هشدارهایی برای مصرف بیش‌ازحد میوه‌


میــوه یکـــی از ســـالم‌تـرین گزینه‌های غذایی است، میان‌وعده‌ای مناسب و حـــاوی آنتی‌اکسیدان و ویتامین‌های ضروری است. این حــقایق اگرچه صحت دارد امــــا به گفته کارشناسان تغذیه، زیاده‌روی در مصرف همیـــن گزینه سالم هم خالی از خطر نیست. در ادامه نشانه‌هایی که به شما هشدار می‌دهــند روزانه بیش از اندازه نیازتان میوه دریافت می‌کنید، معرفی شده است:
  احساس نفخ  مداوم
 میوه یک ماشه برای ابتلا به نفخ است. میوه‌ها غنی از یک نوع قند به‌نام فروکتوز هستند که متاسفانه بسیاری از ما قادر به جذب و هضم موثر مقادیر زیادی از فروکتوز نیستیم. محــققان بر این باورند کـــه ۴۰ درصد از مردم از یک بیماری به‌نام سوءجذب فروکتوز در روده کوچک رنج می‌برند. عدم جذب فروکتوز با علائمی مانند ایجاد گاز و نفخ در دستگاه گوارش همراه است. دریافت فروکتوز بیش‌ازحد با واکنش‌های التهابی در بدن نیز همراه است.
  ابتلا به اسهال 
سوءجذب فروکتوز موجود در میوه منجر به نفخ، گرفتگی عضلات شکم، درد و اسهال و حتــی گاهــی سردرد نیز مــی‌شود. علاوه بر این، بسیاری از میوه‌ها مانند سیب سرشار از پکتین هستند؛ یک نوع فیبر که مبتلایان به سندرم روده‌تحریک‌پذیر، برای شکستن کامل آن مشکل دارند.
  افزایش وزن
حتی اگر مواد غذایی حاوی قند و کربوهیدرات‌های تصفیه شده، غذاهای فرآوری‌شده و محصولات چرب حیوانی را نیز کنار بگذارید، مصرف بیش‌ازحد میوه بازهم می‌تواند برای ازدست‌دادن وزن، مشکل‌آفرین باشد. مصرف روزانه ۵ میوه متوسط توصیه شده است. یک میوه متوسط درحدود ۶۰ کالری انرژی دارد بنابراین برای حفظ وزن بدن در محدوده طبیعی باید اعتدال در مصرف میوه‌ها هم رعایت شود.
  احساس ضعف و گرسنگی
فروکتوز نه‌‌تنها جلوی گرسنگـــی را نمـی‌‌گیرد بلکه برعکس میل به مصرف موادغذایــی پرکالری را افزایش مــی‌‌دهد. محققــان پس از زیــرنظر گرفتن ۲۴ داوطلب که گروهی نوشیدنی‌های حاوی گلوکز و برخی نوشیدنی‌‌های حاوی فروکتوز مصرف می‌کردند اعلام نمودند، وقتی داوطلب نوشیدنــی حاوی فروکــتوز می‌‌خورد احــساس گـرسنگی بیشتری دارد و میل به مصرف مواد غذایی پـرکالری مثل موز و بیسکویت بیشتر می‌‌شود. متخصصان می‌‌گــویند، گرچه فروکتوز قند میوه‌ است اما به هرحال قند ساده تلقی می‌‌شود و عامل ذخیره چربی در بدن است. گرچه این قند سبب مقاومت به انسولین نمی‌‌شود اما برای حفظ تناسب اندام باید مراقب مصرف متعادل آن در طول روز باشید.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه