دانش‌آموزان واکسن زده به مدرسه می‌روند

آرمان ملی:‌ در حدود یک هفته مانده به آغاز سال تحصیلی و اولین زنگ مدرسه در روز شنبه (سوم مهر) تقریبا وضعیت بازگشایی و شرایط سال تحصیلی 1401-1400 مشخص شده و وزیر بهداشت، قصد دارد که با واکسیناسیون دانش‌آموزان آنها را از ابتدای آبان‌ماه به کلاس‌های درس بفرستد. واکسیناسیون معلمان تقریبا به اتمام رسیده و آن‌طور که وزیر بهداشت اعلام کرده، از دو هفته دیگر، واکسیناسیون دانش‌آموزان آغاز خواهد شد. بهرام عین اللهی همچنین به شرایط مشابه دانشجویان نیز تاکید دارد و می‌گوید: «مردم، دانشجویان و داوطلبان، مشارکت بسیار گسترده‌ای در واکسیناسیون عمومی علیه کرونا دارند و هیچ کجای دنیا، چنین پتانسیلی وجود ندارد و اگر واکسیناسیون می‌خواست فقط توسط دولت انجام شود، هیچ گاه به چنین رکوردی در دنیا دست نمی‌یافتیم.»

 او در ادامه می‌افزاید: «تقریبا تمام اساتیــد دانشگاه‌ها را واکسینه کرده‌ایم و واکسیناسیون دانشجویان نیز آغاز شده و دانشگاه‌های علوم پزشکی از اواسط مهـــرماه بازگشایی می‌شوند اما در مورد سایر دانشــگاه‌ها، وزارت علــوم تصمیم‌گیری می‌کند. بازگشایی مدارس نیازمند واکسینه کردن دانش‌آموزان است.» در ایران حدود 15 میلیون دانش آمــوز در 559 هزار و 243 کلاس درس، ســال تحصیلی را آغاز می‌کنند، اما آنچه که مسلم است آغاز سال تحصیلی در ایران به شکل مجازی و با بهره‌گیری از ظرفیت پلتفرم شاد، آغــاز خواهد شد. در این بین شرایط مدارس کــم‌جمعیت یکسان نیست و کلاس‌های 45متری، 35متری و حتی 25متری هم در مـدارس وجود دارد. چندی پیش سرپرست وزارت آموزش و پرورش گفته بود که «اصل تصمیم‌گیری و رویکرد بازگشایی مدارس، ترکیبی از یادگیری حضوری در کلاس درس و آموزش برخط خواهد بود. با توجه به اینکه در برخی از مناطق آموزشــی حسب شرایط و ضرورت‌ها  100 هزار کلاس درس کمتر از 15 دانش‌آموز وجود دارد و در توجه به ترکیب جمعیتی دانش‌آموزان در 50 درصد مدارس کامل‌ترین امکان رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی و محیطی را دارند، لذا می‌توان با بازگشایی مدارس منطبق با فضا و پروتکل‌ها در این مناطق، دانش‌آموزان را از آموزش حضوری کامل بهره‌مند ساخت. در حالی که امکان حذف کامل خطر انتقال بیماری در مدارس وجود ندارد، شواهد مدارس بازگشایی شده در جوامع دیگر نشان می‌دهد که اقدامات ساده و کاهش دهنده مانند ماسک زدن، فاصله‌گذاری اجتماعی و تهویه در کاهش قابل توجه انتقال از دانش‌آموزان و معلمان مؤثر بوده است.» اما کاظمی حالا از آمادگی کامل بازگشایی مدارس به پشتوانه واکسیناسیون صحبت می‌کند و می‌گوید: ‌ «غیبت دانش‌آموزان فضای غمبار و غمگینی را در سطح جامعه ایجاد کرده است باید تلاش کنیم در محیطی امن و سالم زمینه حضور دانش‌آموزان را فراهم کنیم.» 
 ویروس لامبدا و تکرار اشتباه سال 99؟‌ 
با این وجود 75 درصد والدین از آموزش و پرورش خواسته‌اند که بازگشایی مــدارس را در دستور کار قرار دهند، اما بدون تردید این موضوع نیاز به واکسینه کردن دانش آموزان دارد. هرچند کارشناسان آموزشی و سکوت‌شان در شرایط فعلی نشانه رضایت از بازگشایی مدارس است و آنها باوردارند که ادامه روند افت تحصیلی دانش‌آموزان، وضعیت ناکارآمد پلتفرم شاد و عدم دسترسی میلیون‌ها دانش آموز به گوشی‌های هوشمند، خطر کمتری نسبت به کرونا برای جامعه ندارد، با این حال برخی معتقدند که باید شرایط آموزش مجازی دانش آموزان را ادامه داد. یکی از افرادی که چنین باوری دارد، محمدعلی محسنی بندپی عضو کمیسیون بهداشت است که به دولت پیشنهاد کرده در بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها عجله نکند، او در ادامه گفته است:‌ «با توجه به خاصیت کشندگی بالای ویروس دلتا و ویروس لامبدا که پشت مرزهای کشور است، لازم است در خصوص بازگشایی مدارس و دانشگاه ها تجدید نظر شود، ‌بنابراین باید احتیاط‌های لازم را در نظر داشت و با توجه به اینکه نمی دانیم این ویروس چه زمانی از جامعه بشری بیرون خواهد رفت، باید با این ویروس زندگی و کار کنیم، اما احتیاط های لازم را در نظر داشت. از ۲۵ سال قبل و بدون اینکه ویروس کرونایی وجود داشته باشد، انگلستان دورکاری را شروع کرده بود. همچنین خیلی از کشورها سال‌ها قبل آموزش‌های تئوری خود را مجازی کرده بودند که همه اینها باعث بهره وری بیشتر، ترافیک کمتر، هزینه کمتر و کاهش آلودگی هوا می‌شود.»

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه