| کد مطلب: ۱۰۶۴۷۲۷
لینک کوتاه کپی شد

بحرانی که ممکن است از روی نیمکت دامن پرسپولیس را بگیرد

بحث نیمکت پرسپولیس و سهمیه های خارجی این تیم حاشیه ساز شده، هر چقدر که نیمکت نشینی وحدت حنانوف در بازی اول فصل پرسپولیس قابل پیش‌بینی بود، حضور گئورگی گولسیانی روی نیمکت عجیب به نظر می‌رسید.

بحرانی که ممکن است از روی نیمکت دامن پرسپولیس را بگیرد

به گزارش آرمان ملی آنلاین، گولسیانی مدافع ثابت پرسپولیس فصل قبل و یکی از ارکان دبل قهرمانی بود اما با بازگشت کنعانی‌زادگان، روی نیمکت نشست تا دو مدافع ملی‌پوش در مرکز خط دفاعی بازی کنند. البته که با اعلام ترکیب دو بازی آخر تدارکاتی پیش‌فصل پرسپولیس مشخص شده بود که گولسیانی با تصمیم عجیب یحیی روی نیمکت خواهد نشست اما تا قبل از اعلام ترکیب در فاصله یک ساعت مانده تا دیدار مقابل آلومینیوم خیلی از هواداران باور نمی‌کردند که چنین اتفاقی افتاده باشد.

به نقل از ورزش سه، گولسیانی بازی هفته اول تیمش را از روی نیمکت شروع کرد و در طول مسابقه هم به میدان نرفت تا این تصمیم یحیی از نظر برخی پیشکسوتان و کارشناسان نقد شود. در عین حال برخی روی این نکته تأکید کردند که بیرون نشاندن گئو احتمال بروز مشکل و حاشیه را در رختکن پرسپولیس خواهد داشت و می‌تواند برای این تیم مشکل‌ساز شود اما خطر بالقوه دیگر از دست دادن یک سهمیه خارجی برای فصل آینده است.

گولسیانی و حنانوف دو سهمیه را می‌سوزانند

طبق قانون جدید سازمان لیگ هر باشگاه لیگ برتری می‌تواند شش سهمیه خارجی داشته باشد اما چنانچه این بازیکنان در 60 درصد بازی‌های فصل به میدان نروند فصل بعد یک سهمیه خارجی باشگاه از بین خواهد رفت. در عین حال نکته اینجاست که بازیکنان ایرانی لژیونر که از خارج از فوتبال ایران به پرسپولیس آمده‌اند هم سهمیه خارجی محسوب می‌شوند و همین حالا پرسپولیس غیر از گولسیانی و هنانوف که خودشان خارجی هستند، کنعانی‌زادگان و شهاب زاهدی را هم به‌عنوان سهمیه خارجی در نظر دارد.

با این حساب شاید برای یحیی بهتر این باشد که مثلاً در مرکز خط دفاع از زوج گولسیانی – کنعانی‌زادگان استفاده کند چرا که کنعانی هم مثل گولسیانی سهمیه خارجی است و بیرون ماندن او می‌تواند تهدیدی برای از بین رفتن یک سهمیه خارجی فصل بعد باشد اما از سوی دیگر از مرتضی پورعلی‌گنجی هم نمی‌توان براحتی عبور کرد و کار یحیی برای تصمیم نهایی درباره زوج مرکز خط دفاع سخت‌ترین تصمیم او در این فصل خواهد بود.

با این حساب با در نظر گرفتن اینکه هنانوف در پرسپولیس بماند و همچنان نیمکت نشین شود و با در نظر گرفتن اینکه بعید است او در 60 درصد بازی‌های فصل به میدان برود از حالا یک سهمیه خارجی فصل بعد پرسپولیس سوخته مگر اینکه نام این مدافع تاجیک از لیست خارج شود و مهاجم خارجی‌ای که قرار است بیاید و احتمالاً فیکس باشد جای او را در فهرست بزرگسال تیم بگیرد. با وجود این فعلاً هنانوف که ادامه نیمکت‌نشینی‌اش قابل پیش‌بینی است یک سهمیه را در خطر حذف قرار داده و ادامه نیمکت‌نشینی گولسیانی سهمیه دیگری را به خطر خواهد انداخت مگر اینکه یحیی دنبال تغییر سیستم یا تغییراتی در ارنج تیمش باشد.

گلر برزیلی هم برای نیمکت می‌آید

پرسپولیس همین حالا چهار سهمیه خارجی‌اش را پر کرده و دو سهمیه دیگر دارد که احتمالاً به گلر جوان برزیلی و مهاجمی که هنوز نامش از قوطی بیرون نیامده، اختصاص خواهد یافت. اما نکته اینجاست که غیر از مهاجم خارجی که ظاهراً با وسواس بسیار انتخاب می‌شود تا مثل دیاباته و پریرا نباشد، گلر خارجی زیر23 سال در هر شرایطی نیمکت‌نشین خواهد بود و یک سهمیه دیگر خارجی‌های پرسپولیس را خواهد سوزاند.

اتفاقاً یکی از دلایلی که به یحیی و باشگاه پرسپولیس انتقاد می‌شد که چرا دنبال گلر خارجی بی‌تجربه با قرارداد دلاری هستند تا در طول فصل نهایتاً دو سه بازی انجام دهد، همین مسأله از بین بردن یک سهمیه خارجی بود اما ظاهراً با در نظر گرفتن تمام این مسائل قرار است پرسپولیس حدود یک دهه بعد از حضور نیلسون در این تیم صاحب یک گلر بزیلی البته از نوع جوانش شود.

نکته عجیب اینجاست که اگر گلر برزیلی بیاید و نیمکت نشین شود با در نظر گرفتن اینکه گولسیانی و هنانوف نیمکت‌نشین هستند پرسپولیس هر سه خارجی‌اش را روی نیمکت خواهد داشت و شاید از این نظر در بین تیم‌های لیگ برتر تک باشد.

نیمکت‌نشینی زاهدی و خطر سهمیه چهارم

شهاب زاهدی هم به‌صورت قرضی از تیم مجارستانی‌اش به پرسپولیس آمده و سهمیه خارجی به حساب می‌آید. زاهدی در هفته نخست در ترکیب اصلی قرار گرفت اما چنانچه پرسپولیس موفق شود مهاجم ششدانگ خارجی جذب کند احتمالاً شهاب هم مهاجمی نیمکت‌نشین خواهد شد و به‌عنوان بازیکن ذخیره به میدان می‌رود. یحیی جای درست وحید امیری در پست مهاجم سایه را پیدا کرده و بعید است به او در این پست دست بزند پس شهاب زاهدی که سابقه بازی در وینگر چپ و راست را دارد در این سیستم نمی‌تواند به‌عنوان هافبک کناری بازی کند و اگر مهاجم سایه هم نباشد تنها پست برای او در نوک حمله است که با حضور مهاجم گرانقیمت خارجی جا برای او تنگ خواهد شد. در چنین شرایطی نیمکت‌نشینی‌های شهاب می‌تواند چهارمین سهمیه خارجی فصل بعد پرسپولیس را هم به خطر بیندازد و گل‌محمدی از الان باید به فکر مدیریت این مسأله هم باشد تا فصل بعد بیشتر از این دست‌هایش بسته نشود.

 

ارسال نظر

هشتگ‌های داغ

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار