اما هیجان کسب اولین پیروزی ایرانی‌ها در جام‌جهانی هنوز از بین نرفته است. سه‌شنبه  بیست‌وچهارمین سالگرد دیدار بین دو تیم‌ملی که روابط سیاسی با یکدیگر ندارند، در جام‌جهانی فرانسه 98 بود، بازی‌ای که بیشتر از منظر سیاسی در تاریخ جام‌جهانی شناخته می‌شود. آنها پس از قرعه‌کشی در قطر، دوباره در جام‌جهانی اواخر امسال به مصاف هم خواهند رفت، اما بعید است که این دیدار به اندازه دیدار جام‌جهانی 98 فرانسه که با گل مهدی مهدوی‌کیا ایران برنده شد؛ هیاهو داشته باشد. مدافع 44 ساله سابق هامبورگ در این زمینه به «رویترز» گفت: دیدار ایران و ایالات‌متحده در آن زمان مسابقه قرن بود. آن گل یکی از بزرگ‌ترین، به یادماندنی‌ترین و قابل‌توجه‌ترین اتفاقات دوران زندگی‌ام بود. هرگز و هرگز آن لحظه را فراموش نمی‌کنم. مهدوی‌کیا ادامه داد: «من در آن بازی خیلی جوان بودم، بازی بسیار مهمی در جام‌جهانی بود، ایران مقابل آمریکا بود، اولین برد برای ایران در جام‌جهانی به ثبت رسید. هزاران نفر هواداران ایرانی در ورزشگاه لیون برای اولین دیدار بین‌المللی بین دو کشوری که از زمان انقلاب 1979 ایران با هم اختلاف داشتند، حاضر شدند. تدابیر امنیتی شدید بود، اما چشم‌انداز هر گونه خصومتی که در زمین وجود داشت به سرعت از بین رفت، زیرا ایرانی‌ها دسته‌های گل به آمریکایی‌ها هدیه دادند و تیم‌ها برای عکسی مشترک آماده شدند.» این بازی با جنجال داغی همراه بود، اما در نیمه اول با ضربه سر حمید استیلی برتری ایرانی‌ها رقم خورد و مهدوی‌کیا بال چپ ایران شش دقیقه مانده به پایان بازی ایران را برنده این بازی کرد.
  اولین برد 
مهدوی‌کیا یادآور شد: آن برد از هر زاویه‌ای که به آن نگاه کنید، برد مهمی بود. از منظر ورزشی این یک لحظه تاریخی بود زیرا ما اولین برد تاریخ فوتبال ایران را در جام‌جهانی به دست آوردیم. برای کشور این جشن بزرگی شد، بنابراین تاریخی نیز بود. ما هرگز آن روز را فراموش نمی‌کنیم. 
  جام‌جهانی 2022
هافبک سابق تیم‌ملی ایران درباره تقابل با آمریکا در جام‌جهانی 2022، تصریح کرد: ایالات‌متحده بازیکنان جوانی دارد که در اروپا بازی می‌کنند، بنابراین به‌طور کلی من معتقدم که آمریکا بسیار قوی‌تر از سال 1998 است و مطمئن هستم که بازی با آنها در قطر بسیار دشوارتر خواهد بود. 
  سیاسی 
مهدوی‌کیا گفت: این بازی ممکن است هنوز تحت‌تاثیر محیط سیاسی باشد، این مسابقه ممکن است به نوعی زیر آن سایه باشد. اما من مطمئن هستم که آن بازیکنان حرفه‌ای هستند، آنها باتجربه هستند و می‌توانند بدون توجه به آنچه در سیاست می‌گذرد، روی ورزش و خود مسابقه تمرکز کنند. امیدوارم بازی خوبی باشد و امیدوارم ایران بتواند بازهم برنده شود. 

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه