شاهكار دختران فوتباليست در قدم اول

آرمان‌ملی: تیم‌ملی فوتبـــال زنان ایران مهرماه گذشته با غلبه بـــر اردن در ضربــات پنالتی، برای نخستین‌بار به جام‌ملـــت‌های زنان آسیا صعود کرد و در اولین حضــور خود در این رقابت‌ها مقابل میزبان موفق شد به تساوی بدون گل رسیده و اولین امتیاز را در این مسابقات کسب کند. 
 دیدار با میزبان 
نخستین دیدار تــــیم‌ملی فوتبال بانــوان کشورمان از سری رقابت‌های جام‌ملت‌هــای فوتبال بانوان آسیا 2022 هند، روز پنجشنبه ۳۰ دی‌ماه برابر میزبان این دوره از مسابقات در شهر ناوی مومبای برگزار شد که این دیـدار بدون گل به پایان رسید. زهره کودایی، بهنـــاز طاهرخانی (کاپیتان)، غزاله بنی‌طالبـــی، فاطمه عادلی، ملیکا متولی، ملیکا محمدی، زهرا سربالی (مرضیه نیکخواه دقیقه ۵۹)، هاجر دباغی (سارا ظهرابی‌نیا دقیقه۷۰)، ثنا صادقی(یاسمن فرمانی دقیقه۷۰)، نگیــن زندی(افسانه چترنور ۸۸)و سمانه چهکندی (زهرا معصومی دقیقه ۵۹) بازیکنانی بودند که برابر هند به میدان رفتند. 
 تمجید AFC 
سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا در گزارشی به عملکرد بازیکنان تیم‌ملی فوتبال بانوان ایران برابر هند پرداخت. در این گزارش آمده است: تیم شجاع ایران در دیداری نفس‌گیر، تساوی بدون گل را بر هند تحمیل کرد. هند در این مسابقه فرصت‌های بهتری داشت و از ابتدا هجومی بازی می‌کرد، اما دفاع مستحکم ایران باعث شد این تیم تمام موقعیت‌های میزبان را دفع کند. شاگردان مریم ایراندوست کمتر مالک توپ و میدان بودند، اما می‌توانستند در دقیقه 12 از روی ضربه‌ای ایستگاهی پیش بیفتند که ضربه سر نگین زندی به تیر دروازه هند برخورد کرد. لازم به توضیح است، دومین دیدار تیم‌ملی فوتبال بانوان ایران برابر چین در جام‌ملت‌های آسیا 2022، روز یکشنبه 3 بهمن‌ماه از ساعت 15و30 به‌وقت محلی و ساعت 13و30 به‌وقت تهران در ورزشگاه مومبای شهر بمبئی برگزار می‌شود. 
 بهترین بازیکن 
با اعلام مسئـــولان برگزارکننده مسابقات، زهره کودایی دروازه‌بان تیم‌ملی کشورمان به‌عنوان بهترین بازیکن زمین انتخاب شد. کودایی پس از این انتخاب اظهارداشت: بازی مساوی شد، اما همه بازیکنان زحمت کشیدند و جنگیدند. با همین قدرت ادامه می‌دهیم و ان‌شاءا... بتوانیم با نتایج خوب، دل مردم ایران عزیز را شاد کنیم. بازی سختی بود. بالاخره در تورنمنتی مانند جام‌ملت‌های آسیا، اولین بازی همیشه حساسیت خاص خودش را دارد. ما هم برای اولین‌بار در جام‌ملت‌های آسیا حضور داشتیم. وی ادامه درباره تیم چین افزود: چین تیمی حرفه‌ای است و تجربه بسیار زیادی در سطح آسیا دارد. این تیم 8 دوره عنوان قهرمانی آسیا را در کارنامه دارد. تیم ایران برای اولین‌بار است که به این بازی‌ها آمده، اما این دلیل نمی‌شود که ما شجاعانه و غیرتمندانه بازی نکنیم. همه تلاش‌مان را در بازی برابر چین به کار خواهیم گرفت تا بهترین عملکرد را داشته باشیم و از آن بازی هم امتیاز کسب کنیم. دروازه‌بان تیم‌ملی فوتبال بانوان تصریح کرد: شرایط کمی سخت است، اما توانستیم خوب بازی کنیم و بجنگیم. هند نیز بسیار خوب بود و به این تیم تبریک می‌گویم. همه سعی‌مان را می‌کنیم تا شرایط‌مان بازی به بازی بهتر شود و بتوانیم بهترین نتایج در این مسابقات به‌دست بیاوریم. 
 صحبت‌های سرمربی
مریم ایراندوست پس از دیـــدار برابر هند در کنفــرانس مطبوعاتی بعداز بـــازی گفت: فکر می‌کنــم اولین مسابقه در هر تورنمنتی سخت‌ترین بازی است. با توجه به اینکه بچه‌های من اولین حضورشان در این رقابت‌ها تجربه می‌کردند و در این 5 ماهه اخیر بازی تدارکاتی نداشتند، یک مقدار استرس بر تیم غالب بود؛ اما فکر می‌کنم و همه مردم دیدند که تیم من تمام تلاش و توانش را گذاشت تا بتواند از نام ایران دفاع کند. وی در ادامه اضافه کرد: خیلی برای‌مان مهم بود و پیش‌بینی این را داشتیم که هند با توجه به زمانی طولانی که برنامه‌ریزی کرد، قطعا تیم قدرتمندی است. اما ما توانستیم حداقل امتیاز این بازی را به‌دست بیاوریم. به دفاع و ضدحمله روی آورده بودیم، ولی شاید آن نیرو و انرژی که مردم ایران برای تیم ما فرستاد دادند، دوست داشتیم که امتیاز کامل را از این دیدار به‌دست بیاوریم. تیم‌ملی فوتبال بانوان واقعا برای پیروزی به میدان آمده بود. سرمربی تیم‌ملی در ادامه درباره دیدار برابر چین بیان داشت: این تیم یکی از قدرت‌های آسیاست و مقابل چین هم قطعا با برنامه وارد زمین بازی می‌شویم. ولی این بازی که من امروز از تیمم دیدم به خوبی اجرا کرد، فکر می‌کنم برابر چین هم ما بتوانیم با توانایی خوبی که دروازه‌بان‌مان دارد، بتوانیم دروازه را بسته نگه داریم. وی در ادامه اضافه کرد: به تیمم خیلی ایمان دارم و ما با برنامه وارد این تورنمنت شدیم. امیدوار هستیم که از این گروه صعود کنیم. ایراندوست در پایان اظهارداشت: به‌نظرم همه بازیکنان بهترین بودند و کودایی یکی از بهترین بازیکنانی که توانست به وظیفه اش به‌خوبی عمل کند. هاجر دباغی پستش پشت فورواد است و فکر می‌کنم به‌عنوان یک هافبک طراح زمانی که صاحب توپ می‌شد، کارش را به‌خوبی انجام می‌داد و زمانی‌که صاحب توپ نبود، وظیفه‌اش این بود که دو هافبک طراح هند را پرس کند. کار سختی بود ولی با توانایی که از هاجر داشتیم، او را در این پست گذاشتیم. دباغی با توجه به آسیبی که از ناجیه مچ پا داشت، توانست به خوبی به وظایف خود عمل کند. 
 پیام رئیس 
شهاب‌الدین عزیزی‌خادم رئیس فدراسیون فوتبال در تماس تلفنی خطاب به کادرفنی و بازیکنان تیم‌ملی فوتبال بانوان گفت: نمایش شما مقابل میزبان این دوره از مسابقات را دنبال می‌کردم. مایه مباهات است که همه اعضای تیم با تمام توان در میدان حاضر شدید و نماینده شایسته‌ای برای دختران این مرز و بوم بودید. شایستگی شما بیش از این است و در بازی بعدی مقابل چین اگر نتیجه بگیرید خوشحال خواهیم بود و اگر نتیجه مطلوبی حاصل نشد نیز همچنان به‌عنوان دختران تاریخ‌ساز فوتبال ایران شایسته و قابل احترام هستید. وی در ادامه به اعضای تیم‌ملی بانوان افزود: قطعا تیم پتانسیل بالایی دارد و امیدوارم با دست پر برگردید. مطمئنا پیام رئیس‌جمهوری، حضور معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهوری و نیز وزیر ورزش‌وجوانان نشان از اهمیت این تیم برای همه مردم ایران دارد. امروز فداکارانه برای ایران جنگیدید. رئیس فدراسیون فوتبال در پایان اعلام کرد: در صورت کسب تساوی تیم‌ملی بانوان برابر چین پاداش پیروزی به بازیکنان و کادرفنی پرداخت خواهد شد. 

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه