باورهای غلط درباره «سرماخوردگی»


سرماخوردگی بیماری است که فرد تنها کاری که می‌تواند هنگام مواجهه با آن انجام دهد، استراحت و انتظار برای به پایان رسیدن دوره بیماری است. این بیماری معمولا با علائمی ‌مانند خارش و سوزش گلو شروع می‌شود و به‌تدریج با عطسه‌های مکرر، آبریزش‌بینی، خارش گلو، سرفه و خلط‌سینه و... توام می‌شود. این علائم در اغلب مواقع بعد از ۳ تا ۵ روز به طور خود به خود فروکش می‌کنند. تقریبا همه مردم با این علائم آشنایی دارند ولی برای مقابله با آن به راه‌هایی دست می‌زنند که اصلا علمی ‌نیستند:
  اجتناب از مصرف شیر 
 برخی معتقدند که نوشیدن محصولات لبنی مانند شیر در هنگام سرماخوردگی باعث بدترشدن بیماری و تولید مایع مخاطی بیشتری می‌شود. هیچگونه شواهد علمی ‌مبنی بر این ادعا وجود ندارد. شما می‌توانید هر چقدر که مایل هستید شیر بنوشید چون هیچ تاثیری روی بیماری شما نخواهد داشت.
  در زمان تب نباید غذا خورد
 می‌گویند فردی که سرماخورده است در زمان تب نباید غذا بخورد، اما این حرف کاملا اشتباه است. خوردن غذا هیچ تاثیر منفی‌ای بر روی بدن ندارد؛ خصوصا زمانی که بیمار هستید. در واقع عکس این مساله درست است. خوردن غذا باعث می‌شود بدن سوخت کافی برای مقابله با بیماری را داشته باشد پس وقتی بیمار می‌شوید غذای سالم و به اندازه کافی بخورید. برای مثال سوپ مرغ شروع خوبی خواهد بود.
  مواجهه با هوای سرد 
 درست است که سرماخوردگی در طول فصول سرد بیشتر شما را گرفتار می‌کند اما شواهد بسیار کمی ‌وجود دارد مبنی بر اینکه آب و هوای سرد عامل ابتلا به این بیماری هستند. در حالی که ویروس‌های سرماخوردگی در همه فصول وجود دارند ولی در فصل سرد سال بیشتر تکثیر پیدا می‌کنند و چون به‌دلیل سردبودن هوا دروپنجره‌ها بسته است و جریان هوایی هم وجود ندارد قابلیت انتقال ویروس به بدن افراد بالاست.
  بخور درمان سرماخوردگی
 بیماران دچار سرماخوردگی از بخور استفاده می‌کنند ولی بخور سرماخوردگی را درمان نمی‌کند، فقط راهکار خوبی برای تهویه مجرای بینی خشک و آلوده به ویروس است. بیماران باید از بخورگرم استفاده کنند. همچنین در زمستان آب و هوا خشک است و استفاده از بخور در محیط بسته باعث مرطوب‌شدن محیط می‌شود.
  درمان  با آنتی‌بیوتیک‌ها 
 واقعیت این است که هیچ درمانی برای از بین‌بردن سریع سرماخوردگی وجود ندارد. حتی آنتی‌بیوتیک‌ها نیز قرار نیست در این رابطه معجزه کنند. در واقع منشا سرماخوردگی ویروس است پس نمی‌تواند توسط آنتی‌بیوتیک‌ها درمان شود. مصرف بی‌مورد آنتی‌بیوتیک باعث مقاوم‌شدن بدن به آن می‌شود. پس از مصرف آنتی‌بیوتیک بدون دستور پزشک جدا خودداری کنید.
  مصرف  ویتامین C 
 برای نسل‌ها این باور وجود داشت که ویتامین C درمان‌کننده سرماخوردگی است. این در حالی است که ویتامین C به هیچ وجه از ابتلا به این بیماری جلوگیری نمی‌کند و تنها با تقویت سیستم‌ایمنی بدن، می‌تواند طول دوره سرماخوردگی را کوتاه کند. از میوه‌های خانواده مرکبات در هنگام سرماخوردگی لذت ببرید ولی منتظر معجزه هم نباشید. 

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
ویژه نامه