کرونای انگلیسی گونه غالب شده است

عضــو کمیته عـلمـی ستــاد ملـی مــقـابلــه با کرونا گـفت: تعــطیلی حــداقــل ۱۰روزه برای مدیریـت کــرونا و عبـور از وضعیت نگران‌کننده و وخیم کنونی ضروری است، این پیشنهاد روز
(سه شنبه) به ستاد مقابله با کرونا ارسال شد و امیدواریم برای حفظ جان مردم به آن عمل شود. مسعود مردانی افزود: روز گذشته جلسه کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا برگزار شد، ستاد مقابله با کرونا ۱۰کمیته دارد و کمیته علمی یکی‌از آنهاست که وضعیت کرونا را در کشور و دنیا از نظر علمی و پزشکی بررسی می‌کند. در این جلسه مطرح شد که اکنون کشورهای اسپانیا، ایتالیا، فرانسه و آلمان، برای مدیریت کرونا، قرنطینه و تعطیل کامل اعلام کرده‌اند؛ درحالی که اقتصاد این کشورها بسیار پویا و بزرگتر از ایران است و متاسفانه وضعیت کرونا در ایران بسیار بدتر و خرابتر از این کشورها است. وی ادامه داد: این کشورها قبل از ایران تعطیلی کامل اعلام کرده‌اند، درحالی که میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در این کشورها از ایران بیشتر است. با بررسی این مسائل همه اعضای کمیته علمی ستاد ملی کرونا اتفاق نظرشان این بود که باید ۱۰روز تعطیلی کامل در مناطق قرمز اعلام شود و حتی یک نفر مخالف هم نداشتیم؛ بنابراین یک متن دقیق نوشته شد و پیشنهاد تعطیلی را به ستاد ملی کرونا فرستادیم، رونوشت آن را هم به دفتر رهبر معظم انقلاب فرستادیم. هدف ما این است که توجه مسئولان و دولتمردان را به این مسأله جلب کنیم که حفط جان مردم اکنون مهمترین اولویت کشور است. وی گفت: ویروس جهش‌یافته انگلیسی کرونا مهمان ناخوانده‌ای است که از چندماه قبل موارد تک‌گیر آن در کشور مشاهده شد اما اکنون به قدری این ویروس در کشور گسترش یافته و منتشر شده که به نظر می‌آید، این نوع ویروس، گونه غالب کرونا در کشور محسوب می‌شود، به‌طوری که هیچ یک از استان‌های کشور از آسیب ویروس بریتانیایی کرونا در امان نمانده است. مردانی ادامه داد: ویروس کرونای انگلیسی خیلی سریع از یک فرد به فرد دیگر انتقال پیدا می‌کند، سرعت انتقال و شدت سرایت آن نسبت به ویــروس چینی کرونا بسیار بیشتر و میزان سرایت آن تا حدود ۷۰درصد بیشتر است. بیشتر موارد ابتلا به این بیماری به‌صورت خانوادگی است و شواهد نشان می‌دهد که به‌نوعی به‌صورت جمعی و گروهی افراد را مبتلا می‌کند. به‌عنوان مثال در یک مراسم خانوادگی در تهران که ۴۳نفر حضور داشتند همه ۴۳نفر مبتلا شدند. این فوق تخصص عفونی گفت: نکته بسیار مهم دیگر درباره ویروس کرونای انگلیسی این است که برخلاف ویروس ووهان، با انتشار ویروس انگلیسی، جوانان زیر ۲۰سال و کودکان بیشتر گرفتار می‌شوند؛ به‌خصوص افراد سالمند، بیماران خاص و افرادی که ضعف ایمنی بدن دارند بسیار بیشتر در معرض خطر هستند و اکثر این افراد که به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند، به بستری در بیمارستان نیاز پیدا می‌کنند. مردانی ادامه داد: مجموع شواهد نشان می‌دهد که ویروس کرونای انگلیسی گونه غالب در ایران شده و اکثر استان‌های کشور و مراکز استان‌ها ازجمله تهران، کرج، زنجان، اصفهان، ایلام، خرم‌آباد و اراک را گرفتار کرده و همه این استان‌ها وضعیت قرمز پیدا کرده‌اند. به‌همین علت اعضای کمیته علمی ستاد ملی کرونا به اتفاق آرا طی نامه‌ای به ستاد ملی کرونا درخواست کرده‌اند که در این مناطق تعطیلی ۱۰روزه اعمال شود تا بتوانیم با افزایش موارد ابتلا که واقعا همه بیمارستان‌های کشور را درگیر کرده، مدیریت کنیم.
 بیمارستان‌ها پُر شده‌اند
عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: اکنون همه بیمارستان‌هایی که بیمار کرونایی پذیرش می‌کنند، از این بیماران پر است، تخت‌های «آی‌سی‌یو» کاملا پر هستند و تخت‌های بستری این بیمارستان‌ها درحال 
پر شدن است و بسیاری از آنها دیگر توان پذیرش بیمــار جدیــد نـدارند. از بسیاری از بیماران که با من تماس می‌گیرند و برای بستری بیمارشان کمک می‌خواهند، خجالت می‌کشم زیرا وقتی آنان را به یک بیمارستان معرفی می‌کنم، به آنان می‌گویند، جا نداریم و امکان پذیرش وجود ندارد. وی افزود: توان کادر درمان هم حدی دارد، بنابراین باید مردم به هشدارها توجه کنند. مردانی ادامه داد: اکنون به مردم و به‌خصوص افرادی که بیماری زمینه‌ای دارند، هشدار می‌دهیم که اصلا از خانه بیرون نیایند و تا جای ممکن از ظرفیت دورکاری و خدمات از راه دور و اینترنتی استفاده کنند یا از محل کار خود استراحت پزشکی بگیرند تا میزان ابتلا به بیماری در کشور کم شود.
 راه پیشگیری مشخص است
وی گفت: راه پیشگیری از انواع ویروس کرونا مشخص است و تقریبا همه مردم آن را می‌دانند، مهمترین این اقدامات شست‌و‌شوی مداوم دست‌ها با آب و صابون و دوم رعایت فاصله اجتماعی در اماکن عمومی است درحالی‌که متاسفانه مراکز خرید، میادین میوه و تره‌بار، رستوران‌ها و اغذیه‌فروشی‌ها و وسایل حمل‌و‌نقل عمومی به‌شدت شلوغ هستند. 

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه