| کد مطلب: ۱۰۶۱۱۱۱
لینک کوتاه کپی شد

با تغییرات جدید در مورد شرایط داوری لیگ برتر آشنا شوید

خداداد افشاریان شرایط جدید مصوب شده برای داوران و کمک داوران لیگ برتر و ناظران داوری فوتبال کشور را تشریح کرد.

با تغییرات جدید در مورد شرایط داوری لیگ برتر آشنا شوید

به گزارش آرمان ملی آنلاین، خداداد افشاریان درمورد شرایط جدید مصوب شده برای داوران و کمک داوران لیگ برتر و ناظران داوری فوتبال کشور، اظهار داشت: طبق اساسنامه فدراسیون، سیاست‌گذاری کلان داوری کشور برعهده کمیته داوران است و دپارتمان داوران مصوبات کمیته داوران را اجرا می‌کند. بر این اساس، کمیته داوران اخیرا جلسه‌ای را با حضور تمام اعضا تشکیل داد و تصمیماتی را در خصوص دعوت داوران و کمک داوران لیگ برتر و ناظران داوری کشور اتخاذ کرد.

به نقل از فارس، وی درمورد مصوبات جدید و محدودیت‌های اعمال شده توسط کمیته داوران در برگزاری دوره پیش فصل داوری لیگ برتر، گفت: در فصل پیش‌رو هیچ داور و کمک داوری از لیگ دسته اول فصل گذشته به لیگ برتر اضافه نخواهد شد. داورانی که میانگین نمره نظارت آنها زیر 8 و یا فاقد قضاوت در لیگ برتر بودند به کلاس پیش فصل داوری لیگ برتر دعوت نشدند. همچنین کمک داورانی که میانگین نمره نظارت آنها زیر 8 و یا دارای کمتر از 2 قضاوت در لیگ برتر باشند نیز به کلاس پیش فصل داوری لیگ برتر دعوت نشدند.

رئیس کمیته داوران تصریح کرد: داوران و کمک داورانی که متولد سال 1356 یا قبل از یازدهم دیماه 1357 هستند نیز به دوره دعوت نشدند. داوران و کمک داورانی که در کلاس پیش فصل موفق به قبولی در آزمون آمادگی جسمانی نشدند، باید در آزمون آمادگی جسمانی پیش فصل لیگ دسته دوم یا سوم شرکت کنند که در صورت عدم قبولی یا عدم شرکت بنابر هر دلیلی در این آزمون ها، تا پایان فصل به قضاوت نخواهند پرداخت. 

وی افزود: ارزیابی داوران و کمک داوران شاغل در لیگ برتر (بین المللی یا ملی) در پایان نیم فصل جهت ترفیع یا تنزل طبق استاندارد یکسان خواهد بود. ضمن اینکه بر اساس ارزیابی عملکرد در پایان نیم فصل توسط کمیته داوران، 4 داور و 6 کمک داور از لیگ برتر به لیگ دسته اول و 4 داور و 6 کمک داور از لیگ دسته اول به لیگ برتر راه پیدا خواهد کرد. دعوت داوران و کمک داوران به دوره دانش افزایی که از روز سه‌شنبه آغاز می‌شود بر اساس مصوبات فوق بوده است.

افشاریان در مورد شرایط ناظران داوری گفت: داورانی که در هر سطحی از لیگ های فوتبال قضاوت کردند باید در یک رده پایین‌تر از رده خود نیز نظارت کنند. به استثنا داوران و کمک داوران بین المللی بازنشسته یا داوران ملی بازنشسته که بیش از 120 قضاوت در لیگ برتر فوتبال داشته باشند. داوران درجه ملی که در لیگ برتر فوتبال حضور داشتند و حداقل 30 مسابقه در لیگ اول نیز قضاوت کردند مجاز به نظارات در لیگ دسته اول خواهند بود. داوران درجه ملی که فقط در لیگ دسته اول قضاوت کردند برای نظارت در همان سطح باید حداقل 60 بازی در لیگ دسته اول قضاوت کرده باشند. ضمن اینکه ناظران داورانی که متولد 1337 هستند طبق آیین نامه جاری کمیته داوران تا پایان نیم فصل مسابقات مجاز به نظارت بوده و پس از آن بازنشسته می‌شوند.

وی افزود: شرکت کنندگان در دوره نظارت که مجموع نمرات آزمون آنها زیر 50 باشد فاقد صلاحیت نظارت در لیگ های کشور تا پایان فصل هستند. داورانی که پس از بازنشستگی در کلاس مقدماتی نظارت داوری مردود شدند یا در آن کلاس شرکت نکردند باید در کلاس ابتدایی نظارت حاضر شوند تا در صورت قبولی به کلاس دانش افزایی پیش فصل نظارت دعوت شوند، البته به استثنا داوران و کمک داوران بین المللی بازنشسته. باتوجه به کمبود نیروی انسانی در داوری فوتبال بانوان مقرر شد ناظران داوری بسته به نیاز کمیته داوران تا پایان سن 68 سالگی به کار گرفته شوند.

رئیس کمیته داوران گفت: ضمن احترام به کلیه داوران و کمک داوران و ناظران در سطح کشور، تصمیمات کمیته داوران تنها در جهت رشد و اعتلای سطح کیفی، پشتوانه سازی و جوانگرایی داوری کشور و به دور از نظرات شخصی بوده است.

 

ارسال نظر

هشتگ‌های داغ

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار