مواضع رهبری؛ خلع سلاح آمريكا در جنگ روانی

آرمان ملی: «تسلیم نشدن در برابر دشمن مستکبر و زورگو جزء اصول انقلاب است و اینکه در مقطعی با دشمن مذاکره، صحبت و تعامل شود به معنای تسلیم شدن در مقابل آن نیست.» همین جملات مقام معظم رهبری در دیدار تصویری اخیر با جمعی از قشرهای مختلف مردم قم پاسخ روشن به ابهاماتی بود که در خارج کشور و بعضا در داخل مطرح می‌شد. موضع‌گیری مقتدرانه مقام معظم رهبری غرب و آمریکا را در بن‌بستی قرار داد که سبب توقف بهانه‌جویی‌ها شود. پیام مقام معظم رهبری درباره مذاکرات چنان بود که طرف‌های غربی و آمریکا نتوانستند در مخالفت با آن سخنی بر زبان آورند و چرا که مسیر مذاکرات در فرمایشات مقام معظم رهبری روشن است. نکته قابل توجه آن است که مقام معظم رهبری دربازه زمانی شهادت سردار سلیمانی چنین سخنانی داشتند که نشان داد ایران حتی با ترور ناجوانمردانه فرماندهان اصلی خود، گامی در راستای حفظ و تقویت منافع ملی عقب نخواهد نشست و تحریم‌های ظالمانه نمی‌تواند این کشور را از هدف اصلی خودش دور کند. این مولفه که مقام معظم رهبری تیم مذاکره کننده را تشویق به ادامه گفت‌وگوها کرده و در سخنان خود چارچوب، محدودیت و خط قرمز جدیدی را برای مذاکرات ترسیم نکرده‌اند، می‌تواند کمک زیادی به تیم مذاکره کننده ایران در وین بکند چرا که از یک طرف نشان‌دهنده اعتماد حاکمیت به تیم مذاکره کننده ایرانی است و از طرف دیگر دست تیم مذاکره کننده برای رسیدن به یک توافق را باز می‌گذارد چنانکه غلامرضا انصاری فعال سیاسی اصلاح‌طلب درباره لزوم توجه به سخنان اخیر رهبر انقلاب در خصوص مذاکره با دشمن، آن هم در مقطع کنونی که دغدغه کند بودن روند مذاکرات وین و عدم مذاکره مستقیم میان تهران و واشنگتن و بهره‌برداری سایر کشور‌ها از این مسئله وجود دارد، گفت: گفت‌وگو و تعامل به معنای تسلیم نیست. ایران و آمریکا باید مسیر قانون را با مذاکره مستقیم هموار کنند، موضع‌گیری‌های رهبری در این موضوع نشان دهنده رویکرد درست در شرایط کنونی است. 
  واکنش رسانه‌های خارجی چه بود
 واکنش‌ها به بیانات آیت‌ا... خامنه‌ای هم گواه اقتدار ایران در مذاکرات است. به عنوان نمونه پایگاه خبری العهد در این باره نوشت: رهبر ایران تاکید کرد که غیرت دینی تهدیدات دشمن را به فرصت تبدیل می‌کند. طبیعت استکبار جهانی با نظام اسلامی سازگار نیست. این پایگاه خبری همچنین نوشت: رهبر انقلاب اسلامی ایران با تاکید بر عدم تسلیم شدن در برابر دشمن گفت که دشمن تصور می‌کرد که با ترور شهید سلیمانی نور مقاومت را خاموش می‌کند اما خلاف آن را دیدند. المیادین نیز نوشت: رهبر ایران تاکید کرد که خطای محاسباتی آمریکا همچنان ادامه دارد و نمونه آن مساله شهادت سردار سلیمانی است زیرا دشمن گمان می‌کرد که با شهادت او نور مقاومت خاموش می‌شود اما خلاف آن را دیدند. این شبکه لبنانی به نقل از مقام معظم رهبری نوشت: نباید در برابر سرکشی دشمن تسلیم شد. شبکه لبنانی المنار نیز نوشت: آمریکا با به شهادت رساندن سردار سلیمانی مرتکب خطای محاسباتی شد. بخش عربی شبکه فرانس ۲۴ نوشت: رهبر ایران تاکید کرد که مذاکرات به معنای تسلیم شدن در برابر دشمن نیست. اگر مذاکره، صحبت و تعامل شود به معنای تسلیم شدن در مقابل دشمن نیست. این شبکه نوشت: بیانات ایشان درحالی است که ایران درحال انجام مذاکره با ابرقدرت‌ها برای احیای برجام است و در این مذاکرات آمریکا، دشمن دیرینه ایران مشارکت دارد. خبرگزاری المرکزیه لبنان نیز در این باره نوشت: رهبر ایران در سخنانی گفت که نباید در برابر سرکشی دشمن تسلیم شویم و هیچ‌گاه تسلیم نخواهیم شد. ارم نیوز نوشت: رهبر ایران مذاکرات غیرمستقیم کشورش با آمریکا در وین برای احیای برجام را تایید کرد و گفت که مذاکره با واشنگتن به معنای تسلیم شدن در برابر آن نیست. این پایگاه خبری به نقل از مقام معظم رهبری نوشت: اینکه با دشمن مذاکره، صحبت و تعامل شود به معنای تسلیم شدن در مقابل آن نیست، همچنان‌که تا کنون تسلیم نشده و از این پس نیز نخواهیم شد. 
   خلع سلاح آمریکایی‌ها در جنگ روانی 
فعالان سیاسی هم با ارزشمند خواندن بیانات مقام معظم رهبری بر این نکته تاکید کردند که مذاکره به معنی تسلیم نیست و مقام معظم رهبری در بهترین زمان ممکن بر این موضوع تاکید کردند. حسین کنعانی‌مقدم کارشناس مسائل بین‌الملل ضمن اشاره به بیانات اخیر رهبر انقلاب پیرامون عدم تسلیم پذیری در برابر دشمن اظهار داشت: مقام معظم رهبری با بیانات خود هوشیارانه این جنگ روانی‌ آمریکایی‌ها بگویند برجام مذاکره بین ایران و آمریکاست، را خنثی کردند و عملا با این بیاناتشان آنها را خلع سلاح کردند. وی افزود: آمریکایی‌ها به دنبال این بودند که بگویند ایران قصد مذاکره ندارد و در این جنگ روانی به جبهه مقاومت پیام می‌دادند که ایران بالاخره پای میز مذاکره آمد و تسلیم خواسته‌های آمریکا شد و این سم مهلکی برای مقاومت بود ولی رهبر انقلاب با هوشیاری پاسخ آنها را دادند. جلال میرزایی نماینده سابق مجلس هم معتقد است: «علاوه بر آنکه بخشی از مخاطبان سخنرانی یکشنبه هفته جاری رهبری در داخل کشور بود و تا اندازه‌ای هم مخاطبان بیرونی و خارج از کشور به خصوص اعضای ۱+۴ و آمریکا را هم شامل شود. یعنی با این موضع‌گیری رهبری عملاً برای واشنگتن و اعضای ۱+۴ روشن شد که اکنون جمهوری اسلامی ایران در عالی‌ترین سطح خود یعنی حاکمیت با مذاکره موافق است» وی افزود: «اکنون که رهبری به طور صریح چراغ سبز برای مذاکره را مطرح کرده است بهترین موقعیت برای دولت بایدن شکل گرفته است که هرچه زودتر مذاکرات را به نتیجه برساند، چون دولت رئیسی اکنون مورد حمایت بی‌چون و چرای حاکمیت است. بنابراین همان تعجیلی که برای ایران وجود دارد، برای آمریکا هم وجود دارد. یعنی دولت بایدن باید تا قبل از انتخابات کنگره این توافق را عملیاتی کند» دیاکو حسینی تحلیلگر ارشد سیاست خارجی نیز می‌گوید: «من فکر می‌کنم در عین حال این بیاناتی که مطرح شده می‌تواند در زمانی که اقتضا داشته باشد و مذاکره‌کننده‌ها به این نتیجه برسند که عدم مذاکره مستقیم می‌تواند به بهره‌برداری سایرین یا سنگ‌اندازی و کند شدن بیش از اندازه و مضر مذاکرات منجر شود، در آن صورت ممکن است که بتواند فضا را برای شکلی از گفت‌وگوی مستقیم مهیا کند.»

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه